Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Sıfır Araba Alacak Gücüm Yok Diyenlere

20.02.2017
251

SIFIR ARABA ALACAK GÜCÜM YOK İKİNCİ ELDE KAÇ YAŞINA KADAR BANKALAR KREDİ VERİR DİYENLERE TAVSİYELER

Arabalar hayatımızda eskiden belirli bir kesimin kullandığı bir lükstü, ancak artık lüks olmaktan çıktı. Her evde, hatta bazı hanelerde bütün bireylerin şahsi aracı olduğu görülüyor. Gelir düzeyi yüksek olmayan vatandaşlar son zamanlarda artan kur artışı ile birlikte 0 araç almaktan çekinir hale geldi. Artan kur artışı 0 araçlara giden yolu tıkarken, ikinci el araçlara giden yolu da açtı. Her alanda tüketicilere yardımcı olan bankalar araç sahibi olmak isteyen vatandaşları da unutmuyor ve taşıt kredisi adı altında avantajlar sunuyor. Taşıt kredilerinde de diğer alanlarda olduğu gibi 48 aya kadar vade oranı görülmekte ve tüketici kredilerine istinaden daha uygun olduğu görülmektedir.

Hangi alanda olursa olsun bazı şartlar sunan bankalar taşıt kredisinde de araç için kasko yapılması şartını sunuyor. Kasko ve trafik sigortası söz konusu olunca banka kendi anlaştığı kurumları ileri sürmekte ve kazanırken kazandırmaktadır. Bankaların verdiği taşıt kredisinin sadece 0 araçlar için olmadığını da söylememiz gerekir. Almak istediğiniz araç ikinci el olsa da bankadan araç kredisi çekebilmektesiniz. Ancak 0 ve ikinci el araçlar için verilen krediyi bir tutmak doğru olmaz, çünkü her iki kredi içinde banka size farklı seçenekler ve şartlar sunacaktır. Son zamanlarda ikinci el araçların uğradığı rağbet söz konusu olunca bizde sizlere daha çok ikinci el araçlar için çekilen kredi hakkında bilgi vereceğiz.

Şimdi, kredi çekmeye karar veren tüketicilerin ikinci el araç için kullanacağı kredinin vadesine bakalım. Bankalar size bu durumda 48 aya kadar vade seçeneği sunar. Her ne kadar bankanın size bu konuda sunduğu kredi çeşidi taşıt kredisi olsa da almak istediğiniz aracın fiyatı kadar kredi çekemezsiniz. Yani, kredi suretiyle araç sahibi olmak isterseniz eğer cebinizde bir miktar para ile bu yola girmeniz gerekir. Yada, kredi notunuz iyi ise bankadan tüketici kredisi çekerek eksik olan parayı tamamlayabilirsiniz.

Araç kredisi, hakkında bilgi verdikten sonra son zamanlarda rağbete uğrayan 2. El araç kredisi  hakkında bilgi verelim. İkinci el araç için kredi çekeceğiniz zaman da 48 aya kadar vade, aracın fiyatının bir miktarı kadar kredi ve kasko şartı ile karşılaşıyorsunuz. Ancak araç kredisinden en farklı nokta aracın yaşına sınır getirilmiş olmasıdır. Her bankada aracın yaşı için belirtilen sınır aynıdır demek olmaz, istisnalar benzerlikler görülebilir ancak 2.el araç kredisinin yaş sınırı genellikle 5 yıldır. Yani almak istediğiniz aracın yaşı bankaların şartından bir fazla dahi olsa araç kredisi çekemezsiniz. Başka bir seçenek sunmak gerekirse zararlarını da göz önüne alarak 48 ay vadeyi gözden çıkarıp yerine 36 ay vadeyi kabul ederseniz tüketici kredisini kullanmanız gerekir. Vade yönünden zarara uğrasanız da kasko yaptırma zorunluluğunuzu ortadan kaldırmış olacaksınız.

Hatırlatmamız gereken bir husus var ki oda 2.el taşıt kredisini çekerseniz her kredide olduğu gibi aracınızın üzerine satılma yasağının koyulacağıdır.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir? başlıklı makalemizde Taşıt Kredisi Neden Reddedilir, taşıt kredisi onaylamamak ve taşıt kredisi red hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.