G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yatırımlarda para yöntemi nasıl yapılır?

06.03.2017
234

Paranızı nasıl idare ederseniz, harcarsanız veya yatırım yaparsanız hayatınızda derin bir etkisi olabilir, ancak çok az okul bu önemli becerileri öğretir. Mali anlayışlı öğrenmenin biraz zaman alması gerekir. Çok fazla insan temel para yönetimi öğrenmeden yetişkinliğe kadar tüm yollarını buluyor. Bütçe oluşturma, geleceğe yatırım yapma veya kredi kartlarının nasıl işlediği gibi beceriler şaşırtıcı derecede ender becerilerdir bu becerileri edinmek için bazı yöntemleri takip etmeniz gerekir.

Kazandığınızdan daha az para harcayın

Yıllık kazancınızdan daha fazla harcarsanız, uzaklaşması zor bir borç spirali içine girebilirsiniz. Her yıl kazandığınız kadarını harcarsanız acil durumlar veya büyük yaşam değişiklikleri için asla hazır olmazsınız. Kazandığınızdan daha az harcama sizi, kurtarmaya, geleceğe hazırlanmaya ve hayatın size getirdiği kaçınılmaz krizlerle başa çıkma özgürlüğü sağlar. Geliriniz ile harcamanınız arasındaki fark ne kadar büyük olursa sizin için o kadar iyi olur.

Her zaman geleceği planlayın 

Geleceği planlamak sadece emeklilik demek değildir. Emeklilik planına sahip olmak, artık çalışamayacağınız zaman gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Malınız daima cari ayın ötesine bakmalıdır. Doğru bir yatırım yöntemi ile siz uyurken bile paranız artabilir. Tüm nakitlerinizi düşük faizli bir tasarruf hesabına yatırmayın. Size daha önce sahip olduğunuzdan daha fazla para kazandıracak şeylere yatırım yapın.

Paranızı yönetmek için her zaman daha yeni, daha iyi araçlar olacaktır. Bununla birlikte, kazandığınızdan daha az harcama daima yararlı olacaktır. Paranıza yatırım yapmak her zaman için size aktif bir para varlığı sağlayacak ve sizi olası finansal krizlerden kurtaracaktır. Ve geleceği planlamak hedefinize ulaşmak için para yönetimini iyi yapmak sizi varacağınız hedefe daha hızlı varmanızı sağlayacaktır

Bütçenizi kontrol altına alın

Paranızın nereye gittiğini biliyor musunuz yoksa bu sadece hesabınızdan kayboluyor mu? Basit, bir bütçe, hesaplaması kazançlarınızdan daha az harcamanıza özen göstermenin en iyi yollarından biridir ve erken başlamak önemlidir. Gençken ve kariyeriniz yeni olduğunda, faturanızı kategorize etme ve harcamalarınızı izleme alışkanlığına geçme, başlamadan önce çok fazla finansal problemi önlemeye yardımcı olacaktır. İlk kez bir bütçe yapıyorsanız, kağıt, kalem ve hesap makinesiyle başlamak daha kolay olabilir.

Bir ayda ne kadar para kazandığınızı hesaplayarak başlayın. Saatlik ücreti alırsanız, ücretinizi her ay çalıştığınız normal saat sayısına göre çarpın. Ardından, normal giderlerinizi not edin. Buna, kira veya ipotek, kamu hizmetleri, araba ödemeleri gibi yinelenen masraflar dahildir. Yemek gibi daha karmaşık şeyler için, zaman içinde ne harcadığınızı izlemeniz gerekebilir. Makbuzlarınızı son birkaç haftadır toplayın veya evrak işi sizin işiniz değilse bankanızın işlem geçmişini kullanın. Kesin bir sayı alamazsanız bu arada bir tahmin yapın. Sonra, gelecek ay veya iki aydaki tüm masraflarınızı takip edin. Her ayın sonunda, her kategoride ne kadar harcama yaptığınızı görmek için her şeyi ekleyin.

İdeal olarak, bir ay içinde harcadığınız tutar, kazanılan tutardan düşük olmalıdır. Eğer değilse, listenizi gözden geçirmeye başlayın ve hangi masrafların vuku bulana kadar kesebileceğini görün.

Yatırım yapmak için bir banka hesabı açın

Tüm paranı yatağınızın altında tutmanız ne güvenli, ne de tavsiye edilebilir bir şey değildir. Harcama paranızı ve kısa vadeli tasarruflarınızı saklamak için bir miktar hesabınız olması gerekir. Bir banka parayı alabilir ve bir bankamatik kartı ile erişmenize izin verebilir.  Bir banka hesabı oluşturmak kolaydır. Genellikle çevrimiçi başvuruda bulunabilir veya bir şubeye giderek, bir bankadan bir hesap açmasını isteyebilir ve para yatırımı yaptığınız süreç boyunca size yardımcı olurlar. Bir banka seçmek daha zordur. Bir banka seçmek, ihtiyacınız olan hizmetleri sunan bir kurumun en az ücretle bulunması demektir.

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.