Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

30.01.2017
460

Yurt dışına çok sık seyahat eden biri değilseniz, yurt dışı seyahatiniz ile ilgili aklınıza takılan sorunların başında harcamalarınızı nasıl ve ne şekilde yapacağınız sorusudur.

Nakit mi harcamalısınız yoksa kredi kartı ile mi harcama yapmalısınız?

Yurtdışı seyahatlerinde nakit para taşımak hele ki uzun süreli seyahat ise ciddi anlamda risk olabilir. Bu gibi durumda başvuracağımız ilk alternatif olan kredi kartı bu riski azaltan önemli bir araçtır.

Visa Europe, tüketicilerin yurt dışı seyahat harcama alışkanlıkları ve ödeme şekilleri ile ilgili Türkiye’nin de içinde bulunduğu 16 ülkede toplam 32.000 kişinin katıldığı bir araştırma yapmıştır. “Uluslararası Harcamalar Araştırması” tüketicilerin, kendi ülkelerinde yaptıkları alışverişlerde ödemelerini ağırlıklı olarak kartla yaparken, yurt dışında ise nakitle ödemeye ağırlık verdiklerini göstermiştir. Türk tüketicilerin yüzde 47’si gittikleri ülkede banka ya da kredi kartlarının geçerli olmayacağını düşündüklerinden yanlarında nakit taşımayı tercih ediyor.

Yurt dışında kredi kartı kullanımı nakitten daha avantajlı”

Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel, yurt dışı seyahatlerde nakit yerine kredi kartı kullanmanın daha avantajlı ve güvenli olduğunu söylemektedir. Yüksek güvenlik standartları ve uygulamalarının yurtdışında kredi kartı kullanan tüketicileri, sahteciliğe karşı koruduğunu, ayrıca nakitle karşılaştırıldığında çalınma ve kaybedilme risklerine karşın güvenceler sunduğunu belirtmiştir.

En çok seyahat edilen Avrupada kredi kartı kullanımı hemen hemen her ülkede çok yaygındır. Aynı şekilde Amerika kredi kartı kullanımı konusunda önde gelen ülkeler arasındadır.

Yurt dışında sorunsuz ve huzur veren bir seyahat beklentinizi, alacağınız küçük ama gerekli tedbirlerle kredi kartı kullanımı içinde sürdürebilirsiniz.

Seyahate çıkmadan önce bütçenizi oluşturun: Oluşturacağınız bütçeye göre harcama yaparsanız kredi kartınızı daha efektif kullanırsınız.

Mümkün olduğunca tek kredi kartı kullanın: Çok acil olmadıkça ikinci kartı kullanmayın. Tek kredi kartı, harcamalarınızı kontrol etmeniz ve ödemelerinizi takip etmeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Ödemelerinizin gözünüzün önünde yapılmasını sağlayız: Harcamalarınızı yaparken, kartınızı teslim etmek yerine pos cihazının size getirmelerini isteyerek, kart çekimlerinizin sizin önünde yapılmasını sağlayın. Bu şekilde kartınızın bilgilerinin çalınma riskini önlersiniz.

Kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda neler yapacağınıza karşı önceden hazırlıklı olun: Olası acil durumlara karşı hangi telefon numaralarını arayacağınızı ve ne gibi işlemler yapacağınıza öğrenin ve hatta bilgileri yanınızda taşıyın. Olası durumlara hızlı müdahale edin.

Kredi kartı harcamalarınızın sliplerini ve bunlara ait fişleri saklayın: Slipleri ve fişleri ekstreniz ile karşılaştırın. Hem bütçenizi kontrol etmiş olursunuz hem de olası yanlışları tespit edebilirsiniz.

Kartınızın arkasını imzalayın: Bunu sadece yurtdışında kullanılacak kredi kartları için değil tüm kartlarınız için yapmalısınız.   Türkiye içerisinde bu imza kontrol edilmiyor olsa da yurtdışında slip üzerindeki imza ile kart arkasındaki imza gerektiğinde kontrol edilmektedir.

Otellere kredi kartınızı teslim etmeyin: Bazen kaldığınız otele giriş yaparken işlerin hızlanması için otel görevlisine kartınızı ve pasaportunuzu teslim edebilirsiniz. Yâda oteller ekstra harcamalar için kredi kartınızı resepsiyona bırakmanızı isteyebilir. Bu durumda işlemler ne kadar sürerse sürsün görevliyi kredi kartınız ya da pasaportunuz ile baş başa bırakmamalısınız, ödeme sırasında mutlaka siz de orada olmalısınız.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Ekstra komisyon ve ücretler hakkında önceden bilgi alın: Yurt dışında ürünlerin üzerindeki fiyatlar, genellikle nakit ödemeler için geçerlidir. Kredi kartıyla ödeme yapmak istediğinizde sizden ekstra komisyon alınıp alınmayacağı mutlaka sormalısınız.

Yurtdışında kullanacağınız kredi kartının ait olduğu bankanın ilgili ödeme sistemine direkt bağlantısı olup olmadığına dikkat edin:  Günümüzde birçok bankanın kredi kartı Visa ve Mastercard ödeme sistemlerine direkt bağlantısı bulunmaktadır. Ancak az sayıda kredi kartı olan bazı bankalar, bu ödeme sistemlerine bağlantılarını BKM üzerinden sağlamaktalar. Bu gibi bankaların kredi kartına provizyon alımı sırasında sorunlar yaşanabilmektedir.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken
Kredi kartını yurtdışında hangi ülkelerde kullanmalı?

Hemen hemen her ülkede kredi kartı kullanabilirsiniz. Amerika’da ve avrupada kredi kartı kullanma oldukça yaygın. Amerika çipli kart uygulaması olmamasına rağmen Amerika kredi kartı konusunda en fazla kullanıma sahip ülkelerden biridir. Gelişmiş sigorta sistemi nedeniyle tüketicilerin kredi kartları harcamalarını sigorta güvencesi altında almıştır. Güney Afrika, Avustralya, Arap Yarımadası ve Asya ülkelerinde de rahatlıkla kredi kartı kullanabileceğiniz asgari altyapı mevcut.

Alacağınız birkaç küçük önlem ile yurt dışında kredi kartı kullanımız ve tatiliniz sorunsuz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Ödemesinde Karşılaşılan Sorunlar başlıklı makalemizde kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur, kredi kartı gecikme faizi ve kredi kartı son ödeme tarihi geçerse hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.