G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yatırım Araçlarının Risk, Vade ve Getirileri

18.01.2017
253

Her yatırımcının parasını değerlendirmeye başlamadan önce piyasadan ve ilgili yatırım araçlarının getirileri hakkındaki bilgilerden haberdar olmasında yarar vardır. Yalnızca getiri değil ayrıca getiriyi etkileyen vade ve riskler hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu makalede sizlere yatırım için en çok tercih edilen seçenekler hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede yatırım riskleri, nasıl paramı katlarım ya da karlı yatırımlar ile minikte olsa zihninizde bir ışık yakabilmeyi umut ediyoruz.

Yatırım yapmak her şeyden önce güçlü bir adım gerektirir. Yatırım yapmayı düşünen bir kişi yatırımın risklerini, vadesini ve getirirlerini de hesaplamak durumundadır. Yatırım yapmak sadece bir yatırım aracına gidip paranızı yönlendirmek anlamına gelmez. Yatırım yapmadan önce bu konuda kararlı olmalısınız. Yatırım yapmadan önceki maddi durumunuzu ve yatırım yaptıktan sonra ki maddi kazancınızı hesaplamalısınız. Bu hesaplamalar piyasa durumuna göre değişkenlik gösterecektir. Ancak en iyi yatırım aracını seçen yatırımcılar asla kaybetmezler. Yatırım yapmaya karar verdikten sonra en iyi yatırım aracının hangisi olduğunu araştırın. Hangi piyasada daha çok kazanırsınız. Hangi piyasa daha kısa vade de size kazanç sağlar. Hangi piyasa bu kazançlarda yüksek güvenilirlik sağlar gibi sorular sorun. Bu soruların yanıtlarını bulduktan sonra yatırımı daha güçlü bir adımla gerçekleştirebilirsiniz. Yatırımcıların piyasaya girmeden önce yaptığı en büyük hatalarından biri ise tek başına piyasaları analiz etmesidir. Piyasalar karmaşık bir yapıya sahiptir. Riskleri, vadesi her zaman söz konusu olabilir. Bu yüzden piyasalarla ilgili genel geçer bilgiler edinmek yerine bu piyasalar da uzman olan kişilerden destek almalısınız. Piyasalar birbirinden farklı işleyişe sahiptir. Vadesi, kar oranları değişkenlik gösterir. Elinizdeki paranın en iyi şekilde değerlendirilmesi ancak yüksek kazanç sağlayan güvenilir bir piyasa ile olmaktadır. Piyasalarla ilgili uzman kişinin bilgisini aldıktan sonra planlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım Araçlarının Risk

İşte en çok tercih edilen yatırım araçları:

Mevduat

Faizlerle meydana gelebilecek değişiklikler sonucunda az bir risk taşıyan genel açıdan bakıldığı zaman enflasyon riskinin gayet düşük olduğu mevduatlar ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarındandır ve genel olarak kısa vadede değerlendirilirler. Ayrıca likidite riski barındırmaktadırlar. Getirisi yatırılan mevduata göre değişkenlik göstermekle birlikte düşükte olabilir yüksekte olabilir.

Hazine bonosu

Yine kısa vadeli araçlar arasında olan bonolar faiz oranlarının aniden yükselip aniden düşmesiyle birlikte risk açısından minimum bir değer taşır. Dönemsel olarak farklılıklar gösterse de dönem bitimine bakıldığı zaman sabit bir getiri sağlar.

Devlet tahvili

Teori olarak ödenmeme durumu söz konusu bile değildir. Enflasyonun artmasıyla doğru orantılı olarak faiz oranlarının artması sonucunda yüksek risk taşımaktadır. Ama alırken yüksek faiz oranları varsa ve ileride bu oranlar düştüyse kar etme durumu söz konusudur. Alım oranı ile getirisi doğru orantılıdır.

Repo

Enflasyonla alakalı olmadığı için risk yoktur. Sabit bir getiri sağlayabilir. Ayrıca likidite riski barındırmamaktadır. Faizlerde yaşanabilecek ani değişimlerle ortaya çıkabilecek ani yükselişlere tepki verebilir, muhtemel düşüşlerde faiz oranlarının yüksekliğinden bir yarar sağlama durumu olmayacağından dolayı getirisinin olduğu ve fırsat maliyeti sağladığı tartışılır.

Borsa

Ortaklık durumu söz konusu olduğundan dolayı hisse senedi yatırımı vardır ve uzun vadede değerlendirilir. Enflasyon riski barındırır. Ayrıca fırsat maliyeti ve likiditesi de vardır. sabit ve yüksek gelirler elde edilmesi söz konusudur.

Forex

Küresel olarak yaşanabilecek olan Ekonomik ve siyasi gelişmelere oldukça açık olduğundan dolayı gayet riskli yatırım araçları içerisinde gösterilir. Kısa vadede yüksek getiriler sunar.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.