Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Paranıza Karşı Saygısızca Davrandığınızın 7 İşareti

04.12.2016
383

Günümüzde para her şeyin başında gelmektedir. Büyümek hatta devleşmek isteyen herkesin parasıyla arası iyi olmalı, parayı nasıl kullanması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Emek gören her iş karşılığını verecektir. Paranıza da emek göstermeniz gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları vardır. Bu noktalar göz ardı edilirse sistemde yok olmak kaçınılmazdır. Siz de bu sistemden dışarı doğru itildiğinizi hissediyorsanız paranıza gereken değeri vermiyor olabilirsiniz. İşte paranıza karşı gereken saygıyı göstermediğinizin yedi işareti;,

Plansız bütçeyle ilerlemek

Bütçe planı en önemli konudur. Aylık ve yıllık bütçe planları, gelir ve giderler belirlendikten sonra dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir. Bu planlara uyumlu ve sadık olmak gerekir. Aylık bütçe planınıza ekstrem durumlar eklenirse bunlar bir dahaki aylarda tolere edilmelidir. Eğer düzenli bir bütçe planınız yoksa, gelir ve giderleriniz tamamen spontane gerçekleşir. Bu da yatırım ve tasarruf yapmanız konusunda sizi sıkıntıya düşüren sebeplerden biridir.

Paranıza Karşı Saygısızca Davrandığınızın 7 İşareti

Kredi kartı kullanımına dikkat etmek

Kredi kartından harcanan para da sizin paranızdır. Gelirinizin üzerinde kredi kartıyla harcama yapmak bir dahaki ay ödeme zamanında sizi zorlayacaktır. Eğer maddi gelirinizin üzerinde kredi kartı harcaması yapıyorsanız, zamanla maddi gücünüz zayıflar. Paranıza değer veriyorsanız, kredi kartı harcamalarınızı kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Sadece yüksek meblağlı alışverişlerinizi taksitlendirmek için kredi kartı kullanmak daha mantıklıdır ve düşük meblağlıları taksitlendirmek yerine tek çekim yapmak ve hesaplı ilerlemekte fayda vardır.

Geliri hesaba katmadan fazlaca harcama yapmak

Sadece kredi kartı için değil nakit harcamalarda da bir önceki durum geçerlidir. Geliriniz neyse gideriniz onun altında olmalıdır ki tasarruf yapabilesiniz. Paranıza saygısızca davrandığınızın bir kanıtı da ay sonunda elinizde para kalmamasıdır. Bu noktada da ilk maddedeki bütçe planlaması konusu çok önemlidir. Planı ilerleyen bir bütçe bu durumun önüne geçecektir.

İhtiyaç olmayan şeylere para harcamak

Gereksiz konularda harcama yapmak da bir diğer işarettir. Sadece indirimde olduğu için yada o günlerde popüler olduğu için alınan şeylerin ödemeleri fuzulidir. Bir şey alacağınız zaman ilk olarak kendinize buna ihtiyacım var mı diye sormalısınız. Bu sorunun cevabı evetse bir fiyat araştırması yapmalı ve hesaplı olanı tercih etmelisiniz.

para-harcarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Tasarruf edilecek konulara dikkat etmemek

Tasarruf edilecek konuları dikkatli seçmek de önemlidir. Tasarruf yaptığınızı düşündüğünüz halde ay sonunda parasız kalıyorsanız doğru tasarruf yapmıyorsunuz demektir. Tasarrufu düzgün yapmak için yaptığınız harcamaları düşünmeli, pahalıya aldığınız ürünlerin hesaplı ve kaliteliv alternatifleri varsa onları tercih etmelisiniz.,

Birikim ve yatırım yapmamak

Bazen ay sonunda elinizde fazla para kalabilir. Bir dahaki ay bu parayı keyfi harcamalarınız da kullanmanız da paranıza saygı duymadığınızın bir işaretidir. Elinizde kalan fazladan parayı, veya elinize geçen toplu paraları, ilerdeki zor günler için en iyi getirisi olan yatırım amaçlı konularda kullanmalısınız. Para biriktirip bunu farklı yatırımlarda değerlendirmek sizi geleceğe dair garanti altına almış olacaktır.

Borçlara gereken önemi göstermemek

Borçları kontrol altında tutmak önemlidir. Borçlarınızın ödemesiyle ilgili kendinizi sağlama almazsanız üst üste binen borçlar zamanla sizi zora sokabilir. Eğer kendinizi maddi anlamda yetersiz hissettiğiniz durumlar olursa, ekstra para kazanma için ek gelir yöntemleri araştırmalısınız. Bir borç planlaması yapmalı, gelirlerinizi bu borçlara kanalize etmelisiniz.

Sonuç olarak bu 7 adımı uygulamıyorsanız paranıza gereken önemi göstermiyorsunuzdur. Bu adımlardaki tavsiyeleri dikkate alırsanız, daha rahat hareket edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.