Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Trafik Sigortası Nedir?

04.01.2018
330

Her geçen yıl trafiğe çıkan araç sayısında artış yaşanmaktadır. Bu artış da daha fazla kaza yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Trafikte seyir halinde olan bir sürücünün kendi hatası dışında kazaya karışma durumu da kaçınılmazdır.

Sigorta kavramı modernleşen dünyanın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Trafik sigortası da en çok uygulanan sigorta türlerinden biridir. Trafik sigortası, kişinin kendisinin karşılaştığı zararı değil de, kazaya karışan diğer tarafın zararlarını karşılamaktadır.

Trafik Sigortası Nedir? Neden Önemlidir?

Öncelikle trafik sigortası nedir, araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu kılınmış olan, aracın hasara uğraması durumunda karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararların güvence altına alınması için yaptırılan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası yaptırılması kanun ile zorunlu kılınmıştır. Dolayısıyla trafik sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaklanmıştır. Sigortanın zorunlu olmasının dışında, hasarları karşılaması açısından kaza yapan araç sahiplerini maddi olarak korur.

Trafik sigortası olmayan veya sigorta süresi sona ermiş olan araçlar tespit edilmesi durumunda trafiğe çıkmaları engellenir. Trafik sigortası süresi içerisinde yenilenmelidir. Sigortasız oldukları tespit edilen araçlar trafik şube otoparklarına çekilir. Aynı zamanda cezai işlem uygulanır. Aracın geri alınabilmesi için trafik sigortasının yapılması gerekmektedir. Trafik sigortası belgesi ibraz edilerek araç otoparktan geri alınabilmektedir. Bu durumda aracın otoparkta kaldığı süre zarfında işleyen otopark ücreti de ödenmektedir.

Trafik sigortasındaki limitler kaza durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Oluşan kazada can kaybı varsa, ölen kişinin yakınlarına verilmesi gereken tutar farklıdır. Yaralı olması durumunda hastane masrafları için ödenecek tutar daha farklıdır. Oluşan kazada herhangi bir yaralanma veya can kaybı yok ise, sadece maddi hasar varsa bu durumda yine ödenecek tutar farklılık göstermektedir. Trafik sigortası tutarları yer yıl güncellenmektedir.

Trafik sigortası bir kazada meydana gelebilecek tüm zararları ödemez. Kişinin ödemiş olduğu prim, trafik sigortası yapılma durumları, miktarı ve sigorta şirketinin belirlemiş olduğu üst limitler dahilinde gerekli ödemeleri yapar.

Trafik Sigortası Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortası kaskodan farklı bir sigortadır. Sürücünün karşı tarafa vermiş olduğu hasarları karşılama imkanı sunar. Kaza anında oluşan hasarların poliçede yazan teminat miktarı kadarını karşılar. Trafik poliçesi ile ilgili teminatlar ve teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı’nca belirlenmektedir. Sigorta şirketleri, sigorta hesaplama işlemlerini açıklanan bilgiler doğrultusunda ve verdikleri ek hizmetleri de ilave ederek hesaplarlar. Trafik sigortası hesaplamalarında dikkat edilen bir diğer husus da aracın markası, plakası ve aracın ne amaçla kullanıldığıdır.

Trafik Sigortasında Verilen En Önemli 3 Teminat Nedir?

Trafik sigortasında verilen ve hayati trafik sigorta önemi taşıyan en değerli üç teminat şu şekildedir;

  1. Kişi başına verilen ölüm ve tedavi teminatı; kazanın oluşması durumunda hasar gören her bir kişi için verilecek olan ölüm ve tedavi masraflarını içerir.
  2. Kaza başına verilen ölüm ve tedavi teminatı; bir kazadaki her bir kişinin vefat ve tedavi masraflarını içerir.
  3. Araç ve kaza maddi hasar teminatı; oluşan bir hasar durumunda, kazadaki karşı tarafa verilen maddi zararların karşılanmasını içerir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trafik Sigortası Nedir

Yapılması hayati önem taşıyan trafik sigortasının faydaları saymakla bitmezken, sigorta yaptırılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

– Trafik sigortası poliçesi ve ruhsattaki bilgiler mutlaka özenle kontrol edilmelidir.

– Sigorta poliçesinde yazan, aracın markası, modeli ve kullanım şekli ile ilgili bilgilerin doğru olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

– Kontrollerden sonra her hangi bir düzeltme yapılması gerekiyorsa mutlaka en kısa sürede sigortacı ile görüşülüp düzeltilmelidir.

– Trafik sigortası bir yıllık olarak yapılmaktadır. Poliçenin düzenlendiği tarihte başlar ve bir yıl sonra biter. Başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat edilmelidir.

– Sigorta şirketleri tarife ve talimatlara uygun olarak basamak ve oranlara göre hasarsızlık indirimi veya prim artırımı uygularlar. Detaylı olarak incelenmelidir.

Trafik Sigortası Kapsam Alanı Dışında Kalan Hususlar Nelerdir?

– Trafik sigortası, araç sürücüsünün üçüncü kişilere verdiği zararları karşılamaktadır. Kişinin kendisine gelen zararları karşılamaz.

– Trafik sigortası, sigorta ettirenle elli bir dereceye kadar yakın olan kişilere gelen zararları kapsamamaktadır.

– Alkollü araç kullanılması durumunda, meydana gelen hasarın trafik sigorta koşulları dahilinde olabilmesi için, oluşan kazanın sürücü alkollü olmaması durumunda da gerçekleşebilecek nitelikte olması gerekmektedir.

– Aracı kullanan sürücünün uğrayacağı zararlar için talepte bulunulması.

– Trafik poliçesinde gösterilen aracın ve araçla taşınan malların veya çekilen araçların bozulması ve zarar görmesi ile istenen talepler.

– Gasp edilen ya da çalınan araçların neden olduğu zararlar ve aracın çalındığını bilerek kullanan kişilerin zarara uğramasıyla oluşan talepler.

– Araba sürat yarışlarına katılım sonucunda yarış güzergâhı boyunda yapılan kazalar nedeniyle oluşan talepler.

– Yedek akaryakıt taşınması hariç olarak, patlayıcı veya parlayıcı madde taşınması ile meydana gelen zararlara yönelik oluşan talepler.

– Manevi tazminat talepleri. Trafik sigortası sadece maddi hasarları karşılamaktadır. Herhangi bir manevi tazminat taleplerini karşılamamaktadır

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortasında Teminat Dışında Kalan Haller Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.