G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Negatif Olarak Belirledi

01.03.2017
224

Türkiye’nin kredi notu tüm vatandaşlar tarafından merakla bekleniyordu. Sonunda beklenen açıklama 27 ocak 2017 tarihinde geldi. Zaten tüm ülke gelecek olan not durumunun çok iyi olmasını beklemiyordu. Bir nevi umduğumuz başımıza geldi. S&P’nin Kredi Notu hesabı yaparken Türkiye’ye özel yaptırımları ayrıca döviz kurunda yaşanan iniş çıkışlar ülkece böyle bir beklentinin içerine girmemize sebep oldu.

” Durağan” dan” Negatif” e

Standard & Poors: daha önce S&P tarafından belirlenen Türkiye not görünümü Durağan halindeydi. Şimdi ise yapılan son açıklama ile birlikte bu durum ‘’Negatif’’ olarak değiştirildi. Not görünümünde inişe geçerken S&P Türkiye’nin kredi notuna dokunmadı. Ülke olarak not görünümümüz hala ‘’BB’’ olarak devam etmekte, yani yatırım yapılamaz denilen ülkeler arasındayız. Ayrıca S&P’nin yaptığı açıklamalarda T.C. Merkez Bankası’nı tarafından uygulanan para politikasının da yetersiz olacağı yönünde açıklamalar yaptı. Standart & Poors 2016 yılı için Türkiye’nin büyüme oranı hakkında %2 açıklaması yaparken bu yıldan olan beklentinin de %2,4 olacağını belirtti.

Temmuz Ayında da Aynı Karar

S&P tarafından Türkiye hakkında Ocak ayından önce de karar verilmişti. BB+ olan kredi notu yatırım yapılmaz oranına yani BB’ye düşürülmüştü. Temmuz ayında açıklama yapılmadan önce Türkiye yatırım yapılabilecek ülkeler arasında yer alıyordu. Standart % Poors tarafından yapılan yatırım yapılmaz güncellemesinden sonra Türkiye’de dolar yükselerek çıkabileceği en yüksek seviyeye yani 3.0769 TL’ye vurmuştu.

S&P Kararının Dolara Etkisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemizin kredi not görünümü durağan iken negatife dönüştürülmüştü. Bu açıklamadan sonra dolar tarafından büyük bir tepki görsek de kur çok geçmeden standart seviyesine döndü. Şu an doların piyasa durumu 3,85 TL gibi oranlarda görülüyor.

Standard & Poors Kimin?

Standart & Poors uluslararası bir kredi derecelendirme kuruluşu ve ABD’nin New York semtinde yer almakta. 1860 yılında Henry Varnum Poor isimli kişi tarafından hayata geçirilmiş ve 1941 yılında şirket halini almıştır. Fitch, Moddy’s gibi dünyanın bir yanından önemli yatırımcıların önemsediği bir kuruluş.

S&P ‘nin Notu Ne İşe Yarıyor?

S%P tarafından verilen kararların ülkemizde herhangi bir yaptırım zorunluluğu yok. Ancak diğer ülkelerin Türkiye’ye olan yatırım planlarını büyük oranda etkiliyor. Dünya genelinde yatırımları ile öne çıkan yatırımcılar bu gibi kuruluşları yakından takip ediyor ve hareketlerini verilen kararlar doğrultusunda yönlendiriyor. Yani S&P’nin ülkemiz hakkında verdiği olumlu kararlarla yatırımcı kazanabilir, olumsuz kararlarda da yatırımcı kaybedebiliriz.

Ülkelere Verilen Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Ülkeler için harflerle belirtilen notların her biri için farklı anlamlar söz konusu. Şimdi bu harflere ve anlamlarına bakalım.

C: Bir ülkenin adına verilecek en kötü karardır. En kötü kredi notudur yani.

CC: Ülkenin büyük risk taşıdığı anlamına gelir.

CCC+ CCC CCC-: Kısa dönem için geçerli olsa da riskli ülke anlamına gelir.

B+ B B-: risk oranının yüksek olduğu ülke anlamına gelir.

BBB+ BBB BBB-:  bu notun verildiği ülkeler için hem uzun hem de orta zamanlı risk barındırdığı spekülatif durumlardan etkilenebileceği anlamına gelmektedir.

A+ A: orta ve üst düzeydeki ülke ekonomisi için kullanılır.

AA+ Aa AA-: Alınabilecek en iyi notlardandır. Ülkenin düşük risk grubu içerisinde olduğu anlamına gelir.

AAA: Bir ülke için verilecek en iyi ve en yüksek nottur. Ülke ekonomisinde risk oranının çok düşük olduğunu bildiri.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.