Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yatırımlar Hakkında 10 Bilimsel Gerçek

28.12.2016
374

Yatarım yaparken doğru stratejileri belirleyip, planlı bir şekilde ilerlemek oldukça önemlidir. Genel olarak riskin büyüme hızına göre yatırımın kar getirisi de bir o kadar büyümektedir. Fakat bu bilgi iyi bir yatırım için yeterli değildir. Doğru bilgiler edinmek ve yatırımda yapılan yanlışlara düşmemek adına bilimsel olarak belirlenmiş 10 gerçeği hep birlikte inceleyelim.

1.Garanti Adımlarla İlerlemek İsteyenler Az Getirili, Düşük Riskli Yatırımlara Yönelmelidir

Düşük risk seviyelerindeki yatırımların geri dönüşü ufak kazançlar şeklinde olsa dahi diğer yatırımlara göre kazanç sağlama yüzdesi daha fazla olduğundan garanti kazançlar elde edilmesini sağlamaktadır.

2.Yatırım Stratejisi Zaman Ve İhtiyaç Etmenlerine Şekillenmelidir

Yatırımcı ilk olarak ihtiyaçları doğrultusunda kısa ya da uzun vadede yatırım yapmak istediğine karar verip bunun ışığında strateji kurmalıdır. Paranın hızlı dönüş yapması isteniyor ise yüksek riskteki kısa vadeli yatırımlara, para ihtiyacı acil değil ise az riskli uzun vadeli yatırımlara yöneltilmelidir.

3.Menkul Kıymetler Yatırımı Kar Elde Etme İhtimali Düşük Olsa Da Kar Şansı Yüksektir

Ortaklıklar, kıymetli tüm evraklar her zaman yüksek kar etmemizi sağlamaktadır. Fakat en çok yapılan yatırım hatalarından biri de kar elde etme ihtimalinin yüksek olmasına rağmen yüksek kar elde etme ihtimalinin bir o kadar düşük olduğu bilgisinin unutulmasıdır.

4.Pozitif Geri Dönüş İhtimalini Arttırmak İçin Borsada Harcanan Süre Artırılmalıdır

Kısa vadede piyasa oranları dalgalanmalar yaşasa dahi, uzun sürede yapılan yatırımlar çoğunlukla daha olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. ‘Doğru yatırım nasıl yapılır?’ sorusunun en mantıklı cevaplarından biri de pozitif sonuçlar için uzun vadede yatırımlar yapılmasıdır.

5.Daha Az Risk İsteniyorsa Daha Az Para Yatırımı Yapılmalıdır

Mantıklı olarak, yatırımcının paraya ihtiyacı ne kadar az ise yapacağı yatırımlardan sağladığı riski bir o kadar azdır. Çünkü bilimsel bir araştırmanın da sonucunun gösterdiği gibi yatırımcının paraya ihtiyacı az ise yaptığı yatırım tercihleri daha az riskli işlerden yana olmaktadır.

Yatırımlar Hakkında 10 Bilimsel Gerçek

6.10 Yıl Ve Üzeri Yatırımlar Genellikle Daha Karlı Dönüşler Sağlamaktadır

Halk arasında da bilindiği üzere uzun vadeli yatırımlar kazanç açısından daha garanti yatırımlardır. Uzun vadedeki yatırımların süresi ne kadar uzar ise yüksek kar dönüşü bir o kadar fazlalaşmaktadır.

7.Belirlenen Stratejinin Sürekli Değişlik Göstermesi İyi Sonuç Getirmemektedir

Yatırımların birinci kuralı stratejileri belirleyip yapılan planlar çerçevesinde ilerleyebilmektir. Piyasa içindeki kısa vadedeki dalgalanmalardan olabildiğince kaçınarak uzun vadedeki planların uygulanması gerekmektedir. Görülen çıkışlardan etkilenilerek yapılan değişiklikler genellikle iyi sonuçlar getirmemektedir.

8.Başarılı Yatırımcılar Genellikle Daha Az Masraf Ödemektedir

Başarılı olma çizgisi ile yatırımcının ödediği masrafın düşmesi birbiriyle orantılıdır. Yapılan az komisyonları, masrafları, katılım gösterilen fonlara önerilen az yönetim ücretleri yatırımcının başarısını beraberinde getirmektedir.

9.Yatırımcının Duyguları Yapılan Yatırımlar Üzerinde Etkilidir

Yatırımcının içinde bulunduğu ruh hali ve değişen duygu yoğunluklar aldığı kararları da etkilemektedir. Özellikle yapılan uzun vade yatırımlarda hedeflerin sabit kalması önemlidir. Duygu değişimlerine göre karaları değiştirmenin olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurması mümkündür. Aynı zamanda kısa vadedeki yatırımlar ise duygu değişimlerinden daha çok etkilenilerek alınan kararlardır. Bu yüzden dikkat edilmesi oldukça önemli olacaktır.

10.Uzun Vadedeki Yatırımlar Yatırımcının Agresif Hal Almasına Neden Olmaktadır

Uzun vadede yatırım yapılması için paraya olan ihtiyacın az olması oldukça önemli bir noktadır. Eğer yatırımcı kar süresinin uzamasında rahatsız olur ve yatırımı hakkında şüpheye düşerse agresifleşecektir. Ülkede ki ve dünyadaki dengelerin değişmesi yatırımlara etki edeceğinden stresi arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.