Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir?

03.02.2017
236

Biriken paranızı değerlendirmek ve risksiz bir şekilde kazanç etmek istiyorsanız, sizin için mevduat çeşitleri bulunmaktadır. İstediğiniz şartlar altında paranızı değerlendirmenizi sağlayacak olan mevduat çeşitleri içinden vadeli mevduat ve e mevduat konuları ile ilgili merak ettiğiniz bütün detayları sizin için paylaşıyoruz.

Vadeli Mevduat Nedir?

Vadeli mevduat, biriken paranızı kullanmak için en iyi yöntemlerden biridir. Biriken paranızı risksiz bir alanda kullanmak ve bu sayede daha çok kazanç elde etmek istiyorsanız, vadeli mevduat hesabı tam da size hitap eden bir alandır. Vadeli hesaplar üzerine uygulanan faiz oranları, belli bir süre sonra değerlendirdiğiniz para üzerinden kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. Vadeli hesapta, sizin belirlediğiniz vadeler üzerinden paranız değerlendirilmektedir. Güncel faiz oranlarının doğrultusunda otomatik bir şekilde yenilenen hesaplar, birikimlerini risk almadan katlamak isteyen kişiler için oldukça uygundur. Tehlikesi olmayan ve garanti bir yol olan vadeli mevduat, faiz oranları doğrultusunda ciddi bir şekilde kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Arasındaki Farklar Nelerdir

Vadeli mevduat hesabı açmak için bankanız ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Vadeli hesapta bankaya yatırmış olduğunuz paraya vade süresinde dokunmama şartı bulunmaktadır. Bankada duran paranıza, belirlediğiniz oranda ve belirlediğiniz vade süresi boyunca faiz uygulanmaktadır. Vadeli hesabınızda bankaya yatırmış olduğunuz paranın artması, faiz oranından kazanacağınız gelirin de artmasını sağlayacaktır. Faiz oranının düşük ya da yüksek olması da seçmiş olduğunuz vadenin şekli ile bağlantılı olarak değişmektedir. Eğer kısa vadeli bir mevduat hesabı açacak olursanız faiz oranı düşük, eğer uzun vadeli bir hesabınız olacak ise faiz oranı da yüksek olacaktır. Vade süreniz boyunca hesabınızdaki parayı banka değerlendirmekte ve elde etmiş oluğu kazançtan size de pay vermektedir. Piyasada banka tarafından işletilen paranız, vade süreniz boyunca kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. Bankanın elde etmiş olduğu komisyon bedelinden belirli bir tutar size faiz oranı olarak ödenmektedir.

E-Mevduat Nedir?

Günümüzde birçok şey internet üzerinden kolay bir şekilde halledilebilmektedir. E-mevduat hesabı da internet bankacılığı üzerinden açtığınız mevduat hesabına verilen isimdir. Banka şubesine gitmekle vakit kaybetmek istemiyorsanız ya da buna ayıracak vaktiniz yoksa kolay bir şekilden bankanızın internet sitesinden kendinize e-mevduat hesabı açabilirsiniz. Bilgilerinizin çalınması ve benzeri sorunlar yaşamanıza neden olmayan internet bankacılığı, birçok işleminizi kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan bir platformdur. Bankanızın internet sitesinden açmış olduğunuz e-mevduat hesabı ile paranızı kazançlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Ve E-Mevduat Arasındaki Farkla

Vadeli mevduat ve e mevduat arasında ufak tefek farklılıklar bulunmaktadır. Vadeli mevduat hesabı açtırmanız için banka şubesine gitmeniz şarttır. Banka şubesinden açtırmış olduğunuz vadeli mevduat hesabında gerçekleştirmek istediğiniz bütün işlemler için banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bu da size zaman kaybettirebilecek bir seçenektir. Eğer bol vaktiniz yoksa ve banka şubelerinden işlemlerinizi yapmak için vakit kaybetmek istemiyorsanız, mevduat hesabınızı bankanızın internet bankacılığı hizmetini kullanarak açmanız yararınıza olacaktır. İnternet bankacılığından oluşturduğunuz mevduat hesabı e-mevduat hesabıdır. E-mevduat hesabının size sağlamış olduğu avantajlar oldukça fazladır. Bütün işlemlerinizi ve bütün para yatırma gibi durumları internet bankacılığı üzerinden halletmeniz mümkün olmaktadır. İki hesap arasındaki bariz farklardan biri e-mevduat hesabında zamandan tasarruf etmenizdir. Bunun yanı sıra bankadan açtığınız hesaplarda ve gerçekleştirdiğiniz işlemlerde sizden hesap işletim ücreti ya da ek masraflar talep edilebilmektedir. Ancak e-mevduat hesabında bu durum söz konusu değildir. Bununla birlikte e-mevduat hesabındaki faiz oranları, vadeli mevduat hesaplarındaki faiz oranlarından bir miktar daha yüksek olmaktadır. Bu da size belli oranda daha fazla kazanç elde ettirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.