Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Sabiha Gökçen Havalimanı Satıldı Mı?

21.08.2017
487

Sabiha Gökçen Hava limanı satışı gerçekleşti. Sonuç tam beklenildiği gibi oldu ve bu satış işlemi Malezyalıların mutluluğu ile sonuçlandı. Sabiha Gökçen Havalananının %40’lık hissesi Limak Holding’in elindeydi. Elindeki %40’lık hisseyi satışa sunan Holding TAV’dan 364 milyon dolarlık teklif aldı. Ancak Sabiha Gökçen Havalananının kalan %60’lık hissesi Malaysia Airports
Holdings’in elinde idi. Malaysia Airports satışa çıkarılan %40’lık hisse üzerinde satın alma hakkını kullanacağını açıklamıştı. Malaysia Airports Holdings %40’lık hisse için Limak Holding’e 285 milyon Euro ödedi ve artık Sabiha Gökçen Havalimanı’nın tamamına sahip oldu.

Sabiha Gökçen Havalimanı Satıldı Mı

Malaysia Airports Holdings TAV’dan gelen 364 milyon Euro yerine 285 milyon Euro teklif sundu. Bu durumun asıl sebebi ise Havalimanında %60 pay sahibi olduğu için öncelikli satın alma hakkından faydalandı. Malaysia Airports tarafından Malezya Borsası’na da bir açıklama gerçekleştirildi. Malezya Borsasına yapılan açıklamada %40 oranındaki hissenin285 milyon Euro nakit ile şirketin ortaklığının bulunduğu Malaysia Airports Holdings üzerine geçirileceği bildirildi.

Daha önce konu hakkında bir açıklama da TAV tarafından gerçekleştirilmişti. TAV Limak Holding’in olan %40’lık Sabiha Gökçen Havalimanı hissesinin anlaşmalarının gerçekleştiğini bildirmişti. Bu açıklamanın bildirilmesine rağmen hakim iki şirket arasında ortaklık bağı bulunduğu için Malezya Havalimanlarının satın alma konusunda önceliğe sahip olduğunu bildirdi ve hisselerin tamamına sahip olabileceklerini açıkladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı En Hızlı Büyüyen Havalimanları Arasında

Sabiha Gökçen Havalimanı Terminali Türkiye’nin ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yer alıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı 320 bin metre kare kapalı alana sahip, 5 bin 350 araçlı otopark ve 60 odalı oteli hizmet vermeye başlamış durumda. Ayrıca Havalimanı’nda 120 tane check-in noktası, 42 tane pasaport bankosu mevcut. Havalimanında 7 adet bagaj alım bandının da saatte 7 bin 500 bagaj alım kapasitesi var.

Sabiha Gökçen Havalimanı kendi alanında Avrupa havalimanları ile de kıyasıya bir rekabet içerisinde. Avrupa standartlarında bir havalimanı. Ayrıca Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanları arasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da ismi var. Sabiha Gökçen Havalimanı için yeni bir büyüme projesinin de yürürlüğe gireceği de söylemler arasında. Uçak trafiğinin iki kat arttırılması hedefleniyor ve bunun için paralel pist çalışmaları hızla devam ediyor. Paralel pist projesi için yapılan çalışmalarda pist için toplam uzunluğun  3 bin 500 metre olması hedefleniyor ve Airbus A380 konumunda olan büyük yolcu uçaklarının da maksimum ağırlıkları ile kalkabilmesi hedefler arasında. Ayrıca bir de terminal inşa çalışmaları mevcut. Aynı anda iki uçağın hem inişi hem de kalkışı mümkün olabilecekken bu iki pist arasına terminal inşa edilecek. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yolcu kapasitesi 50 milyona ulaştırılacak. Proje içerinde yer alan uydu terminal ile operasyonlarında sayısında artış bekleniyor. Son olarak proje kapsamında bir de 115 metre olarak inşası gerçekleştirilecek hava trafik kontrol sahası bulunuyor. Hava trafik kontrol sahası ile uçuş operasyonları güvende olacak.

Bir önceki yazımız olan Havale (EFT) Kaç Saatte Hesaba Geçer 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.