Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Uzun Vadeli Yatırımcılar, Bunlara Dikkat!

20.12.2016
356

Günümüzde herkes gelecek için birikim yapma kaygısı taşımaktadır. Uzun vadeli yatırımlar, kısa süreli yatırımlara göre kayıp riski daha az olduğundan yatırımcısı  için güven telkin etmektedir. Özellikle borsada uzun vadeli yatırım yapmanın kısa vadeli yatırımlara göre daha güvenli olduğu birçok uzmanın ortak görüşüdür.

Kısa vadeli yatırım ekonomik dalgalanmalardan çok sık etkilenmektedir. Daha çabuk kazanma ihtimali, aynı çabuklukta kaybetme riskini de beraberinde taşımaktadır. Bu yüzden birçok yatırımcı uzun vadeli yatırım yapmak ile kendisini daha güvende hissetmektedir.

Uzun Vadeli Yatırım Yapanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Uzun vadeli yatırımlar da kendi içerisinde bazı riskleri taşımaktadır. Bu sebeple uzun vadeli yatırım yapanların dikkat etmesi gereken önemli noktalar da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Yatırım Araçlarını Çeşitlendirmek

Uzun vadeli yatırımınızı tek bir yatırım aracına yatırmanız ekonomik dalgalanmalardan ve kar – zarar hareketlerinden daha fazla etkilenmenize sebep olur. Bu yüzden farklı yatırım araçları ile uzun vadeli yatırım portföyünüzü çeşitlendirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde riski bölme imkanı bulmuş olursunuz.

Üçüncü Kişilerin Söylediklerine Çok Kulak Asmayın

Uzun vadeli bir yatırım yaptığınızda, yatırımınızı başkalarının sezileri doğrultusunda şekillendirmeyin. “Aldığım duyuma göre x hissesi çok yükselecek ya da y hissesi dip yapacak” şeklinde yorumlara itibar etmeyin. Teknik bilgiden yoksun, sadece spekülasyona dayanan açıklamalar ile yatırımınızı yönetmeyin.

Uzun Vadeli Yatırımcılar

İlgi Alanlarınıza Göre Yatırım Yapın

Yatırım araçlarının seçiminde ilgi alanlarınıza uygun hareket etmeniz size daha doğru bir hareket imkanı sağlayacaktır. Daha iyi bildiğiniz alanlara yönelik olarak alacağınız hisse senetleri yatırım araçlarınızın daha etkin biçimde kontrolünü sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bilmediği alana yatırım yapan birçok insan önsezilerine güvendiğini ifade etmektedir. Önseziler teknik bilgi ile desteklenmezse hiçbir anlam ifade etmemektedir. Uzun vadeli yatırımcı, temel analiz yöntemlerini uygulamalı ve yatırım yapacağı alanda yeterli bilgi seviyesine sahip olmalıdır.

İleri Görüşlü Davranabilmek

İyi bir yatırımcının en önemli özelliği ileri görüşlü olmasıdır. Borsa alanına ilgi duyuyor ve yatırım yapmak istiyorsanız iyi bir araştırmacı da olmak zorundasınız. Bu sayede piyasada meydana gelen ya da gelmesi beklenen hareketlenmeler, dalganlanmalar ile ilgili olarak krizi fırsata çevirme imkanına sahip olabilirsiniz. Özellikle borsada hisse senetlerinin geçmiş hareketlerini doğru analiz edebilmek, ileride yapılacak işlemler için çok büyük önem teşkil etmektedir.

İleri görüşlü olmak aynı zamanda teknolojiye uyum sağlamayı da içermektedir. Uzun vadeli yatırımda başarılı olmak isteyen geleneksel yöntemlere körü körüne bağlı olmamalıdır. Günümüz finans dünyasında kullanılan teknoloji çok ilerledi. Piyasanın hızlı hareketlerine uyum sağlamak isteyen bir yatırımcı bunları teknolojiyi iyi takip etmelidir.

Kademeli Yatırım Yapmak

Kademeli yatırım yapmak riski azaltan önemli tekniklerden birisidir. Bu yöntem hem borsa işlemlerinde, hem de döviz alım satımlarından en çok tercih edilmesi gereken yöntemlerden birisidir. Aldığınız hisse senedini ya da dövizi farklı fiyat seviyelerinden almak fiyatlarda meydana gelecek olası dalgalanmalara karşın riski azaltan önemli bir husustur.

Sabırlı Davranabilmek

Uzun vadeli bir yatırımcının en büyük özelliklerinden birisi de sabırlı olmasıdır.  Uzun vadeli yatırım ile kısa vadeli yatırım arasındaki en temel fark da buradan geçer. Çünkü herkes uzun vadeli yatırımı sabırla izleyebilecek sağlam bir psikolojiye sahip olamayabilir.

Uzun vadeli yatırımcı yatırım vadeleri gelmeden, olası kayıplarda tedirgin davranabilir, ya da kazançlarda aceleci davranarak yatırımını erken biçimde elinden çıkarabilir. İyi bir yatırımcı bu ani değişimlerde yatırım araçlarını bozmamalıdır. Bunun için de sabır en önemli anahtardır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.