Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Senetle Kredi Para Veren Kuyumcular

29.08.2018
822

Senetle Kredi Veren Kuyumcular

Senet karşılığı kredi veren kuyumcular sayesinde bankalardan kredi çekemeyen, kredi sicil notu düşük olan kişiler, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Senetle kredi veren kuyumcular İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi özellikle büyükşehirlerde sayıca daha fazladır. Kuyumcuların senetle kredi verme şekli, bulundukları piyasa gereği altın üzerinden olur.

Senetle bir kuyumcudan kredi çekme yöntemi iki aşamada gerçekleşir. Bunlardan ilki, çekilmek istenen kredi tutarı kadar senet karşılığında altın satışı yapılır. Kişi bu altınları başka kuyumcuda bozdurarak nakit ihtiyacını karşılar. Diğer yöntem ise; bulunulan piyasa gereği fazla tutarda nakde sahip olan kuyumcular, istenilen kredi tutarı kadar altının kendi bünyelerinde satışı yapılmış gibi gösterir.  Ancak satış yapılmadan tutar kişiye verilir ve senet karşılığı bu tutar ödenir. Her iki yöntemde de kuyumcular çekilmek istenen krediye belli bir faiz uygulamaktadır.

Kuyumculardan Senet Karşılığı Kredi Nasıl Alınır ?

Kuyumcular, büyük tutarlı nakitlerin el değiştirdiği işletmeler olarak hizmet verirler. Bu bakımdan acil nakit ihtiyaçlarının hızlı ve kolay bir şekilde karşılanmasını sağlarlar. Sunulan hizmet bir nevi tefecilik hizmetine benzer. Bu da kullanılmak istenen kredi tutarının yüksek faizle geri ödenmesi anlamına gelmektedir. Nakit para teslimatı elden yapıldığı için uygulanan faiz oranları da belli değildir. Kuyumcuların çalışma şekline göre faiz uygulaması yapılır. Senet karşılığında kullanılan kredilerde, bankalarda olduğu gibi uygulanan faiz oranı yazmaz. Sadece ödenen tutar yazar.

Kuyumculardan senetle kredi kullanmak, yasal bir işlem değildir. Bu bakımdan internet üzerinden senetle kredi veren kuyumcular hakkında kesin sonuç bulunamaz. Ancak piyasada çok sayıda kuyumcu, kişilerin acil nakit ihtiyaçlarını senet karşılığında kredi vererek karşılamasını sağlar. Bunun için yakın çevreden ya da tanıdık kuyumcular vasıtasıyla kredi veren kuyumculara ulaşılabilir. Büyükşehirler için bu araştırma şehir merkezlerindeki kuyumcular içinden yapılmalıdır. Örneğin; Ankara Kızılay, İstanbul Kapalıçarşı ya da İzmir Kemeraltı gibi.

Elden Taksitle Kuyumculardan Altın Almak

Senetle altın satışı yapan kuyumcular aracılığıyla kredi kartı ya da banka kartı kullanmadan eşit taksitlerle altın alışverişi yapılabilir. Özellikle düğün zamanlarında ailelerin kullandığı bu yöntem, kişileri ekonomik olarak son derece rahatlatmaktadır. Düğün zamanlarında kullanılabilecek yöntem, bankalarla finans ilişkisi ve kredi notu iyi olmayan kişilerin nakit ihtiyaçlarını gidermek için de kullanabileceği bir yöntem olmaktadır. İstenilen tutarda altın elden taksitle satın alınıp, başka bir kuyumcuda bozdurulduktan sonra nakit ihtiyacı giderilebilir. Böylece nakit tutarı, taksitler halinde altın alınan kuyumcuya ödenmiş olur.

Senetle altın almak istiyorum diyen kişiler, bu yöntemle satış yapan kuyumcuları şehirlerinde bulunan kuyumcular çarşısını gezerek ve her kuyumcuya sorarak

bulabilir. Senetle altın satışı yapan kuyumculardan alışveriş yapmak içinse kuyumcular birtakım belgeler istemektedir. Bu belgeler;

  • Senetle altın alacak kişinin T.C kimlik fotokopisi,
  • İkametgah belgesi, olmaktadır.

İkametgah Belgesi Almak İçin

Herhangi bir kuyumcu çarşısında senetle altın satışı yapan bir kuyumcuya denk gelindiğinde, sizden hemen ikametgah belgeniz ve T.C kimlik fotokopiniz istenir. Olduğunuz yerden ikametgah belgenizi temin etmek için e – devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden alınan tüm belgeler resmi kurumlarda ve resmi işlemlerde kullanılabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm kurumsal bilgilerin saklı olduğu e-devlet sistemine giriş için T.C kimlik numarası ve e- devlet şifresi gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra kişisel bilgiler üzerinden ikametgah belgesine ulaşılır. E-devlet şifresi olmayan kişiler kendilerine yakın herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresini alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar’dan Odeabank İle Telefon Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.