Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yatırım Bankacılığı Nedir? Görevleri Nelerdir?

17.01.2017
1.044

Birçok insan para kazanabilmek için ticari faaliyetlerde bulunmak ister ve bunun için belli bir kaynak ihtiyacı duyar. Kendi ellerinde yeterli kaynağı olmayan kişilerin ticari faaliyette bulanabilmeleri için destek almaları zorunludur. Bu destekleri sağlayan ilk yardımcılar ise kesinlikle bankalardır. Banka hizmet ve çeşitlerinden biri olan yatırım bankacılığı, isminden de anlaşılacağı gibi yatırım yapmak isteyen kişi ve kurumlara destek çıkma amacı ile kurulmuştur. Kredi türleri, destek projeleri ve sunduğu daha birçok avantaj ile ticari faaliyette bulunacak birçok kişi ve kurumun gözbebeğidir. Üstelik sadece kuruluşta değil, faaliyet devam ettiği sürece desteğini çekmezler. Peki, bu yatırım bankacılığı nedir? Yatırım bankacılığının görevleri nelerdir ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Yatırım Bankacılığı Nedir?

Yatırım bankacılığı, Özel ya da kamu fark etmeksizin şirketlerine destek sağlamak isteyenlerin ticari faaliyetlerine uzun süreli krediler sağlar. Bunu menkul kıymet ihracı ile yapar. Yani tasarruflarını menkul değerlere yatırmak isteyenler ile uzun vadede kaynak arayan işletmeler arasında köprü oluşturup aracılık yaparak alışveriş yapılmasını sağlar. Bu banka türleri ilk olarak ABD’de açılmıştır. Daha sonra ülke ekonomisine katkıları gözlemlenmiş ve hemen hemen her ülkede yatırım bankası kurulmaya başlanmıştır.

 

Yatırım Bankacılığı Nedir

 

Yatırım bankası için gerekli olan şey sermaye piyasasıdır. Çünkü tasarruf sahipleri bankaya para yatırdıklarında, kaynaklarının işletmenin ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi gerekmektedir ve bu durumun gerçekleşebilmesi için sermaye piyasasının kurulması gereklidir. Yani şöyle özetlemek gerekirse: kendine kaynak arayan şirketler tahvil çıkartırlar ve bu tahviller yatım bankalarınca alınır. Sonrasında paraları ile yatırım yapmak isteyen kişilere satılarak köprü kurulur. Buradan da anlaşıldığı gibi yatırım bankaları piyasada işlemlerin yapılabilmesini sağlayan aracı konumunda hizmet vermektedir. Ayrıca bu işlemleri gerçekleştirirken arada komisyon ve ücretlendirme gibi tutarlar ile kendine kazanç sağlarlar.

 

Yatırım Bankacılığın Görevleri

 

Yatırım bankaları aracılık faaliyetleri yaparak şirketler arasında uzun vadeli fon desteği arayanlara yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda şirketleri özelleştirme, şirket satın alma ve birleştirme işlemlerini de gerçekleştirirler. İthalat ve ihracat yapan şirketler için kontrgaranti, mal kabulü, akreditif vesaik gibi hizmetleri de yapar.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.