Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Takasbank Nedir?

04.09.2017
542

Takasbank; İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. ilgili mevzuatla alakalı olarak saklama ve takas hizmetlerinde bulunmak. Her türlü iktisadi ve finansal hizmetleri vermek ve ülkemizdeki para piyasaları arasındaki yarış gücünü arttırmak amacı ile ortaya çıkmış bir kuruluştur. Belirtilen amaçlar üzerine Takasbank kendisine verilen haklarla birlikle faaliyetlerini gerçekleştirebilir. Türkiye’de Takasbank söz konusu olduğunda ilk olarak akla ‘’merkezi takas’’, ‘’bankacılık’’, merkezi karşı taraf, bankacılık gibi hizmetlerin bir arada verilmesi akla gelmektedir.

Takasbank’ın tanımında biraz daha ayrıntıya yer verecek olursak, mevcut piyasalarda Borsa İstanbul üzerinden borçlanma araçları, pay, türev araçlar, yurt dışı sermayesi, kıymetli madenlerle alakalı olan işlemlerin menkul veya nakit takası ile sonuçlandırmak üzere görevlerle bezeli olan merkezi takas kuruluşudur. Borsa İstanbul üyeleri yaptıkları al sat işlerinden sonra ortaya çıkan menkul teslim alma ve menkul teslim etme işlemleri taahhütleri alım satım bir menkul üzerinden gerçekleşti ise söz konusu menkulün kıymetine karşılık gelen ödeme işlemleri Takasbank tarafından yapılmaktadır.

Takasbank alıcı ve satıcı arasındaki ilişkidir. Hem hızlı, hem güvenilir hem de düşük maliyetli hizmet veren Takasbank Borsa İstanbul mevzuatı ve sermaye piyasası içerisinde Borsa İstanbul’da çalışma gerçekleştiren piyasalar için otomasyon kanalında organize piyasalar ile online bağlantılı takas hizmetleri gerçekleştirmektedir.

Takasbank kendisini bankacılık alanında ürünlerin kapasitesinin artması, nakit ve gayri nakit imkanların bankalar tarafından sağlanması ayrıca takasa son verilmesini amaçlayan araçlarla geliştirmiştir. Ülkemizde takas yöntemini en iyi ve en karlı şekilde empoze ederek tüketicilerin hizmetine açan bankada Takasbank’tır.  Takasbank, takas hizmetlerini, tüketicilere nakit kredi imkanı sunarak, kendine özel para piyasası kullanarak(Takasbank Para Piyasası), Türkiye Fon Alım Satım işlemlerini gerçekleştirerek, Ödünç Pay Piyasası gibi platformları hizmete sokarak tüketicilerin takas işlemlerini risksiz, güvenilir, hatasız ve zamanında gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

Takasbank sunduğu hizmetlerle birlikte sadece kişilerin para ihtiyacını karşılamakla sınırlı kalmamış, menkul işlemlerinde aracı konuma sahip olmuş takas işlemlerine yeni bir soluk kazandırarak valörde zamanlı ve güvenli işlemlerin gerçekleşmesini sağlamıştır.

ISIN Kodu üretimi, ürün senedi tanımlanması, ELÜS’lerin şartlı bir şekilde virman sistemi ile takas işlemlerinin gerçekleşmesini de Takasbank sağlamıştır. Çeltiğe dayalı ürün senetleri yani ÜRÜS Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınan onay ile birlikte fasulye, buğday, arpa, pamuk, yulaf, mercimek, mısır çeltik ve zeytin üzerinden gerçekleştirilen ürün senedidir. Ve Takasbank ile yapılır.

Takasbank’ın ortaya çıkışı ve piyasada tanınış tarihi 2013 yılına dayanmaktadır. SPK ‘nın CPMI-IOSCO Finansal Piyasa Altyapılarına İlişkin Temel prensiplerine uyum sağlayan nitelikli MKT kurumu olarak piyasaya girişini gerçekleştirmiştir. Ayrıca Takasbank 2016 yılında AB’nin düzenleyici otoritesi görevinde olan ESMA’ya üçüncü ülke kuruluşu olmak için başvuru yapmıştır.

Uluslararası takas kimliğine sahip olan Takasbank ülkemizi yurtdışında global organizasyonlarda başarı ile temsil etmektedir. Takasbank’ın global açıdan oldukça tercih edilen kurum olduğu görülmektedir ve bankacılık alanında teknolojik altyapı hizmetlerinin artması için birbirinden farklı projede çalışmaların sürdürüldüğü bilinmektedir. Bahsi geçen projeler, takas konusunda sürekli seyreden çalışmalara aktif bir katılım gerçekleştiren Takasbank bunların yan sıra IFM Projesini de yakından takip etmektedir.

takas bank nedir

Takasbank’ın hedefi; hem yurt içinde hem de yurt dışındaki piyasalarda mevcut konumunu daha iyi yerlere taşımak, uluslararası işlev görerek saklama ve takas alanlarında taktir edilen ve örnek gösterilen bir kurum olmaktır. Hem yurt içinde hem de alanında hakim olan Takasbank, takas ve saklama işlemlerinin daha iyi bir şekilde gerçekleşmesi, zamanında, güvenilir ve kaliteli işlerin ortaya çıkması için çalışmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.