Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

POS Cihazımı Taksitli Alışverişe Nasıl Açarım?

08.03.2017
456

Kredi kartları hayatımıza çok hızlı bir giriş yaptı. Kullanım alanı ve kullanan kişi sayısı bir anda arttı. Kredi kartı kullanan vatandaşların sayısının artmasında da belli başlı etkenler söz konusu. Bu artışın yaşanmasında en önemli etken de kartlarda taksit imkanının bulunması. Vatandaşların birçoğu bütçesini aşan alışverişlerde kart kullanmaya başlamış, taksitlendirme yoluna giderek cebini rahatlatmıştır. Tabi ki durumdan tüketiciler memnunken aynı şey üreticiler için de geçerli. Daha fazla mal satmaya başlayan tüketiciler cirosunu da yükseltmiştir. Ancak esnafın kredi kartı ile satış yapması için bazı şartlar vardır. Öncelikle POS cihazını esnafın taksitli alışverişe açması gerekir. Bizde pos cihazını taksite açma konusunu bu yazımızda işleyecek POS cihazımı taksitli alışverişe nasıl açarım diyen esnafa yol göstereceğiz.

POS Cihazımı Taksitli Alışverişe Nasıl Açarım

POS cihazı (yani Point Of Sales Terminal). Point Of Sales Terminal bu sistem alışveriş ve banka arasındaki iletişimi gerçekleştirmekte olup alışverişin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Esnafın da bildiği gibi bankaların POS sistemleri, kesintileri, komisyonları ve taksit imkanları birbirinden farklıdır. Bazı iş yerlerinden birden çok POS cihazı görmemizin sebebi de budur. POS cihazı ile satışları tek çekimde yaparken bir sıkıntı görülmemekte ancak alışveriş sonucunda taksit talep edildiğinde POS cihazının taksitli satışa açılması gerekir.

POS cihazının taksitli alışverişe açılması için de; öncelikle iş yeri sahibinin banka ile iletişime geçmesi ve POS cihazımı taksitli alışverişe açmak istiyorum demesi gerekmektedir. Bu bildiriyi bankaya giderek de telefon bankacılığı kullanılarak da gerçekleşebilir. Ancak cihazın taksitli alışverişe açılması ile birlikte banka tarafından alınan komisyon da artacaktır. Bu durumdan ötürü POS cihazınızı taksite açtırmadan önce iyi düşünmeli, bankaların sunduğu teklifleri iyi değerlendirmelisiniz. Bazı bankalar geniş kapsamlı olmayan işletmelere ayrı özellikler sunmaktadır bunlara göz atmakta da fayda var.

POS cihazının taksitlendirilmesi yapılırken de yapıldıktan sonra da işletmecinin hesabı kitabı iyi yapması gerekir. Çünkü her halükarda komisyon artacak, müşteriler genellikle taksitten yana olacak ve iş yerinin maliyet oranı da yükselecektir.

Tüketiciler arasında yanlış bilinen kulaktan dolma bir durum söz konusu. Bu konuya da değinelim. Her bankanın kartı ile her POS cihazından taksit yapılmamaktadır. Alışveriş eğer tek çekimse bir sorun çıkmaz. Ancak söylediğimiz gibi taksit yapılmaz. Bu nedeni göz önünde bulundurunca alınacak olan POS cihazına dikkat edilmesi gerekir. Hangi bankanın kredi kartlarının sık kullanıldığı araştırılmalı, tüketicilerin tercihleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bankaların komisyon oranları da iyi incelenmelidir. İşletmecinin bu durumları araştırırken işletmesinin aylık cirosunu göz önünde bulundurmasında fayda vardır. Bazı kredi kartı markaları fazla hizmet vermektedir. Bu bankalar daha fazla tüketiciye ulaşmak için bu yolu denediğinden işletmecinin de bankaların POS cihazlarını kullanması mantıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Paraf ile SHELL KAMPANYASI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.