Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Türkiye’de Kişi Başı Kaç Kredi Kartı Düşüyor?

09.03.2017
454

Kredi kartlarının günlük hayatımızda sağladığı imkanlar su geçirmez bir gerçek. Kredi kartı kullanımı da Türkiye’de diğer yıllara nazaran büyük bir artış gösterdi. Kredi kartı kullanan tüketicilerin sayısına bakıldığında çok büyük rakamlar olduğunu görüyoruz. Birbirinden farklı taksit imkanları, alınan malın ödemesinin bir ay sonra başlayacak olması kredi kartlarını oldukça cazip bir hale getiriyor. Bu yazımızda ülkemizde tüketicilerin kredi kartını nasıl kullandıklarına, yapılan araştırmalardan sonra Türkiye de kişi başı kaç kredi kartı düşüyor konusuna değineceğiz.

Türkiye’de Kişi Başı Kaç Kredi Kartı Düşüyor

İlk olarak kredi kartı kullanımında birçok ülkeden daha önde olduğumuzu söylememiz gerekmektedir. Bildiğiniz gibi Türkiye 80 milyon nüfuslu bir ülke. Nüfusumuz 80 milyon iken kredi kartı kullanan vatandaş sayısının 57 milyon 600 bin sularında seyretmesi gerçekten büyük bir rakam. Kredi kartı kullanan vatandaşların sayısı ve çizelgesi BKM (Bankalararası Kart Merkezi) tarafından tutularak kayıt altına alınmakta ve periyotlarla belirtilerek halkla paylaşılmaktadır. BKM ( Bankalararası Kart Merkezi )’den gelen son açıklamalara göre Türkiye’de 172 milyon 300 bin sularında kart kullanılıyor. Bu kartlardan 114 milyon 700 bini banka kartı iken 57 milyon 600 bini de kredi kartıdır. Kredi kartı kullanımı genel seyrini bozmamakta iken bankamatik kartı kullanımında eskiye nazaran 11 bin gibi bir artış görülmektedir.

Ülkece kullandığımız banka kartı ve kredi kartı ile olan alışverişlerimizde 49 milyar Türk lirası gibi bir ödemede bulunduk. tahmin edeceğiniz gibi bu tutarın içinde en büyük paya kredi kartları sahip. 44 milyar 500 milyon TL tutarında kredi kartı alışverişlerine ödeme yapmışız. Ayrıca geçen sene ile karşılaştırdığımızda kredi kartı harcamalarında %8 oranında bir büyüme durumu söz konusu.

Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısına bakarken bir de kredi kartı kullanmaya yaşı müsait olan tüketicileri baz alırken her tüketicinin elinde ortalama 2,5 adet kredi kartı bulunduğu yapılan araştırmalar sonucu karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartlarını tüketicilerle eşleştirmeyin, dediğimiz gibi çoğu kişinin elinde 1’den fazla kredi kartı mevcut. Kredi kartlarının, bankamatik kartların sayısına baktık şimdi ülkemizde kaç kişinin kredi kartı kullandığına bakalım. Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye’de 22 milyona yaklaşık vatandaşın cüzdanında kredi kartı mevcut. Malum Türkiye genç nüfusa sahip, 56 milyona yakın da yetişkin nüfusumuzun yanında 22 milyon kredi kartı kullanıcısının olması az bir sayı değil.

Kredi kartları için daha önce düzenlemeler de yapıldı. 2-3 yıl kadar önce BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme) kurumu tarafından yapılan düzenleme çalışmaları ve kredi kartları, limitleri hakkında yapılan çalışmalar sonucunda bazı kısıtlamalar yapıldığının da farkındayız. BDDK tarafından yapılan kısıtlamalar sonucunda da kredi kartı kullanımında eksilme yerine artış görülüyorsa da bu meseleyi tekrar düşünmeli, kredi kartları hakkında daha çok bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Sadece ödemeler taksitlere bölünüyor yada diğer ay ödemesi başlıyor gibi nedenleri göz önünde bulundurarak gereksiz alışverişler yapmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Kayıp Kredi Kartı İçin Yenileme Ücreti Alınır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.