G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Senetle Araba Nasıl Alınır ? Senetle Araba Veren Yerler

26.02.2020
227

Tamamı senetle araba almak birçok müşteri ve satış yeri tarafından tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Alıcı rahat bir şekilde geri ödeme yaparken, satıcının da elinde bir teminat olur. Bankalardan araç kredisi alma işlemleri ile uğraşmak istemeyen alıcılar direkt olarak galeriler üzerinden kredili veya senetli satışları değerlendirmektedir. Özellikle senet üzerinde uzun bir vade yaptırarak ödeme yapmayı düşünen kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Senetler kredili sisteme benzememekte olup güven ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Senetle ikinci el araba almak isteyen kişiler lütfen yazımızı dikkatli bir şekilde okusunlar

Peşinatsız Senetle Araba Satın Alma

Peşinatsız araç satışı yapan galerilerin sayısı bir hayli fazladır. Buna ek olarak müşterilerin rahat geri ödeme yapabilmesi için senet ile satış yapan galeri sayıları da gün geçtikçe artış göstermektedir. Hâl böyle olunca senet imzalayacak vatandaşların dikkat etmesi gerekmektedir. Ödenecek toplam senet miktarı bir hayli önemlidir ve kişinin senet doldurmayı önceden öğrenmesi gerekmektedir. Senet ile araç satın alırken yanınızda bilen birinin olması da işinize yarayacak bir etkendir. Senet ile araç alacak kişilerin kurumsal ya da büyük firmaları tercih etmesi kendileri için faydalı olacaktır.

İLGİLİ KONU: Tamamına Kredili Araba

Senetle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

senetle araba

Senetle araba sahibinden ya da galeriden alınabilmektedir. Ancak senet ile araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Alıcı kişinin senet kavramını iyi bir şekilde araştırması ve hangi yaptırımların uygulanacağını öğrenmesi gerekmektedir. Tamamına senetle araç alacak kişilerin dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bankalar ile uğraşmadan senet yardımı ile kolay bir şekilde araç satın alabilirsiniz. Ancak önceden bir senedin nasıl doldurulması gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir.
  • Senet ile yapılan araç satışlarında aracın fiyatına ek olarak faiz uygulanmaktadır. Resmî bir işlem olmadığı ve herhangi bir kur takibi yapılması gerekmediği için senetlere eklenecek faiz oranlarını satıcı belirlemektedir. Bu durum biraz riskli olsa da pazarlık yolu ile en uygun faiz oranını ayarlayabilirsiniz.
  • Senet ile alım yaparken tek bir senet olmamasına dikkat edin. Toplam miktarı aylık senetlere bölün ve her ödeme sonrasında senedinizi galeriye giderek alın.
  • Senetle alınan arabalarda da bankaların yaptığı gibi rehin işlemi bulunmaktadır. Eğer borcunuzu ödeyemezseniz galeri aracınızı rehin alacaktır. Borcunuzu ödediğiniz takdirde aracın üzerindeki rehin kaldırılacaktır.
  • Senetleriniz bitene kadar aracınız rehin altında olacağı için aracı herhangi bir kişi ya da kuruma satamazsınız. Öncelikle tüm borçlarınızın bitmesi ve senedinizi geri almanız gerekmektedir.

Senetle Araba Satışı Yapan Galeriler

Senetle araba satışı yapan birçok galeri bulunmaktadır. Bu büyük galeriler ile senetli ya da kredili bir şekilde araç satın alabilirsiniz. Böylelikle bankaların kredi zahmetinde de kurtulmuş olursunuz. Birçok kredi ve senetli araba satışı yapan galeri aracın normal fiyatının üstüne faiz eklemekte ve aracı olduğundan daha pahalıya satmaktadır. Senet ile ya da kredi ile araç satın alacak kişiler ise bu durumu kabul etmiş sayılırlar. Bir araç almadan önce piyasayı ve faiz oranının değip değmeyeceğinin araştırılması gerekmektedir. Senetle araba veren galerileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Wowwo: En çok tercih edilen ikinci el araç satış firmasıdır. İnternet sitesi üzerinde ya da yaptığı showroomlar aracılığı ile senetli ya da kredili bir şekilde araç satın alabilirsiniz. Antalya, Bursa, İzmir, Ankara ve İstanbul’da showroomlar bulunmaktadır. Site üzerinden ödeme tipinizi senet olarak seçebilmektesiniz.
  • sahibinden.com, bir internet sitesi olup araç sahipleri aracı bir kişi kullanmadan araçlarını satmaktadır. Oluşturulan bu ilanlar kredili, senetli ya da nakit ödeme olmak üzere ayrı başlıklara ayrılmaktadır.
  • xxx.com Adana başta olmak üzere birçok şehirde daha araba satışı gerçekleştiren bir galeridir. Senet ile ödeme yapılmasını kabul etmektedir.

Senetle Motor Satan Yerler

Senetle Kredi Nasıl Alınır ?

Peşinatsız Senetle Araba

Ünlü Analistlerin Güncel Dolar Yorumları

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2021 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.