Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yapılandırılması Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

03.01.2017
420

Bankalardan alınan krediler giderek hayatın merkezinde yer almaya başlamış durumda. Bu durumda kredi borcu ödenmemesi halinde yapılandırma işlemleri yapılmaktadır. Yapılandırılmış kredi borcu bankanın belirlemiş olduğu ve kolaylaştırdığı ödeme şeklidir. Borcunu ödeyemeyen kişilerden vermiş olduğu krediyi almak için bankalar ilk olarak yapılandırma yoluna gider. Bu hem bankaların parasını alabilmesi hem de kredi kullanıcısı olan borçlu kişinin borcunu imkânlarına göre ödemesini kolaylaştırmaktadır. Yapılandırılmış borç nasıl ödenir? – sorusunu cevaplamak gerekiyor. Kişi ödeyemediği borcu olduğunda banka ile görüşerek yapılandırma yapabilir. Yapılandırma yapılırken tüm borç taksitlerle bölünerek kişinin ödeyebileceği şekilde tekrar ödeme planı çizilir. Kişinin bu Borcunu da düzenli ödeyemediği ya da hiç ödeyemediği durumlarda ikinci bir yapılandırma yapılıp ödeme şekli kolaylaştırılması istenir. Bu yapılandırılmış borç ödenmezse, bu borç banka tarafından Varlık Yönetim Şirketlerine devredilir. Artık kişi borcunu bu şirketler ile anlaşarak ve belirlenen ödeme planı üzerinden ödemek durumunda kalır.

Varlık Yönetim Şirketleri ve Yapılandırma

Bankada borcu bulunan kişinin borçlarını bankalardan satın alır. Bundan sonra bu şirketler sizin borcunuzu ödemeniz için yeni bir yapılandırma yoluna giderler. Kredi borcunuzu en azından satın aldığı değer ile sizden taksitlerle almak için yeni bir rota belirlenmektedir amaçlanır. Sizin de ödeyebileceğiniz ya aylık taksit ya da ay atlayan taksitlerle ödeme yapmanız istenecektir. Yapılandırılmış kredi borcu tüketici yani borçlusunun ödeyebileceği en uygun hale getirilmiş kredi borcu olmaktadır. Varlık Yönetim Şirketleri bankadan almış oldukları borçlarınızı kazanç sağlayacak şekilde de sizden ödemenizi isteyebilir. Ancak sizin için ödeme kolaylığı ve vade uzatması nedeni ile kolaylık sağlamaktadır. Yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse protokol şartlarına göre gerekli işlemler yapılır. Böylesi bir protokol işlemi yapılması halinde tekrar yapılacak bir yapılandırma söz konusu olacaktır. Yeni bir yapılandırma gerektiren durumda o ana kadar ödenmiş olan taksitlerin yanması söz konusudur. Borcun ilk hali ile tekrar bir yapılandırma yaparak şirket size yardımcı olacaktır. Protokoller yasa ile belirlenen durumlar değil, borçlu ile varlık yönetim şirketi arasında yapılan sözleşmelerdir. Bu nedenle de şirketten şirkete değişiklik göstermektedir. Yapılandırılmış kredi borcu nasıl ödenir? Yapılandırılmış olan kredi borcu tekrar taksitlerle ödenir. Belirli bir ödeme yapılmaması sonrası ödemeler tamamen kesilmemelidir. Tekrar ödeme yaptıkları şirkete giderek ödeme yapamadıklarını ve tekrar yapılandırma istediklerini söylemeleri doğru olacaktır. Bu durumda varlık yönetim şirketi borçluyuz yardımcı olacaktır.

Yapılandırılması Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur

Borcunuzu Yapılandırırken Pazarlık Yapabilirsiniz

Kredi kartı borçlarınızı ödeyemeyiz durumunda yapılandırma işlemleri ile size yardımcı olunmak istenecektir. Daha doğrusu borcunuz olan parayı sizden almak için, hem banka yapılandırması hem de varlık yönetim şirketi yapılandırmasında ödeyebileceğiniz en uygun hale getirilir. Yapılandırılmış kredi borcu artık bütçenize ve ödeyebileceğiniz en uygun hale getirilmiş olur. Tabi bazen bu durumda da ödeme yapılamaması durumu ile karşılaşılıyor. Yapılandırılmış kredi borcu nasıl ödenir? Yapılandırdığınız krediler taksitlerle ödenir. Yapılandırma sırasında durumunuzu bildirip en uygun ödeme şeklini belirleme noktasında pazarlık imkânınız vardır. Yapılandırılmış borç ödenmezse varlık yönetim şirketi araya girecek ve sizin borcunuzu bankadan satın alıp, sizden de en az aldığı tutar karar para temini yapmak isteyecektir. Tabi bu işte kazanç sağlamak ilk hedefi olacaktır. Bu noktada da iyi bir pazarlık yaparak olabildiğince uygun halde ödemenizi yapmanız mümkündür. Ancak daha sonra ihtiyacınız olması halinde size kredi verilmemesine neden olacak bir durumdur. Borçlarınızı kolayca ödeyip de bunları yaşayamayız dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Seçiminde Bankanın Önemi Nedir başlıklı makalemizde kredi kartı borcu, kredi kartı borcu zaman aşımı ve kredi kartı seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.