Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Ticari kredi nedir? Nasıl kullanılır?

23.12.2016
584

Ticarete yeni atılmış ve ihtiyacı kadar sermayesi bulunmayan birçok girişimci ticari krediler yoluyla piyasalarda ilerleyebilmektedir. Yeni açılan işletmelerin vergi ödemeleri, maaş ödemeleri, SGK primleri derken daha kazanmadan borç altına giren işletme sahipleri ticari kredileri bir çıkış yolu olarak görmektedir. Ve bu ticari krediler zaten işletmenin kendini geliştirmek ve devam ettirebilmek için her türlü yatırım ya da borçlar için kullanılan kredilerdir. Tabi ki bu kredilerde sadece piyasaya yeni giren acemi girişimciler değil, büyük şirketler de yararlanmaktadır. Ticari krediye başvurmadan önce kendi mali durumunuzu da gözden geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü önceki ödemeleriniz arasındaki tutarlılık, düzenli ödeme yapan bir müşteri olup olmadığınız konusunda bankaları yakından ilgilendirmektedir. Bu yüzden ticari kredi almadan önce muhasebeciniz ya da finans müdürünüzle programlı bir çalışma yapmak kredi alma aşamasında sizi rahatlatacaktır.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi nasıl alınır? sorusunun cevabı şu yöndedir: Her şeyden önce bir işletme sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü bankalar bu krediyi şahsın kullanması için değil, işletmenin borç ve ihtiyaçlarını karşılamak adına vermektedir. Tabi ki işlem bununla da sona ermemektedir. Tüm bu sayılan şartları sağladıktan sonra bankanızın sizden istediği evrakları da tamamlayıp ticari kredi için başvurabilir ve kredinizi alabilirsiniz. Bu aşamada istenecek olan temel evraklar vergi levhası, imza sirküleri, firmanın bağlı olduğu ticaret odasına kaydını gösteren belge olmak üzere çeşitlenmektedir. Bununla da kalmayıp bankalar firmanızın ödeme düzenlerini, diğer bankalar ya da ticari kredi alacağınız bankaya olan ödemelerinize bakarak bu krediyi size verip vermeme konusunda bir ön araştırma yapmaktadır. Tüm araştırmalardan olumlu sonuç alındığında ticari kredinizi alabilirsiniz.

Ticari Kredi Ne İşe Yarar?

Zor durumda olan her işletme için ticari krediler büyük avantajlar sağlamaktadır. Piyasanın durgun olduğu zamanlarda, ödeme güçlüğü çekildiğinde ya da mali sorumlulukların arttığı dönemlerde ticari krediler ile işletmeler devamlılığını sürdürebilmektedir. Böylece hem şirket hem de şirket çalışanları mağdur olmamakta, durgunluğu atlatana kadar da firmalar borç durumlarını aşmadan işlemlerini sürdürebilmektedir. Aynı zamanda ticari krediler ile zor durumdan kurtulan işletmeler piyasada ki hareketliliği hızlandırır. Böylece ticari krediler ekonomide bir dolaşım elemanı olarak görev almış olur.

Ticari kredi nedir

Ticari Kredi Ödeme Koşulları

Ticari krediler internet bankacılığı üzerinden başvuru ile ya da bizzat ilgili kişinin şubelere gitmesi ile de alınabilir. Son dönemlerde şirketlerin kredi başvuruları mail üzerinden, telefonla ya da banka saha çalışanlarının teşvikleri ile gerçekleşmektedir. Gerekli evrakları tamamlayıp banka kontrolünden de sorunsuz olarak geçen şirketlere verilen kredilerin bir de ödeme koşulları vardır. Peki ticari kredi ödeme koşulları nelerdir? Bu konuda net bir şey söylemek yanlış olacaktır. Çünkü her banka ayrı bir uygulamaya gitmektedir. Firmalarla çalışmayı ana hedeflerinden biri yapan bankalar talebi arttırmak adına fırsatlar konusunda birbirleriyle yarış haline girmektedirler. Bu durum da ödeme koşulları konusunda farklılıklar meydana getirmektedir. Geri ödemesi 3-4 ay sonra başlayan ticari kredilere ek olarak geri ödemesi hemen başlayan; ancak faiz oranları düşük olan kredi bulmak da mümkündür. Bunların hepsi dönem dönem bankaların yapmış olduğu kampanyalar ile belirlenmektedir. Bu durumda sizlerin bir şirket olarak her bankadan uygun teklifi alıp değerlendirmeniz gerekmektedir. Faiz ve ödeme koşulları konusunda her bankanın sizlere sunacağı hizmet farklılık göstermektedir. Doğru seçimler yapmak için de tek bir bankayla konuşup hızlı karar vermek sizi zarara uğratabilir.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.