Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Tüketici Kredisi Hesaplama

24.12.2016
367

Yaşadığımız dünyamızda ve ülkede ya da kara parçasında hayatımızı devam ettirirken belli bir iş yaparız. Kimilerimiz kamu işinde çalışırken kimilerimiz kendi işimizi yapmakta kimisi de başka özel sektör şirketlerinde çalışmaktayız. Çalıştığımızın ve emeğimizin karşılığında da belli bir miktar maaş ya da ücret elde ederiz. Ede ettiğimiz bu ücret ise hayatımızı devam ettirebilecek seviyede bazen bize yeterli olabilirken bazı durumlarda da hayatımızı devam ettirmeye yeterli gelmeyebilmektedir. Ya da yaptığımız işi geliştirmek adına maddi kaynak ihtiyacımız olabilir. Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için bazı durumlarda eş dost akrabalardan borç almak suretiyle ihtiyacımızı görebiliriz. Ancak her durumda bu şekilde borç alma imkânını elde edemeyebiliriz. Bu durumda da bankalar devreye girebilir. Bankalar devreye sokmak da kredi çekmek anlamına gelmektedir.

Tüketici Kredisi Hesaplama
Piyasada bulunan çeşitli bankalar vasıtasıyla kredi çekebilme işlemi yapılabilmektedir. Her banka kendi çapında ve seviyesinde faiz oranına göre kredi imkânı sunmaktadır. Bu krediler vadesi ve alacağınız kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir. Önemli olan faktör bu noktada ne kadar kredi çekebileceğiniz ve ödeme periyotlarında ne kadar kredi taksiti ödeyebilecek durumda olmanızdır. Kredi taksitinizi mutlaka ödeyebileceğiniz seviyede tutmak size ödeme kolaylığı sağlayacaktır. Çekeceğiniz tüketici kredisi miktarı hesaplanırken daha önceleri kredi çekip çekmediğiniz ve çektiğiniz krediyi zamanında bitirip bitirmediğiniz sözünüze sadık olup olmadığınız ve ödeme periyodunuzda ödemeniz gereken taksit miktarını ödeyip ödemediğinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlere göre sizlere göre bir kredi puanı ve maksimum çekebileceğiniz kredi miktarı hesaplanmaktadır. Bu hesap neticesinde ödemesini yapacağınız aylık periyotlar halinde hesaplamalar yapılır ve bankalar sizlerden alacağı faiz ve diğer tutarları da eklemek suretiyle önünüze pişmiş bir yemek gibi bir menü koyarlar. Daha sonra kredi başvurusu yapmanızın ardında onay aşamasına geçilmektedir. Bu aşama iş yoğunluğuna göre değişiklik göstermekle birlikte genelde aynı gün ya da bir sonraki iş gününde onay gelmekte ve onayın ardından hesabınıza bankanızdan para çıkışı sağlanmaktadır.
Tüketici kredisi hesaplama işlemi de yapılırken internet üzerinden aklınıza gelen tüm bankaların internet siteleri üzerinden tek tek girerek hesaplama menüsünden hesaplama yapma imkanınınız bulunurken bazı internet siteleri ise otomatik olarak ilgili internet sitesinden yani bankaların internet sitelerinden aldıkları bilgiler üzerinden en uygun krediyi size sunma hizmetini de vermektedirler. Ya da her hangi banka şubesine ya da çekmek istediğiniz bankaların şubelerini dolaşarak ilgililer ile yüz yüze görüşmeler neticesinde bir hesaplama yapma imkânınız bulunmaktadır. bankaların internet siteleri üzerinden yaptığınız hesaplamalarda yapılması gerekenler ise şöyledir. Öncelikle ilgili bankanın internet sitesine girmelisiniz. Bunun için de açtığınız internet bağlantı aracının adres çubuğuna adresi girmeniz gereklidir. Bunu yapamıyorsanız arama motorları üzerinden de aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra ilgili internet sitesindeki menüler arasından kredi hesapla menüsünü bulmanız ve seçmeniz gerekmektedir. daha sonra çekmek istediğiniz kredi miktarını ilgili bölüme yazabilirsiniz. Daha sonra ödeme yapacağınız periyodu seçmelisiniz. Ardından aylık ödeme yapabileceğiniz miktarı ya da kaç ayda borcunuzu bitirebileceğinizi seçmeniz gereklidir. Bu seçimleri yapmanız sırasında dikkatli olmalısınız. Çünkü alacağınız kredinin faiz oranını bu seçmiş olduğunuz değişkenler belirlemektedir. Bu değişkenlere göre faiz oranınız azalmakta ya da artmaktadır. Çünkü vadeniz değişmekte ve bu değişimler alabileceğiniz kredi faizini de etkilemektedir. Daha sonra bu işlemleri tek tek kredi çekme imkanınız bulunan bankaların internet sitelerine girerek yapabilir ve doğru sonuca ulaşmaya çalışabilirsiniz. Ancak şuna dikkat etmek gerekir ki mutlaka ödemede zorlanmayacağınız miktarda ve vadede kredinizi çekiniz.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.