Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yatırımcıların Analiz Aracı: Bollinger Bantlar

23.12.2016
399

Günümüz piyasalarının geçmişten bugüne yapı taşlarından birini oluşturan bollinger bantları kullanım amaçlarına göre yatırımcılara fayda sağlaması adına tercih edilen 1980 yılından bugüne analiz süreçlerinin takibini sağlayan hizmet ürünlerindendir. John Bollinger’ın farklı fiyat hareketliliklerini belirli başlıklar altında toplayabilmek adına ürettiği bu bantların sağladığı yararların başında piyasadaki seyir süreci üzerine getirdiği faydalar gelmektedir. Yatırım başlığı altında toplanacak tüm veriler üzerinde sağlıklı sonuçlar elde etmeye yarayan bollinger bantlar üç farklı hareket ortalamasından oluşmaktadır. Bu ortalamalar günlük hesap hareketliliklerine göre belirlenmekte olup alt, orta ve üst gibi seviyeler içermektedir. Fiyatların minimum ve maksimum noktalarını belirlemek amacıyla kullanılan üst ve orta bantlar standart sapmalar göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Orta bollinger bantında belirlenen hareket değeri 20 günlük olarak bilinmektedir.

Bollinger Bantlarının Analizi

Piyasada meydana gelen dalgalanmalar üzerinde doğrudan sıçrama veya düşüş gibi anlık değerlendirilmelerin takibini sağlayan bantlar oluşabilecek ani bir değer kaybını yatırımcılar bazında takibi için gereklidir. Özellikle bollinger bantlar seviyesinde üst düzeye varılan bir kırılma sürecinde beklenecek adım yükseliş şeklinde değerlendirilmektedir. Aksi durumlarda alt bandın yükselmesi halinde piyasa analizinde bir düşüş gözlemlenebilmektedir. Belirli periyodik aralıklarda yaklanabilecek yükseliş, alt bandın düşmesine bağlı olarak günlük trendlerin gün sonunda değer kaybetmesi şeklinde tanımlanabilmektedir. Ortalama hareketlilik bağlamında 20 günlük değer kotasının üzerine çıkabilen bir bant değişkenliği de yine yükseliş tahminlerini güçlendirmektedir. Bu tahminlerden yola çıkarak yatırımcıların kendi alanlarındaki eğilimleri belirlenirke doğru alanlara yönelmelerinin önündeki engel kaldırılabilmektedir.

Yatırımcıların Analiz Aracı: Bollinger Bantlar

Bollinger Bantları Hakkında İpuçları

Yatırımcıların kar amacıyla öncelikli olarak tercih ettikleri bantlar hakkında bilinmesi gereken belirli püf noktaları bulunmaktadır. Başta bollinger bantlar ne işe yarar sorusunun yanıtını arayan her yatırımcının öncelikli olarak başarılı bir sonuç alabilmesinin yüksek piyasa değerleri kapsamında gerçekleştiğini söylemek daha kesin bir yanıt olacaktır. Piyasada meydana gelen ani yükseliş değişiklerinde üst bollinger bantı seviyesine geçen değerlen tamamen bir kırılım olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu bağlamda yatırım yapılacak ürün hakkında farklı hacim değerleri de göz önüne alınmalı, sonuçlarda genel geçer yargılar elde etme ihtimalinin de bulunabileceği unutulmamalıdır. Yatırımcının değer kaybetmemesi adına oluşabilecek her yükseliş bir trend olarak kabul edilmemeli, işlem sürecinde farklı alanlarda da detaylı analiz yapılmalıdır. Özellikle gündelik bazda işlem yapan bir yatırımcının birbirinden bağımsız periyotlar yerine gün sonu değerlendirmesine başvurması bollinger bantlarından elde edilecek sonuçlar üzerinde önem taşımaktadır.

Bollinger Bantlarında Yüksek ve Düşük Değerler

Bollinger bantlarının kullanımı sırasında elde edilen veriler bağlamında yapılacak en temel değerlendirme alım-satımın hacim indikatörlerine bağlı olarak da değişebileceği yönündedir. John Bollinger özellikle alım ve satım adına atılacak her adımda hareketlerin belirli ve sağlıklı bir düzeyde tanımlanabilmesi için doğru bir karşılaştırma sürecinden geçirilmesi gerektiğini önemle vurgulamıştır. Her yükseliş trendinin yatırımcıların karı şeklinde sonuçlanabilmesi adına gerek indikatör onayının yapılabilmesi gerekse de hacmin hesap edilebilmesi gerekmektedir. İstenilen doğru sonuçların tahmin edilen aralıklardan farklı bir sonuca ulaşması ve yatırımcının değer kaybetmesi önündeki sürecin ortadan kaldırılması adına yapılacak analizler tek bir kanal üzerinden değerlendirilmemeli, sinyallerin doğru bir biçimde takip edilmesi gerekmektedir. Piyasalarda meydana gelen kararsızlık durumunda bant görünümü üzerinde boruyu anımsatan bir şekil oluşmaktadır. Buradan hareketle yüksek ve düşük değerler bağlamında sağlıklı yargılara varmak mümkün. Ortalama bant seviyesinin üzerine çıkan bir hareketlilik trend şeklinde yorumlanabileceği gibi aksi durumlar göz önüne alındığında yatırımcıların ilgili alanda daha hassas ve emin adımlarla ilerlemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.