Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yapılandırma Yapan Bankalar

20.03.2017
296

Bankaların faiz yaptırımı meselesine ülke olarak fazlasıyla yatkınız. Bankalardan kredi çekerek ev, araç, gayrimenkul alımı gerçekleştiren tüketiciler faiz oranlarındaki değişimin sıkı takipçisidir. Tabi, örnek olarak konut almak için kredi çeken bir tüketici faiz oranlarını sürekli kontrol eder eğer faiz oranlarında bir düşüş gerçekleşirse hemen yapılandırma yöntemini deneyerek faiz indirimden faydalanmış olur. Konumuza bağlı olarak yapılandırma yapan bankaların sürekli değiştiğini de belirtmemiz gerek.

Yapılandırma Yapan Bankalar

Kredi yapılandırma durumunun bankacılık sektöründeki ismi refinansman ’dır. Kredi yapılandırmada faiz oranları, vade seçenekleri gibi bankadan bankaya farklılık gösteren bir durumdur. Yani bankalarda bu durumda farklı kampanyalar sunarak diğerler bankalar ile rekabet içerisine girmektedir. Kredilerde de kredi kartlarında da yapılandırma yapılmaktadır. Öncelikle kredi kartlarına bakalım.

Kredi Kartı Borcu yapılandırması nasıl yapılır?

Eğer, Kredi kartı borçlarınızı zamanında veya hiç yatırmıyorsanız, borç ödememe durumunu sürekli gerçekleştiriyorsanız bankalar sizleri çok fazla rahat bırakmaz. Bankalar tarafından öncelikle sizlere uyarı aramaları, mesajları gönderir durum devam ettiği sürece hakkınızda verilen icra emri konuya son noktayı koyar. Kart borcu ne kadar olursa olsun, ödeme yapılmadığı sürece sürekli üzerine faiz koyulacaktır ve ödenmeyen borç her geçen gün katlanarak artmaktadır. Ödenmeyen kredi kartları borçlarında tüketici kendini kara listede görebilir. Şimdi kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır? Konusu hakkında bulunan iki seçeneği belirteceğiz.

İlk olarak kredi kartı borcunuzun bulunduğu banka eğer yapılandırma yapmıyorsa, yapılandırma yapan bir bankaya kredi kart borç transferi gerçekleştirebilirsiniz. Diğerinde de kartınızın bulunduğu bankada yapılandırma işlemlerinizi gerçekleştirilebilirsiniz.

Hangi seçeneği tercih ederseniz edin, ikisinde de adınıza mevduat hesabı açılacaktır ve hesaptan sizlere kredi kartı borcunuz için kredi verilecektir. Bu durum yaşanırken banka sizlere ihtiyaç kredilerinin içerisinden faizi en yüksek olanı seçecektir. Eğer yapılandırma konusunda başka bir bankaya transfer gerçekleştiriyorsanız uygulanacak olan faiz daha da artacaktır.

Kredi kartlarından bahsettik. Şimdi kredi yapılandırmaları nasıl gerçekleşir bu konu hakkında bilgi verelim.

Tüketiciler kredi yapılandırma yaparken genellikle kredi kullandıkları bankaları tercih ederler. Kredi çektiği bankaları tercih etmeyen tüketicilerin sebebi de diğer bankalarda uygulanan uygun faiz oranlarıdır.

Yapılandırma yaparken ilk önce aklımızda bir banka belirlememiz gerekmektedir. Seçtiğimiz banka ile kredi çektiğimiz banka arasında faiz oranları ile kıyaslama yaparak en doğru yapılandırma kararını vermiş olacağız. Bizler için önemli olan en uygun faiz oranını bulmak. Aradığımız kriterlerde bir banka bulduysak yapmamız gereken sonraki iş bankaya giderek kredi borcumu taşımak istiyorum bilgisini vermek olacaktır. Gittiğimiz her banka bizlerin yapılandırma isteğini kabul etmemektedir. Eğer bankalardan olumsuz bir yanıt aldıysak, kredi borcumuzu neden yapılandırmak istediğimize dair bilgi veren bir dilekçe hazırlamalıyız. Eğer bankalar durumu kabul ederse bizlere dönütü de yazılı olarak sağlayacaktır. Dilekçe ile başvuru yapmak tüketicilerin en doğal hakkı. Eğer bankalar olumsuz bir yanıt verirse tüketici hakem heyetlerine başvurarak durumu izah edebiliriz.

Kredi yapılandırmalarında en çok tercih edilen bankalar Halkbankası ve Ziraat Bankasıdır. Bu bankaların devlet sermayeli olması da yapılandırma için tercih edilmelerinde en büyük özelliktir.

Bir önceki yazımız olan Evlilik Desteği 50 Bin TL Kredi İmkanı Evlilik Desteği Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde Devletten evlilik kredisi, evlilik desteği ve evlilik kredisi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.