G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Trafik Sigortası Çalınan Aracı Karşılar Mı?

15.02.2018
637

Aracın çalınması durumunda sigorta şirketleri ödenecek miktarı aracın normal değerine göre sınıflandırır. Araçlarınıza sigorta yaptırdıktan sonra oto hırsızlığı ile karşı karşıya kalırsanız yapmanız gereken en önemli adım zamanında sigorta şirketine başvurmak olacaktır. Zamanında başvuru yaparak çalınan araç için hasar tazminatını tam olarak alabilecek ve problem yaşamaktan kurtulmuş olacaksınız. Öncelikle bu işlemleriniz için aracınızın sigortalı olması şartı gerekmektedir. Araçlarının sigorta işlemlerini yaptırmayan kişiler böyle bir hizmetten yararlanması söz konusu değildir. Bu nedenle araç satın aldığınız zaman öncelikle trafik sigortası önemi dikkate alınmalı ve mutlaka sigorta işlemlerini yerine getirmelisiniz.

Çalınan Araç Sonrası Yapılması Gerekenler

Aracınız çalındığı zaman öncelikle soğukkanlı davranarak hemen bir polis merkezine ve sigorta şirketine başvurmanız gerekmektedir. Sigorta şirketlerine başvuru işlemlerinizi kesinlikle çalınan araç için hemen yapmalısınız. Sırasıyla yapılacak işlemler şunlardır ;

1 – En yakınınızda bulunan polis merkezine giderek tutanak tutturunuz,

2 – Aracın çalındığını sigorta şirketine hemen bildiriniz,

3 – Sigorta şirketinizden polis merkezine aracın çalındığına yönelik bir yazı yazmasını talep ediniz,

4 – Yazılan yazıların kopyasını alarak Trafik Şube Müdürlüğüne başvurunuz,

5 – Trafik şube müdürlüğünden aracınızın çalındığına yönelik kaşeli belgeyi talep ediniz,

6 – Son olarak aracın vergi borçlarını kapatarak sigorta şirketlerine teslim ediniz.

Trafik Sigortasının Önemi Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortaları isminden de söz edildiği gibi mecburi olan bir sigortadır. Bu zorunluluk Türkiye genelinde trafiğe çıkan tüm araçlar için geçerlidir. Araç sahiplerinin mutlaka zorunlu sigortayı yaptırmaları gerekmektedir. Trafik sigortasının yapılmaması durumunda cezai işlem uygulanabilmektedir. Özellikle yapılan trafik kontrolleri esansında sigortasız bir araca rastlandığı zaman ceza kesilmesinin yanı sıra araç trafikten komple men edilebilmektedir. Araç bulunduğu yerden sürücüden teslim alınarak trafik şubelerinin otoparklarına çekilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan sürücülerin araçlarını tekrar trafiğe döndürmeleri çok uzun zaman almaktadır. Bu süre içerisinde otopark ödemesiyle birlikte adeta yıpratıcı bir süreç başlamış olacaktır.

Problemli uzun bir süreç sizleri çok yoracaktır. Türkiye genelinde araç sayısının çok fazla olduğu düşünüldüğünde, trafikte yaşanan tüm olayların stresi ve deneyimsizlik gibi nedenler ile trafik kazalarında muhteşem bir artış gözlemlenmektedir. Ülkede tüm trafik kazalarının çok fazla yaşandığı gözlemlendiği zaman sizlerin de bu riskle karşılaşması çok fazla bir olasıdır. Bu nedenle mutlaka bu duruma seyirci kalmayarak hem sizlerin hem de karşınızdaki sürücülerin hayatını riske atmamak için mutlaka önlem almalısınız. Tüm önlemleri alarak hem trafikteki güvenceyi sağlamış olacaksınız hem de çalıntı, kaza ve benzeri durumlarda gerekli tüm işlemleri yerine getirmeye hakkınız olacaktır.

Trafik Sigortasının Faydalar

Trafik Sigortasının Faydalar

Trafik sigortasının en büyük avantajı herhangi bir kaza durumunda karşı tarafla birlikte üçüncü şahıslarda oluşan hasarları da güvence altına almasıdır. Yaptığınız kazada suçlu siz olsanız dahi hasar masraflarının tamamı sizin cebinizden değil sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir. Trafik sigortası bu kapsamda sürücüleri son derece koruma altına almıştır. Çoğu zaman trafik sigortası araç verir mi şeklinde soru başlıklarıyla sigorta şirketlerine başvuran kişilere de yardımcı olunmaktadır. Sigorta şirketlerinin yaptıkları değerlendirme sonucunda aracın çalındığı tespit edilebilirse yeni bir araç tutarı araç sahibine ödenebilmektedir.

Kişi vefatı ve tedavi tazminatları, kaza başına ölen kişi sayısı veya araç hasar teminatı gibi avukatlık giderlerinin tamamı trafik sigortasının güvencesi altındadır. Trafik sigortasına prim ödememek adına kesinlikle trafik sigortasını yaptırmaktan kaçınmayınız. Genel olarak sigorta limitleri veya teminatları Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla belirlenerek standart olmaktadır. Ödeme koşulları ve fiyatlar birçok sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple birçok sigorta şirketi arasında tekliflere başvurmak en mantıklı durum olacaktır. Böylece sigorta şirketlerinden en uygun fiyatı olanı seçebilirsiniz.

Hırsızlık Sigortasında Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Hırsızlık sigortasında sigorta şirketleri tarafından talep edilen bir takım evrak toplama belgeleri bulunmaktadır. Sizlerden istenilen belgeleri mutlaka sigorta şirketlerine teslim etmelisiniz. Aksi bir durum söz konusu olduğu zaman böylesine üzücü durumlar ile karşı karşıya kalırsanız ve bu belgeleri sigorta şirketlerine teslim etmediyseniz kesinlikle herhangi bir maddi hasar talep hakkınız bulunamaz. Dolayısıyla mutlaka belgeleri eksiksiz ve tam olarak zamanında teslim etmeniz sigorta işlemlerinizin sağlığı açısından son derece önem taşımaktadır. İstenilen belgeler şu şekildedir ;

1 – Poliçe aslı ve fotokopisi,

2 – Poliçe prim makbuzları,

3 – Sigortalı kişinin beyanı,

4 – 2 Adet fotoğraf,

5 – 30 gün geçmesine rağmen araç bulunamadı ise bulamadığına yönelik bir rapor,

6 – Hasar gören malların tamamının faturalarını teslim etmeniz gerekmektedir.

Trafik Sigortası Yapılmaz İse Ne Gibi Durumlarla Karşılaşılır?

Trafik sigortasını yaptırmamanız durumunda trafik kazası, çalınan araç ve herhangi bir üzücü olay durumunda kesinlikle bir hak talep edemezsiniz. Ayrıca trafikte seyir halindeyken veya araç park halindeyken trafik memurunun tespiti üzerine aracınızın sigortasız olduğu anlaşılır ise aracınız süresiz olarak trafikten men edilebilmektedir. Bununla birlikte aracınız trafikten men olduğu için çok uzun yıllar boyunca otoparkta kalabilmektedir. Trafik sigortası yaptırarak hem kendi güvenliğinizi hem de aracınızın güvenliğini ömür boyu sağlayabilirsiniz. Sigorta yaptırmak zor bir işlem değildir. Herhangi bir sigorta şirketine başvurarak gerekli tüm bilgileri edinebilirsiniz. Sigorta şirketinin yetkilileri bu konuyla ilgili olarak sizlere elinden gelen tüm desteği sağlayacaklardır.

 

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Cam Değişimi Yapar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.