Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

T.C. Ziraat Bankası 100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi

25.02.2017
232

Son zamanlarda inşaat sektöründe yani konut alımındaki azalma dikkat çekmeye başladı. Bu durumun sebebi ise hem zor geçen kış ayları hem de döviz kurunun artmış olması olarak değerlendiriliyor. Bu alanda hareketsizlik başlamışken bankalarda durumun tam tersi yaşanıyor. Konut kredileri hızlı bir oranda düşerken, konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara en iyi teklifler vermek için bankalar birbirleri ile yarış halinde. Bu alanda karşınıza çıkabilecek en iyi tekliflerden biride T.C. Ziraat Bankası tarafından sunulmakta. Bu makalede konut kredisinde uygun imkanlar sağlayan T.C. Ziraat Bankası 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisi hakkında konuşacağız ve kredinin örnek ödeme planını sunacağız.

ziraat bankasi konut kredisi

En Düşük Faizli Konut Kredisi T.C. Ziraat Bankasında

Uygun imkanlarla konut kredisi çekebileceğiniz bir banka arıyorsanız adresi T.C. Ziraat Bankası. Bu bankanın konut kredisinde uyguladığı faiz oranına baktığımızda %0,88’lik bir rakamla karşılaşıyoruz. Kredinin yıllık maliyet oranı ise hesaplamalar doğrultusunda %12,88’e denk geliyor. Ziraat Bankasının sağlamış olduğu imkanlar konut kredisi veren bankalar arasında sunduğu teklifler sayesinde en üst sıralarda yer alıyor. Banka tarafından 120 ay vade seçeneği ile sunulan 100 bin TL’lik konut kredisinin ayrıntılarını değerlendirelim.

T.C. Ziraat Bankası 120 ay vadeli 100 bin TL’lik Konut Kredisi Ödeme Tablosu

Toplam geri ödeme tutarı: 163.358 TL,

Kredi yıllık maliyeti: %12,88,

Kredi için ödenecek faiz tutarı: 62.235 TL,

Aylık taksit tutarı: 1.352 TL,

Kredi faizi: %0,88

Konut Kredisi Çekerken Ödemeniz Gereken Masraflar

Masraflar toplamı: 1.033 TL,

Eksper ücreti: ortalama tutar 415 TL iken alınan konutun özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

İpotek masrafı: 118 TL,

Kredi tahsis ücreti: 500 TL (binde 5 oranında alınır)

Konut Kredisi Çekerken Gereken Evraklar

Bankalar arasında değişiklik gösterse de konut kredisi çekmek için hazırlamanız gereken bazı belgeler vardır. T.C. Ziraat Bankası’ndan konut kredisi alırken de öncelikle banka tarafından size verilen başvuru formunu doldurmanız gerekir. Diğer evraklar ise; kimlik belgeniz (pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyette geçerli sayılır), gelir belgeniz, ikametgâh belgeniz veya adınıza gelen bir fatura.

Dikkat edilmesi gereken konular

Birçok bankada olduğu gibi Ziraat Bankası da konut kredisi verirken kefil talebinde bulunmamaktadır. Ancak her bankada olduğu gibi Ziraat Bankası’nın da kefil isteme hakkı vardır. Eğer banka sizden kredi için kefil talebinde bulunursa yukarıda saydığımız belgeleri sizin gibi kefilinizin de hazırlaması gerekir. T.C. Ziraat Bankası’nda konut finansman oranı %80 olarak belirlenmiş durumdadır. Bu değerin hesaplanma süreci ekspertizden sonra alınacak olan konutun fiyatına bağlı olarak baz alınır. Eğer tüketici konut kredisi çekmekten vazgeçerse ekspertiz ücretini bankadan talep edemez. Yani eksper ücretinin geri ödemesi yapılamamaktadır. Ayrıca bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de kredi alınan konuta bankanın kredi değeri kadar ipotek koyacak olmasıdır. Yani bankaya olan borcunuz bitene kadar ve banka ipoteği kaldırana kadar aldığınız konutu satamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.