Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yeni Kredi ve Kredi Kartı Yasası

19.02.2017
553

KREDİ KARTI VE KREDİLERE TAKSİT SAYISI ARTIYOR

Kredi kartı ve ihtiyaç kredilerinde vade süresinin 48 aya kadar uzatılması haberi daha önce verilmişti. Bu konu hakkında yapılan çalışmalar Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklama basın toplantısı ile kendisi tarafından bizzat verilmişti. Şimdi de kredi düzenlemesinde, kredi kartları hakkında alınan yeni kararlar ile gelen yeniliklerden bahsedeceğiz.

EKK’nın (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) yaptığı toplantıdan sonra Başbakan Binali Yıldırım gelen yeni düzenlemeleri halka bizzat kendisi açıkladı. Yapılan açıklamalar tüketicilerin yıllardır beklediği haberler oldu. Vatandaş, kredi kartı taksit sürelerinin uzatılmasını, kredi vadelerin arttırılmasını bekliyordu. Beklenen haberler de alındı, kredi kartı taksitleri 9 ay iken 12 ye çıkarıldı, bireysel ihtiyaç kredilerine vade olarak sunulan 36 ay süre de 48 ay oldu. Ayrıca en çok kart borcu olanların sevindiği haber ise borçlara gelen 72 aya kadar yapılandırma haberi idi.

Kredi kartı taksit düzenlemesi haberini ele alacak olursak daha önce bankaların müşterilerine sunduğu 9 ay taksit imkanının 12 aya çıkarıldığını görüyoruz. Taksit sayısı ne olursa olsun 12 aylık süreyi geçmiyor ancak bu duruma bütün ürünlerin katılmadığını da söylemeliyiz. Kredi kartı hakkında vatandaş bir yandan taksitlerin arttırılmasını beklerden diğer yandan da kart yoluyla telefon alabilecek olmanın haberini bekliyordu. Ancak Yıldırım’dan bu yönde bir açıklama yapılmadı. Yasağın kalkacağına dair haberler ortalığa çıksa da vatandaş bu konuda maalesef umduğunu bulamadı. Cep telefonları için bir açıklama gelmedi derken bu konunun tamamen gündemde olmadığını da söyleyemeyiz çünkü ekonomik reformlar hakkında yapılan çalışmaların içerisinde taksitle cep telefonu alma konusunun da yer aldığı söylenmekte.

Kredi kartı taksitlerine gelen düzenlemelerin yanı sıra vatandaş bireysel ihtiyaç kredilerinde 36 aylık vadesi süresinin 48 aya çıkarılması haberini de dört gözle bekliyordu. Gelen yapılandırma haberi ile vatandaş banka ile tekrar görüşmeler düzenleyerek 36 ay vade ile çektiği krediyi 48 aya çıkarabilecek ve yükünü bir miktar daha hafifletmiş olacak. Faiz oranlarında da indirim yapılmışken bu durum tüketicinin bir hayli işine yarayacak.

Ekonomi alanında gerçekleşen yeniliklerden bir tanesi de konut kredisi. Daha önce bilindiği gibi almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi kullanımı hakkına sahip olabiliyordunuz ancak bu oran artık %80’e çıkarıldı. Konut kredinizi artık ekspertiz değerinin %80’ine kadar çekebilme hakkına sahipsiniz. Örneklerle açıklama yapmak gerekirse, yeni ekonomi reformundan önce almak istediğiniz ev 250 bin TL ise çekebileceğiniz konut kredisi miktarı en fazla 187 bin 500 TL idi. Şimdi ise aynı fiyattaki ev için 200 bin TL kredi çekebiliyorsunuz.

Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği en güzel haber ise kart mağdurlarına geldi. Kredi kartı borçlarının 72 aya kadar yapılandırılması konusunda yapılan yeniliğe göre kredi kartını borcunu ödeyememiş olan tüketici yapılandırma sayesinde 72 aya bölerek kart borcunu kapatabilecek. Ancak bu durumdan sadece bir defa faydalanabileceğinizi de unutmamanız gerek.

Bir başka yenilik de kredi kartları hususunda. Kredi kartı konusunda gelirin 4 olarak belirlenen kredili alışveriş sınırı artık 5 bin 200 TL oldu.

Vatandaşın mağdur olduğu ve bir an önce önüne geçilmesini istediği bir konu vardı ‘’Gıda fiyatları’’. Vatandaş üreticiden çok cüzi rakamlarla alınan ve satışa uçuk fiyatlarla çıkarılan meyve ve sebze için araştırılma yapılmasını istiyor. Bu konu ile ilgili çalışmalar düzenlenecek ve fiyatların normale indirilmesi için gerekli düzenleme yapılacak.

Yeni Kredi ve Kredi Kartı Yasası

Ticaretle uğraşanları ve şirketleri ilgilendiren konularda da yeniliklerin arasında yer alıyor. Finansal kiralamada %100’e kadar kredilendirilmeye giden yol artık açık. Başbakan Binali Yıldırım kendisine yöneltilen sorular karşısında reformlara yenilerinin ekleneceği haberini de verdi.

Tüketicinin beklediği her alanda da bir çalışma söz konusu değil mesela; gıda alışverişlerinde kalkan taksitlendirmede bir değişiklik söz konusu değil. Taksitle cep telefonu yasağına bir yenilik beklenirken, bu konuda sadece yerli cihazlara bir istisna uygulanabileceği söz konusu.

Ekonomi alanında yapılan yeniliklerden halk fazlasıyla memnun ancak hükümetin verdiği kararlara muhalefetten bu durumun kalkındırılmak istenen ekonomiye bir fayda sağlanamayacağı farklı yaptırımlar gelmesi gerektiği söyleniyor.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredi Veren Bankalar (GÜNCEL LİSTE ) başlıklı makalemizde faizsiz ihtiyaç kredisi, faizsiz kredi ve Faizsiz Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.