Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Vakıf bank Kredi Yapılandırma

21.09.2017
456

Kredi yapılandırma, bankalardan önceden çektiğiniz bir krediyi mevcut faiz oranları ve koşullar altında yeniden hesaplatma ve yeni ödeme planı oluşturma işlemine denmektedir.  Söz konusu uygulama mevcut kredi borcunu erken ödemek için gerçekleştirilebileceği gibi faiz oranlarında düşüş yaşanması sonucunda mevcut pozisyonu kendi adımıza daha karlı duruma getirebilmek içinde gerçekleştirilebilmektedir.  Kredi yapılandırma şekilleri her bankadan bankaya değişik göstermekle birlikte; bu yazımızda Vakıf bank Kredi Yapılandırma konusunda detaylı bilgi vereceğiz

Vakıf bank Kredi Yapılandırma

 Kredi Türüne göre değişmektedir

Hangi banka olursa olsun; bir krediyi yapılandırmak istediğinizde kredinin konut kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi olmasına göre birkaç konuda değişiklikler gösterebilmektedir. Bu değişiklerden en fazla göze çarpan ise konut kredilerini yapılandırmak istediğinizde sizden alınmak ta olan erken kapatma cezasıdır.  Bu cezanın miktarı konut kredisi borcunuzun miktarına ve vadesine göre farklılıklar göstermektedir

 Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırmak İsteyenlere Erken Ödeme Cezası

Oldukça gereksiz ve vatandaşların dezavantajına olan bu uygulama maalesef ki bankaların tümünde mevcuttur. Her banka bunu uyguladığından bu cezadan kaçış imkânsızdır. Fakat bu cezaya rağmen bazı durumlarda konut kredilerini tekrar yapılandırmak avantaj sağlayabilmektedir. Bunun nedeni ise, konut kredilerinde çekilen kredinin miktarının yüksek olmasıdır.  Miktarın fazla olması kaçınılmaz bir şekilde küçük faiz oranlarında bile toplamda çok daha yüksek miktarlara denk gelmektedir.

Vakıf bank Konut Kredisi Yapılandırmada Ne Kadar Erken Kapama Cezası Ödersiniz

Daha öncede anlattığımız gibi ödeyeceğiniz erken kapatma cezasının miktarı kalan borcunuzun miktarına ve vade süresine göre hesaplanır.  Erken kapatmak istediğiniz kredinin kalan vade süresi 36 aydan daha fazla ise, bu durumda yüzde 2 oranında erken kapatma cezası ödersiniz.  Eğer kredinizin kalan vadesi 36 aydan daha düşük ise erken kapatma cezası yüzde 1 olarak uygulanacak ve bankalar daha fazlasını uygulayamamaktadır.

Vakıf bank İhtiyaç Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Vakıfbank’tan çekmiş olduğunuz kredinizi yapılandırmak istiyorsanız herhangi bir erken kapatma cezası ödemeniz söz konusu değildir. Borcunuz normal olarak kapatılacak ve sonrasında mevcut faiz oranlarından bir hesaplama yapılarak krediniz size tahsis edilir. Fakat bunun yanı sıra kredi tahsis ücreti gibi hususlar tekrar müşteriden tahsil edilmektedir.

Başka Bankada Olan Borcu Vakıfbank’tan Yapılandırma

Borç transferi yapılarak, başka bankaya olan borcunuzu Vakıfbank’tan alacağınız avantajlı tekliflerle borcunuzu Vakıf bank tarafından tekrar yapılandırabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için öncelikle bankalar arasında bazı gerekli yazışmaların yapılması gerekmektedir. Yazışmalar sonucunda eski bankanızdaki erken kapatma tutarı öğrenilecek ve sonrasında Vakıf bank tarafından söz konusu olan miktar size kredi  olarak tahsis edilecektir. Bunların sonucunda kredi miktarı diğer bankanızda ki hesabınıza gönderilecektir. Böylece bu bankadaki kredi borcunuz kapatılacak ve mevcut borcunuz Vakıf bank üzerinden devam edecektir.

Kredi Yapılandırma İşlemlerinde Sigortaya Dikkat

Her bankanın kredi paketlerinde, kredi çeken müşterilere sigorta yapılmaktadır. Fakat herhangi bir kredi yapılandırma aşamasında ve ya borç transferi durumunda sigortalar unutulmaktadır.  Bu yüzden yaptığınız veya yapacağınız her kredi yapılandırma işleminde sigorta durumunu özellikle bankacınızla görüşmeyi ihmal etmeyiniz.  Yapılandırma işleminiz sonucunda vade süresini öncekine göre kısaltacağınızdan, sonrasındaki sigorta priminiz çok daha uygun ücretlere tekabül edecektir.  Bu noktayı da kesinlikle unutmamanız gerektiğini önemle hatırlatıyorum.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.