G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Turizm Teşvik Kredisi (Hotel,Apart,Villa,)

20.01.2020
300

Turizm Teşvik Kredisi 2020

Turizm Teşvik Kredisinin Önemi: Türkiye bilindiği gibi en klişe tabirle üç yanı denizlerle çevirili bir ülke. Hem uzun sahilleri hem sıcak sulara yakın konumu ve ikliminin çok iyi olması turistlerin aradığı nitelikte bir tatil ülkesi. Sadece tatil yapmak için değil geçmişinde bünyesinde barındırdığı Bizans, Roma ve daha birçok büyük uygarlık sayesinden tarih sahnesinde de önemli bir yere sahip. Turistler tarafından hem geçmişi hem de rahatlığı sebebi ile Türkiye tatil için tercih edilen en önemli ülkelerden bir tanesi. Bünyesinde her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ülkemizde devlet tarafından turizm işi ile ilgilenen kişilere turizm teşvik kredisi seçeneği sunulmaktadır. Turizm ülke ekonomisi açısından önemli bir yere sahip olduğu için bu alana olan destekler bir hayli fazla ve aynı zamanda önemli görülmektedir. Turizm ile ilgilenen kişiler devlet tarafından sağlanan turizm teşvik kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını merak ediyor. Biz sizlerle bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Turizm Tesvik Kredisi

Öncelikle turizm destek kredisi nerden alınır sorusunun cevabını verelim. Turizm alanıyla içli dışlı olan kişilere destek ilk olarak 1982 yılında kanun içerisine alındı ve 2634 sayılı Turizm teşvik kanunu ile yasalar içerisine girdi. 1982 yılından beri turizm işi ile ilgili olan kurumlara destek kredisi verilmektedir. Bu kredinin en temel amacı ülkemizde turizm sektörünün kalkınması ve gelişmesidir. Bu kredi ile yeme-içme, konaklama, aktivite, spor, eğlence ve kültür alanında hizmet veren işletmelere kredi olanağı sağlanmaktadır. Bu alanda faaliyet gösteren kişilere ve işletmelere, KOSGEB altında Emlak vergisi kanunu içerisinde yer alan muafiyet, Bakanlar Kurulundan çıkan karar ile dönemsel teşvik, Türkiye İhracat Kredi Bankası tarafından çıkan krediler verilmektedir. Bunların dışında yurtdışında düzenlenen turizm fuarlarına katılım gerçekleşmesi ve yabancı sermayenin desteklenmesi için de teşvik çalışmaları yapılmaktadır.

KOSGEB Destekli Turizm Teşvik Kredisi

Turizm teşvik kredisi hangi kurumlardan alınır sorusunun cevabını verdik. Şimdi ise turizm teşvik kredisi nasıl alınır konusuna gelelim. Turizm teşvik kredisi özel teşebbüs adı altında ve KOBİ işletmeciliğinde gerekli olan destekler devlet tarafından yapılabilir. Turizm sektöründe olan kişiler hangi alanda hizmet vermekte ise ilk olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İl İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB’den daha sonra alanlarına göre ve muaf tutulmak istedikleri kurumları kullanarak turizm teşvik kredisi kullanma müracaatını yapabilir, farklı olarak yasalaştırılmış olan vergi muafiyetinden faydalanabilirler.

Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından gerekli evraklara yada güncel bilgilere ihtiyacı olanlara lütfen buraya tıklasın

Bu krediden kimler hangi alanlarda yararlanıyor sorusu da merak edilenlerin arasında. Şimdi bu konuya gelelim. Eğer turizm sektöründe konaklama alanında hizmet veriliyorsa bu işletme sahipleri çoğu zaman yapısal destekten, turizm sezonu açılmadan önce yenileşme hareketine giderken ve dekorasyon değişikliklerinde bu krediden faydalanıyor. Turizm ülkemiz ekonomisinde büyük ve önemli bir yere sahip. Jeopolitik durumumuz müsait olduğunda hem yaz aylarında hem de kış aylarında turistleri kabul edebildiğimizden kış turizmi söz konusu olunca da gerekli destekler yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi başlıklı makalemizde büyükbaş hayvancılık kredisi, Devlet Destekli Büyükbaş ve hayvancılık hibe kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.