G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Trix İndikatörü Göstergesi

20.01.2017
567

Trix Nedir?

Aşırı alım ve aşırı satım piyasalarını tanımlama ve momentum göstergesi olarak ifade edilen ve borsa teknik analiz dersleri verilirken üçlü üstel ortalama göstergesi olarak ifade edilen bir değerdir. Birçok osilatör gibi TRIX’te sıfır çizgisi üzerinde değişkenlik gösterir. Bir osilatör değeri sıfırın altında ise negatif bir piyasaya işaret ederken, sıfırın üstündeki değer ise pozitif bir piyasaya işaret etmektedir. TRIX momentum göstergesi olarak kullanıldığında, pozitif bir ivme değeri momentum değerinin artacağını, negatif bir ivme değeri ise momentum değerinin azalacağını işaret etmektedir. Birçok analizci TRIX’in göstergesi sıfırın üstünde bir değeri gösterdiğinde alım sinyali, sıfırın altında bir değeri gösterdiğinde satım sinyali olarak bizlere işaret verdiğine inanmaktadır. Ayrıca fiyat ve TRIX arasındaki farklılıklar bizlere piyasada önemli dönüm noktasının olduğunu göstermektedir.

TRIX hesaplanırken giriş hareketlerinin ortalaması, giriş süresi ve belirtilen zaman uzunluğundaki değeri ve mevcut çizgi değeri gibi üçlü hareketler kullanılır. Mevcut var olan bar değeri önceki bar değerinden çıkarılır. Bu aşamada önceden tanımlanmış bir süre içerisindeki değerin hesaplamaya katılması kısa süre içerisindeki döngüleri de engellemiş olacaktır.

Trix İndikatörü Göstergesi

TRİX Avantajları

TRIX’in teknik analiz eğitimleri verilirken diğer trend göstergelere göre iki temel avantajının olduğu söylenmektedir. Piyasanın gürültülü yapısına harika bir filtre uygular ve geri kalmış ihale göstergelerinden kurtulmak üzere olan lider bir eğilimi vardır. Üçlü ortalama hesaplanırken, piyasa içerisinde küçük kısa vadeli döngüleri ortadan kaldırarak pazarın gürültüsünü filtreleme yapmış olur. Gürültüden anlamamız gereken budur. Fiyat bilgilerinin göstermiş olduğu her bar değeri  “düzeltilmiş” sürümü arasındaki farkı ölçerek hesaplar ki bu da TRIX’ın diğer geri kalmış göstergeler arasındaki liderliğini ortaya koyar. Diğer göstergelere göre kıyaslandığında, TRİX iyi bir pazar zamanlama göstergesi ile birlikte kullanılır ve bu gösterge değerinin yanlış olma durumunu en aza indirir.

TRİX Nasıl Hesaplanır?

Verilen tablodaki TRİX eğrisi, Üçlü üssel hareketlerin yüzdesel değişimlerini ortamala olarak ve net bir şekilde göstermektedir. Bu ifadeye göre eminim hepiniz birazcık başınızı kaşıdınız. Şimdi daha somut olarak bir kez daha anlatalım. Normal bir varlığa ait fiyat grafiğini düşünün. Sonra fiyat hareketlerini hesaplayan üçlü hareketli değerlerin ortalamasını ekleyin. Sonraki aşamada ilk üssel hareketli değeri ve ikinci üssel hareketli değerleri ekleyin. Son olarak da üçüncü üssel hareketli ortalamada değeri ekleyerek hesaplamanızı yapın.

Şimdi hızlı bir şekilde herkesin anladığından emin olmak için borsa dersleri verilirken sıkça kullandığımız tekerleme şeklinde bir kez daha anlatalım.

Fiyat, ilk üssel hareketli ortalama ile ölçülür, ilk üssel hareketli ortalama ikinci üssel hareketli ortalama ile ölçülür ve ikinci üssel hareketli ortalama üçüncü üssel hareketli ortalama ile ölçülür. Sizde içinizden hızlı üç kez söyleyerek deneyin. Bir, iki, TRİX! Sürpriz! Trix’in nasıl gösterge haline getirildiğini gördünüz.

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, TRİX göstergesi temel sinyal sıfır seviyesi ile olan etkileşiminde gösterdiği değer ile verilir.  Eğer sıfır seviyesinin altında bir kırılma eğri çizgisi görürseniz, bu gösterge bize nihai bir negatif fiyat için bir sinyal verir ve eğri çizgisi düşüş yönünde sıfır düzeyine keserse, bizimde fiyat düşüşü görmemiz muhtemeldir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.