G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Trafik Sigortası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

03.04.2018
248

Trafiğe çıkıldığında birçok neden ile kaza meydana gelebiliyor. Bazen trafik kurallarına uymamaktan dolayı bazen de dikkatsizlikten dolayı kazalar olabiliyor. Biz ne kadar dikkatli olursak olalım karşı taraf dikkatsiz olduğu sürece kaza kaçınılmazdır. Bu durumların olma ihtimalini göz önüne alan kişiler, arabalarına trafik sigortası yaparak arabalarını güvenceye almış oluyor. Trafik sigortasının alma sebeplerinden en önemlisi kendi can ve mal kaybını güvence altına almaktan geçmektedir. Kişilerin sadece araçta kendileri olmadığı ailesiyle birlikte yapmış olduğu bir seyahatte bir kazaya maruz kalmaları sonucundan çok ciddi zararlar meydana gelebilmektedir. Kişi sadece kendisini düşünmemek ile birlikte hem çevre hem de kendi ailesinin can güvenliğini düşünmesi zorunluluk olarak görülmektedir. Peki, trafik sigortası zorunlu mu?

Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar

Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar?

İnsanlar kendilerine ait araç almadan önce onlara sigorta yaptırılmaları zorunlu kılınmıştır. Günümüzde ki kanunlara göre sigortasız aracın trafiğe çıkma hakkı yoktur tespit edildiğinde kullanıcıya ceza yazılır. Bu kuralın uygulanmasında ki temel neden kaza anı ve sonrasında sürücülerin sağlık durumunu ve araçlarının maddi zararlarını güvence altına aldığı bir sigorta olmasıdır. Yaptırılan bu sigorta Türkiye toprak sınırları dışında geçersiz sayılmaktadır. Sadece Türkiye de geçerli olan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası yapılan bir araç kaza yaptığı anında araca değil karşı tarafın hasar kaydına göre sigorta zarar karşılaması yapılmaktadır. Bunun sebebi ise karşı tarafa ait verilen zararın karşılanması gerekmektedir. Eğer araç sahibi başka araca çarpmadan başka çarpmış veya terör eylemlerinden dolayı zarar görmüşse araç sahibi bu haklarını korumak için sigorta şirketinden yardım alarak kendini güvence altına alacaktır.

Zorunlu trafik sigortası için hangi belgeler gereklidir?

Aracı satın aldıktan sonra hemen sigorta yaptırmak gereklidir. Bunun için hangi belgeler gerekir? Araç sahibinin sigorta yaptırmadan önce aracın ruhsatını bir diğer adıyla trafik tescil belgesini yanında bulundurması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası için önemli belgeler ruhsattır. Ruhsatı verdikten sonra zorunlu trafik sigorta işlemlerini yetkili kişiler yürütmektedir. Zorunlu trafik sigortası yaptırılması çeşitli sigorta türlerinden biri olmasından yana tanınmış kişiliklerin iyi niyetine dayanmaktadır. Sigortayı yapan şirketin belirli kuralları doğrultusunda belirli koşullar ve maddelere hazırlanarak poliçe düzenlenir ve sigorta ettiren kişiye teslim ettirilir. Aracın sigortalatma işlemi aracın plakasından başlayarak yaşı, trafiğe kaydedilen iline kadar bütün bilgiler sigorta şirketine verilmektedir.

Günümüzde internet üzerinden birden fazla işlemi aynı yapabilmek mümkündür. Zorunlu trafik sigortası yaptırmak sadece büroya giderek yapılan bir şey değil aynı zaman da internet ortamından ruhsat bilgilerinizde zorunlu trafik poliçesi yaptırmanız mümkündür. Ruhsat bilgilerinizi doğru bir şekilde sisteme işlediğinizde sigorta şirketi işlemlerinizi en kısa zaman da yaparak size yazılır bir şekilde belgenizi yollamaktadır. Sigorta işlemini zorlanmadan yapmanın bir yöntemi bu şekildedir aynı zamanda belgeye gerek yoktur.

Zorunlu Trafik Sigortası hangi koşulları kapsar?

Araç sahibinin aracı ile kaza yapması halinde, diğer aracın sahibi ya da yanında bulunan kişilerden birinin ölümüne yol açtığında, yaralanmalarda ya da herhangi bir malzemenin zarara uğramasına özellikle aracın zararına uğramasına neden olunmuş ise maddi ve manevi kayıplara yol açan kişi bu yükümlülüklerden sorumlu hale gelir, zorunlu deprem sigortası ise belirlenmiş olan limitlerin sonuna kadar kişiyi güvence altına almaktadır. Aracın yolda kalması halinde römorkların veya herhangi bir araç tarafından çekilen araç zarar görmesi halinde çeken aracın zorunlu deprem sigortası güvencesine girmektedir. Diğer araçta böyle bir sigorta olmadığı taktirde her türlü hukuki mücadeleyi başlatabilme hakkınız vardır. Bunun haricinde insan taşıma özelliği olan römorklar eğer zorun trafik sigortası kapsamında güvence altına girmişse, sigortanın kapsamı alanı içindedir.

Kaza yapıldıktan sonra oluşan zararın tekrardan onarılması veya karşılanmadığı halde maddi zararın azaltılması için sigorta ettiren tarafından ödenecek maddi değerin en uygun ve en düşük maliyete indirgenmesi yapılan sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Sadece maddi ve manevi kayıplarının giderilmesini sağlamayan sigorta şirketleri aynı zaman da kaz yapan kişi haksız bir şekilde suçlanması halinde tüm haklarını koruyarak kişiyi haksız duruma savunması halinde arkasında durmaktadır. Zorunlu trafik sigortasının kapsamadığı durumlar şu şekilde belirlenmiştir;

Trafikte olmayan yani sigortasız araçların vermiş olduğu zararlar. Aracın sahibi tarafından karşı tarafa ettiği tazminat talebi. Araç sahibinin sadece kendisinin zarar görmediği aynı zaman da ailesinin de yanında olduğunun varsayılmasıyla araç sahibinin onların haklarını da gözeterek verdiği talepler. Araç sahibi dışında zarar gören kişilerin yanlarından bulundurduğu eşyalara veya malzemelere zarar gelmesi halinde araç sahibine yapılacak olan talepler. Sadece maddi olarak değil manevi açıdan yapılacak tazminat talebi. Karayolları trafik kanununa göre kazayı yapan ya da sebebiyet veren kişiye karşı yöneltilen talepler. Kaza yapan aracın kaza yaptığı yerde aracın onarımı, bakımı, alımı veya satımı benzeri bir amaçla zararına yönelik yapılacak talepler. Araç herhangi bir yarışa katılımı veya kiralık olarak kullanılması halinde meydana gelebilecek kazalar doğrultusunda yapılacak talepler.

Araç çalınması halinde veya araca yönelik maddi kayıplar yaratacak zarar araç sahibinin sorumluluğu olmadığı ve zararın karşılanması için bulunulan taleplerde. Araç yasadığı eylemlerde veya terör eylemlerinde kullanılması halinde bu aracın çevreye veya insanlara vermiş olduğu zarardan dolayı araç sahibinin bu kayıplardan sorumlu tutulmadığı durumlar sebebiyle yapılacak olan talepler.

Bir önceki yazımız olan Özel Sağlık Sigortası Cayma Hakkı Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.