Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

TKDK Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

25.08.2017
481

Her ülkede her kurumun belirli başlı özellikleri bulunur. Bazen aynı sektör içerisinde birbirinden farklı kuruluşlar hizmet verse bazen kuruluşların kendi alanlarında rakipleri bulunmaz. Yani bazı ihtiyaçlarımızı giderebilmek için alternatifimiz yoktur. Özellikle devlet desteği olan durumlarda bu sıklıkla yaşanır. Aynı şekilde, büyükbaş, dana, düve, sığır, manda, inek veya küçükbaş olarak kuzu, koyun ve kanatları hayvanlarda modernize etmek yada ihtiyaç duyulan araç gereci almak için Türkiye’de hibe desteği sadece TKDK kurumu tarafından karşılanmaktadır. Girişimci çiftçilerimize gerekli görülen şartları bünyelerinde barındırdıklarında yada hazırladıkları projeleri kabul ettirdiklerinde %50-%70 oranları arasında devletten hibe olanaklarının sağlandığı görülmektedir. Şimdi gerekli evraklardan ve kurumun talep ettiği şartlardan bahsedelim.

TKDK Hibe hayvan desteği başvurusu nedir?

Devlet destekleri birbirinden farklı kredi seçenekleri mevcuttur. Çiftçilerimiz kendilerini zora sokmayan aksine kolaylık sağlayan hayvan kredilerini de T.C. Ziraat Bankası’ndan uygun faiz imkanları ile temin edebilmektedir. TKDK ise biraz daha Avrupa standartlarında hizmet veriyor. Avrupa Birliği projeleri içerisinde yer alan IPARD dahilinde destek verilen illerde proje yapmak isteyen çiftçilere projelerini beğenmeleri hususunda %70 oranına kadar hibe desteği sunmaktadır. Ancak bu durumdan faydalanabilmek için öncelikle teşvik bölgesinde yer almalısınız. Teşvik bölgesinde yer alan çiftçiler bir sonraki aşama olan TKDK çağrılarına kulak vermeli ve her zaman takipte olmalıdır. Bu çağrılar takip edilmeden hibe desteğinden faydalanmak mümkün değildir çünkü TKDK çağrı yapmadan hibe hayvan desteğinden faydalanılamaz.

TKDK Hayvan teşvik bölgeleri

TKDK hayvancılık teşvik desteği için bölgeleri ikiye ayırmış durumdadır. Yani ülkemizde iki tane uygulamalı dönem vardır. 1 ve 2 uygulamalı dönem illeri aşağıda belirtilmiştir.

 1. Uygulamalı Dönem İlleri

Tokat, Hatay, Isparta, Sivas, Trabzon, Samsun, Van, Ordu, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Erzurum, Çorum, Konya, Malatya, Kars, Amasya, Afyon.

 1. Uygulamalı Dönem İlleri

Uşak, Muş, Mardin, Nevşehir, Mersin, Manisa, Karaman, Kastamonu, Erzincan, Kütahya, Giresun, Elazığ, Çanakkale, Çankırı, Burdur, Denizli, Aydın, Bursa, Aksaray, Ankara,

Ağrı ve Ardahan.

TKDK desteklenen sektörler

Uygulamalı dönem illerini yukarıda bir ve iki şeklinde gruplu halde belirttik. Eğer çiftçilerimiz bu illerden birinde ikamet ediyorsa TKDK’nın desteklediği alanlardan birinde projelerini hazırlayarak başvurularını bu projelerle gerçekleştirebilirler. TKDK’nın desteklediği sektörler 3 bölümdedir. 3 ana bölüm şu şekildedir;

 • Balıkçılık ve Tarım ürünlerinin işlenmesi, pazarlanması ile ilgili olarak gerçekleştirilen Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar
 • Tarımsal işletmeler için fiziki varlıklara yönelik gerçekleşen yatırımlar
 • İş geliştirme ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi

TKDK Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır

TKDK desteklerine başvuru süreci

Desteklerden hangisine başvuru yapılmak istenirse genel olarak başvuru yolu aynıdır. Yani hemen hemen bütün destekler için yapılan başvuru yolu birdir.

Başvuru adımları şu şekildedir;

 • Yatırımın gerçekleştirileceği ilde hangi yatırım üzerinden uygulama yapılacaksa desteklenen sektörler arasında yer aldığından emin olunuz
 • Başvuru ilanı ile karşılaşıldığında ilanın ve çağrı merkezinin bilgisayara indirilmesi gerekir, şartlar daha ayrıntılı bu şekilde incelenmeli ve öğrenilmelidir.
 • Alan inşaat ile alakalı ise projeleri bina olarak bayındırlık poz numaraları metralajlarıyla hazırlayınız
 • Alınacak ekipman veya makineler için TKDK’nın istediği gibi teknik proje hazırlanmalıdır
 • Teklif alma kuralları vardır. Ekipman ve makine alacak kişiler kurallar çerçevesinde teklife çıkmalıdır.
 • Kişiler bilgisayarlarına uygun iş ilanlarını indirerek projelerine uygun bir halde doldurunuz
 • Örnek başvuru formunu, doldurma kılavuzunu örnek alarak resmi belgeler doldurulmalıdır
 • Word olarak karşınıza çıkan taahhütname ve diğer başvuru formlarını bilgisayarınıza indirin ve örnek alarak doldurun.
 • Mevcut varlıklar listesini, başvuru formunu, başvuru harcamalarını web ortamında internet desteği ile doldurunuz
 • Varlık tablosunun ve başvuru tablosunun çıktılarını alınız
 • Başvuru formu, ekler, teknik proje ve iş planın olduğu dosyayı 12 bölüme uygun halde doldurunuz
 • 12 bölümden meydana gelen paketi biri yedek biri orijinal olmak kaydıyla hafıza kartına alınız

Gerekli işlemler bu kadar. Bu aşamaları geçtikten sonra TKDK’ya gerçekleştirilmek istenilen başvuruyu resmi temsilciniz ile veya şahsen yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Turizm Teşvik Kredisi (Hotel,Apart,Villa,) başlıklı makalemizde Terimi kaldır: turizm teşvik kredisi nasıl alınır turizm teşvik kredisi nedir, turizm teşvik kredisi nasıl alınır ve Turizm Teşvik Kredisinin Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.