Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yatırım Bankacılığı Nedir? Görevleri Nelerdir?

07.02.2017
359

Yatırım bankacılığı, bireylere ya da firmalara maddi anlamda yüksek miktarlarda destek sağlayan bankalar olarak da bilinmektedir. Bu tarz bankaların amacı hem bireyleri hem de firmaları motive ederek, yatırıma ve ticarete teşvik etmektir. Menkul kıymet ihracı ile sağlanan firmalara maddi destek fonları, ülke ekonomisine de büyük katkılar sağladığı için ülkemizde ABD’den sonra açılmış ve ekonomide canlanmanın yaşanmasına da yardımcı olmuştur. Yatırım bankacılığında önemli olan firmaların ihtiyacı olan paranın sağlanarak, ülke genelinde ya da uluslar arası olarak ticaretin gelişmesine katkı sağlamaktır.

Yatırım Bankacılığının En Büyük Görevi: Ara Bulmak

Yatırım bankacılığı görevleri arasında en temel noktalardan bir tanesi aracı kurum olarak görev yapmalarıdır. Ticaretin ve yatırımın gerçekleştirilmesi adına firmalar arasında ara bulucu görevini üstlenen yatırım bankaları bu görevleri dolayısıyla da ülkemizde oldukça tutulan bankalar arasında yer almaktadır. Ara buluculuk anlamında firmalara maddi destek imkanları da oluşturan yatırım bankaları,  ticaret kapasitesi olan ancak yeterli sermayeyi sağlamayan firmaların en büyük destekçisi konumundadır. Ülkemiz yeni yerleşmeye başlayan yatırım bankaları, yalnızca ülke içerisinde değil uluslar arası anlamda da ticaret yapmak isteyen türk bankalarına destek vermekte, uzun vadeli sermaye hesaplarından kuruluşları yararlandırmaktadır.

Ticaret Yapmak İsteyen Kurumlara Maddi Destek Sağlamak

Yatırım bankacılığının ülkemizde yeni yerleşiyor olmasına rağmen, sevilmesi ve pek çok firma tarafından kullanılmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi orta çaplı firmalara ticaret desteği sağlamasıdır. Firmalar başvurmadan bile birbirinden farklı kampanyalar ve uzun ödeme vadeleri düzenleyerek en iyi şekilde sermayenin oluşturulmasına yardımcı olan yatırım bankaları, sermaye piyasasına bağlı olarak işletildiği için, firmalara maddi destek sağlaması son derece kolay olmaktadır. Uluslararası çalışan ve ithalat ile ihracat yapan firmaların bu anlamda maddi destek görmeleri, dünya çapında da ülke prestijinin artmasına, bu durum ise ekonominin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Birbirini etkileyen durumların başında, yatırım piyasalarının firmalara destek sağlaması olduğu için, ülke içerisindeki yatırım piyasasının varlığı bir kez daha vurgulanmaktadır.

Yatırım Bankacılığı Nedir

Şirketlerin Özelleşmesi Adına Yardımcı Olmak

Yatırım bankacılığı nedir diye basit bir soru yöneltiğinde, firmalara maddi destek sağlayan devlet destekli kuruluşlar tanımı vermek doğru olacaktır. Bu noktada yatırım bankalarının görevi, ülke ekonomisinin gelişmesini sağlayarak, küçük ve orta ölçekli firmalara destek vermektir. Şirketlerin özelleştirilmesine yardımcı olmak noktası da bu anlamda önem taşımaktadır. Şirketlerin özelleşmesi piyasa da daha fazla özel firma olmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum ise ülke ekonomisinin hareketlenmesine, devlet üzerinde yükün azaltılarak özel firmalara fırsat tanınmasına yol açmaktadır. Şirketlerin özelleşmesi adına yeterli maddi imkanları bulunamayabilmektedir. Bu noktada devreye giren yatırım bankalara, yüksek miktarda ekonomik destekler sağlayarak firmaların özelleşmesine yardımcı olmaktadır. Verilen maddi destek ise uzun vade sürelerine bölünerek, özel firmaların bu borcu öderken zorlanmalarının önüne geçilmektedir.

Uzun Vadeli Fon Desteği Sağlamak

Yatırım bankalarının bir diğer önemli görevi ise fon desteği sağlamaktır. Genel olarak bakıldığında yatırım bankalarının amaçlarını fon ve maddi destek sağlamak olarak belirleyebiliriz. Fon desteği sağlamak, uzun vadeli olarak sunulduğunda firmalara ve şirketlere avantajlar sağlamaktadır. Fon desteği firmalar ticaret yapabilmek adına sahip olmaları gereken önemli maddi desteklerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Yatırım bankalarının bu desteği sağlamaları ise hem devlet kontrolünde oldukları için hem de sermaye piyasalarına bağlı olarak çalıştıkları için son derece kolay olabilmektedir. Bu noktada yatırım bankalarından vadeli süreler şeklinde faydalanmak olarak da bilinen fon desteği, güvenilir ve ticaret yapabilme kapasitesi olan tüm firmalara verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.