Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Türkiye İş Bankası Kredi Borcu Yapılandırma

28.04.2017
782

Beklenmeyen masraflar, acil durum belki yeni bir eşya… İhtiyaçlar zamana göre değişiklik gösterebiliyor. Bizlerde ne zaman nerede karşımıza ne çıkacağını tahmin edemiyoruz. Harcama düzenimiz bir anda alt üst olabiliyor ve acil paraya ihtiyaç duyuyoruz. Bu zamanlarda bankalar imdadımıza koşarak kredi ürünlerini hizmetimize sunuyorlar. Bankalardan kullandığımız kredi ile ihtiyaçlarımızı giderebiliyor ve rahatlıkla geri ödemelerini uzun vade süreleri ile yapabiliyoruz. Ancak! Yine artı bir masraf çıkabiliyor ve bütçemiz alt üst olabiliyor. Bazen çektiğimiz kredileri hiç ödeyemeyecek konuma gelirken bazen de banka ile anlaştığımız aylık tutarı denkleştirmekte güçlük çekiyoruz. Bu zamanlarda bankalar yapılandırma gibi bir hizmeti bizlere sunuyorlar. İş Bankası da bu hizmeti sağlayan bankalardan bir tanesi. İş Bankası kredi borcu yapılandırma başlığı altında zorda olan tüketicilere bir çıkış kapısı sağlıyor. Bu imkandan faydalanmak isteyen tüketiciler borçları üzerinden yeni bir taksitlendirme çalışmasına giderek bir nebze de olsa daha rahat ödeme gerçekleştirebiliyorlar.

Türkiye İş Bankası bu hizmeti kredi kullanan tüketicilerine sunuyor. Eğer sizde Türkiye İş Bankası’ndan kredi çektiyseniz ve krediyi ödeme güçlüğü yaşıyor yada vade süresinde değişikliğe gitmek istiyorsanız bu imkandan faydalanabilirsiniz. Banka bu hizmeti sunarken tüketicilerinin ödemelerini düzene sokmasını ve bütçelerini rahatlatmalarını hedef almaktadır.

Her alanda olduğu gibi bankacılık alanında da birçok konuda güncel değişiklikler yapılıyor. Bu alanda gelen değişikliklerden bir tanesi de yapılandırma hizmeti için oldu. Gelen yapılandırma yasası beraberinde vade süresinin 48 aydan 72 aya kadar vade seçeneği sunulmasını sağladı.

İş Bankası Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işlemine başvurmak için tüketicilerin deneyebileceği birkaç farklı yöntem mevcut. Tüketici yapılandırma işlemi için dilerse kredi kullandığı Türkiye İş Bankası şubesini ziyaret eder veya kendisine en yakın şubeyi tercih edebilir. En basit yöntem her ürün başvurusunda olduğu gibi bankanın telefonundan müşteri temsilcisi ile görüşerek konuyu ayrıntılı bir şekilde konuşmaktır. Eğer, yapılandırma işlemi için banka şubesi tercih edilirse şubeye gidildiği zaman müşteri temsilcisi ile bizzat görüşülmeli İş Bankası kredi borcu yapılandırması gerçekleştirmek üzere başvuru yapılmalıdır.

Borç yapılandırma işlemi her kredi için geçerli değildir. Eğer, konut kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi vb. krediler kullanıldıysa borç yapılandırma işlemi gerçekleştirilebilir. Saydığımız kredi çeşitleri dışında bir hizmetten faydalandıysanız ve ödeme güçlüğü çekiyorsanız da banka ile iletişime geçerek yapılandırma hizmetinden faydalanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Sadece kredi kullanan tüketiciler değil kredi kartı kullanan tüketiciler de bu hizmetten faydalanabilirler.

Kredi borcu yapılandırma işlemi gerçekleştirilirken ödenemeyen kredi tutarı yeniden kredi şekline dönüştürülür ve yeniden bir ödeme planı yapılır. Vade süresi yeniden gözden geçirilirken önce tüketicinin belirttiği rakam gözler önüne alınır.

Sadece ödeme güçlüğü yaşayan tüketicilerin yararlanabileceği bir durum gibi düşünülmesi de yanlıştır. Mesela kredi çektiniz ancak sizden sonra faiz oranlarında bir düşüş meydana geldi ve siz düşen faiz oranlarından faydalanmak istiyorsunuz. Bu durumda da kredi yapılandırma hizmetinden faydalanabilirsiniz ki bir hayli karlı bir iş olacaktır. Bu durum sonucunda da aynı başvuru seçenekleri kabul edilir ve banka tarafından yeni vade içerisinde yeniden bir ödeme planı yapılır.

Kredi borcu yapılandırmanın en faydalı yanı borçlara binecek olan faizden tüketicinin kurtulması, borç ödeme sürecinin yeniden değerlendirilmesi ve değişmesi, yasal sorunların yaşatılmaktan kurtulması sicilde yaşanılacak olumsuzlukların önüne geçilmesidir.

Türkiye İş Bankası Kredi Borcu Yapılandırma

Bankaların yapılandırma konusunda faiz durumları birbirinden farklı olduğu için net bir rakam sizlerle paylaşamıyoruz.

Sizde ödeme güçlüğü çekiyorsanız, kredi borcunuz gecikmeye girdiyse, faiz oranları sizden sonra önemli ölçüde bir değişiklik yaşadıysa bankanın en yakın şubesine giderek yapılandırma işleminden faydalanmanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye İş Bankası Kredi Kartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.