Finans Krediler

Peşinatsız Araba Nasıl Satın Alınır?

03.09.2018
287

Araba satın almak için taşıt kredisi veren finansal merkezler olsa da belirli kurallar gereği otomobil fiyatının sadece yüzde yetmişi taşıt kredisi tarafından sağlanabilir Bu sebeple satın alacağınız aracın hepsini peşinatsız kredi ile satın almanız mümkün değildir. Hiç param yok araba alabilirmiyim sorunuzun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Taşıt Kredisi İle Tüketici Kredisi Kullanarak Araç Satın Alma

Resmi kurallara göre peşinat eklemeden araç sahibi olamıyorsunuz. Hiçbir kredi aracın hepsini karşılamaz. Taşıt kredisi ile yüzde 70’lik kısmı karşılanır. Bu duruma çözüm olarak taşıt kredisinin yanında ihtiyaç kredisi de verilir. Böylece aracın geri kalan kısmını ihtiyaç kredisi tamamlar. Taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisini kullanarak peşinatsız araba sahibi olabilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Nasıl Araba Alınır

Özellikle Ankara, İzmir, Kayseri gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında peşinatsız senetle araç satışı yapan galeriler bulunmaktadır. 6 aydan 48 aya kadar taksit imkânı tanıyan galeriler, araç almak isteyen müşterilerine senetle araba alma imkanı sunuyor. Kredi alamayan ve peşinatı bulunmayan vatandaşlar bu yöntemi tercih ediyor. Sahip olmak istediğiniz aracın ödeme planını istediğiniz vadeye kadar ayarlayabiliyorsunuz. Unutmayın vade ne kadar uzarsa geri ödeyeceğiniz para miktarı daha da çoğalıyor. Belirlediğiniz vade boyunca ödemelerinize devam ediyorsunuz. Vade sonunda senedinizi alarak galeri ile ilişiğinize son veriyorsunuz.

Emin Oto Faizsiz Araç Sahibi Yapıyor

Peşinatsız ve kredisiz araba almanın bir diğer yolu ise Emin Oto sisteminden faydalanmaktır. Emin Oto faizsiz sistem banka kredisi çekmek istemeyenlerin ya da fazla para ödemeyi tercih etmeyenlerin yararlandığı bir sistemdir. Emin Oto faizsiz sistemin özellikleri:

  • Araç almak isteyenlerden gruplar oluşturulur.
  • Aracınızın fiyatını ve ödeme vadesini belirlendikten sonra şartlarının uygun olduğu gruplara dahil edilirsiniz.
  • Her ay çekiliş yapılarak araç alınacak kişilerin isimleri belirlenir.
  • Çekilişler ilk aydan son aya kadar devam eder.
  • Emin Oto sisteminde sadece aracın ücretini ve organizasyon ücretini ödersiniz. Ekstra bir ücret talep edilmez.
  • Bütün çekilişler noter huzurunda gerçekleştiği için usulsüzlük söz konusu değildir.

İLGİLİ KONU: Tamamına Kredili Araç

Kredili Araba Veren Galerilerden Araç Almak

Finansman kuruluşları ile anlaşması bulunan galeriler peşinatsız taksitle galeriden araba alma fırsatı sunuyor. Bu sistemde alacağınız aracı belirliyorsunuz. Daha sonrasında antlaşmalı olunan finansman kuruluşuna ya da aracın kasko ve diğer giderlerine göre kredi miktarını belirliyorsunuz. Ardından aracınıza sahip oluyorsunuz. Galeriler antlaşmalı olduğu için sağlanacak finansmanda genelde bir problem çıkmaz. Ancak alacağınız aracın değeri çok yüksekse hepsini karşılamakta biraz sorun çıkabilir. Finansman kuruluşları dışında büyük galerilerden alacağınız araca göre kredi çıkarabilir. Taksitle geri ödeyebileceğiniz galeri kredisini tercih ederek peşinatsız taksitle araba sahibi olabilirsiniz. Kredili ve senetle araba alırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Kredi alacağınız finansman kuruluşun ya da galerinin resmi bir kurum olup olmadığına dikkat ediniz.
  • Aldığınız kredinin aracın değerinin üstünde olup olmadığını araştırınız.
  • Sözleşmeyi imzalamadan önce şartları dikkatlice okuyunuz.
  • Araba devrini almadan önce kredi sözleşmesini imzalamayınız. Daha sonrasında ne gibi bir durumla karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz.

Kredili Veya Senetle Araba Almak Riskli Midir?

Her alım işleminde olduğu gibi araba alma işleminde de belirli bir risk vardır. Eğer kredili veya senetle araç alacaksanız yanınızda deneyimli birini götürmenizde fayda vardır. Almak için seçtiğiniz araca yüksek miktarda faiz ödememek amacıyla otomobil piyasasını iyi araştırın. En önemlisi alışveriş yaptığınız kuruluşların yasal olup olmadığına dikkat edin.

 

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar’dan Odeabank İle Telefon Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler: