Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yapı Kredi Bankası 100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi

24.02.2017
220

Konut kredisi tüketiciler tarafından oldukça rağbet gören bir kredi türü. Tüketiciler tarafından arz fazla olunca bankalarda bu konuda birbirleri ile yarış içerisine girdi. Kredi çekmeyi düşünen vatandaşlar bankalardan teklif alıyor ve karşılaştırma yoluna giderek bütçelerine en uygun olanı seçiyor. Yapı Kredi’de bu alanda düzenlediği kredi kampanyaları ile bir adım önde duruyor.

Bizde sizler için ilgilendiğiniz konut kredileri hakkında bilgi verirken bu yazımızda da Yapı Kredi Bankası’nın 100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisi hakkında ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Yapı Kredi Bankası 100 Bin TL 120 Ay Vadeli Konut Kredisi

Konut Kredisinde Faiz Oranı % 0,90

Yapı kredi bankası şuan piyasa bulunan en uygun konut kredisi fırsatını sizlere sunuyor. Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranı olarak % 0,90’lık bir oran belirlemiş durumda. Konut kredisinin yıllık maliyeti ise hesaplamalar sonucunda %13,57’lik bir rakama denk geliyor. Şimdi bu oranları göz önünde bulundurarak Yapı Kredi Bankası ‘ndan çekilecek 100 bin TL ‘lik 120 ay vadeli bir konut kredisi hakkında örnek ödeme planını sizlere sunalım.

Yapı Kredi Bankası’ndan 120 ay vadeli 100 bin TL ‘lik Konut Kredisi Ödeme Tablosu

Toplam geri ödenecek tutar: : 165. 174 TL,

Yıllık maliyet: %13,57,

Geri ödemesi yapılacak toplam faiz tutarı: 63.944 TL,

Aylık taksit miktarı: 1.366 TL,

Konut kredi faizi: %0,90.

Ekstra Masraflar 1.230 TL’yi Buluyor

Yapı Kredi Bankası’ndan konut kredisi alıyorsanız eğer banka sizden binde beş oranında kredi masrafı tahsis ediyor. Bu demek oluyor ki çektiğiniz kredinin tutarı 100 bin TL ise bu kredinin masrafı 500 TL olarak karşınıza çıkacaktır. Ayrıca banka satın alınan konuta ipotek koyacağı için de 185 TL’lik bir ipotek masrafı alınır. Ekspertiz masrafına gelince de bu konu kredilere göre farklılık göstermektedir. Ancak örnek vermek gerekirse karşınıza çıkacak olan ekspertiz masrafı 545 TL gibi bir rakamdır. Bu saydığımız masrafların toplamı da 1.230 TL’dir yani kredi çekerken karşınıza çıkacak artı masrafın toplamıdır.

Sigorta Yapılması Gerekiyor

Her bankada klasik olarak karşınıza çıkan DASK (Doğal Afet Sigortası) Yapı Kredi Bankası’nda da karşınıza çıkıyor. Banka DASK’ın yanı sıra sizden ayrıca hayat sigortası yaptırmanızı da talep ediyor. Alacağınız konutun fiyatına göre değişiklik gösteren DASK ücreti ortalama 150-230 TL civarında oluyor. Ancak hayat sigortası için böyle ortalama rakamlar sunmak doğru olmaz çünkü hayat sigortası tamamen bireyin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

İstenen Belgeler

Bankanın sizden istediği belgeler; gelir belgesi(son ayın maaş bordrosu), ikametgah, nüfus cüzdanı aslıdır. Bunların yanı sıra banka gerekli görürse başka belgelerde isteyebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapı Kredi Bankası konut kredisinde gerek görülmedikçe kefil talebinde bulunmayan bankalardan bir tanesi. Bilinmesi gereken bir başka konu da banka tarafından alınan konuta rehin konulması. Bu durumda söz konusu konutun kredisi bitene kadar hakkında satış işlemi gerçekleşemiyor. Dikkat edilmesi en önemli hususta konut kredisinin finansman oranının %80 olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.