G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Ziraat Altın Sertifikası Başlangıcı

07.10.2017
257

Vatandaşlar içerisin de en çok yatırım amaçlı kullanılan altın ile alakalı devlet yeni bir düzenleme getirdi. Bu düzenleme içerisinde altınlarını yastık altı yapan vatandaşlar bundan sonra altınlarını kiralamak sureti ile para kazanabileceklerdir. Şimdi sizlere Ziraat Bankasının bu uygulaması hakkında bilgi vereceğiz.

Ziraat Altın Sertifikası Başlangıcı

KİRALA ALTINI , KAZAN PARAYI

Vatandaşların yastık altında zamanla biriktirdikleri altınları, hem sahibine kazanç sağlaması hem de devlet ekonomisinde faydalı olması açısından bu uygulama tercih edilmiştir. Neredeyse 100 milyar dolar olduğu düşünülen yastık altı altının olduğu düşünülüyor. Bu uygulama sayesin de hem vatandaşlar gelir elde edecek hem de ekonomiye katkı sağlaması gerekiyor. Bu projeye dahil olmak isteyenler Ziraat Bankasına müracaat ederek altınlarını senet şeklinde alabilecekler. Bankaya verilen bu altınlar 2 süre boyunca bankada kalması Ayrıca 6 ay da bir ara ödeme yapabilmeleri de mümkündür.

ÜÇ AY ÇIKMAMAK GEREKİYOR

Uygulamayı kabul edenlerin mümkünse üç ay çıkmaması gerekiyor. Eğer vatandaş ilk üç ay içerisinde çıkmak isterse yüzde 1,5 oranında bir kesinti yaşamak durumunda kalacaktır. İlk üç ay dan sonra çıkmak isterse de herhangi bir kesinti olmayacaktır. Ayrıca uygulama dahilin de vade süresinin sonuna gelenler isterlerse ödemelerini fiziki altın olarak almaları mümkündür. Vade süresi dolmayanlar için ise durum farklı olacaktır. Erken tarihte süresi dolmadan ara ödeme yapmadan çıkmak isteyenler fiziki altın almayıp onun yerine para alacaklardır.

ALTINLARDA DEĞER KAYBI YAŞANACAK MI?

Bu uygulama ilk olarak Ziraat Bankası aracılığı ile başlamış ve şu anda büyük şehirler de altın toplamaya başlamaktadır. Bu uygulama da tek yetkili kurum Ziraat Bankası olacaktır. Vatandaşlar altınları vermeleri karşılığın da Kira Sertifikası alacaklardır.

Vatandaşın verdiği altınları Ziraat Bankasın da asla değer kaybı yaşamayacaktır. Ve ayrıca bütün vatandaşların bu uygulama içerisin de olması için hiçbir kısıtlama getirilmemiş ve limit konulmamıştır. Kısacası en düşük fiyatta ki altın bile kabul edilecektir. Altın teslimatı gerçekleştikten sonra kişiye bir hesap cüzdanı verilecektir. Ve kişi her zaman yatırımını takip edebilecektir.

ALTIN KİRALAMAK MANTIKLI MI?

Bu uygulama henüz yeni oluşmaya başladığından dolayı vatandaşların kafaların da karışıklıklar olması muhtemeldir. Bu konu hakkın da detaylı düşünecek olur isek sürekli altınlarınızı biriktiriyor iseniz Bankanın yapmış olduğu bu uygulamayı değerlendirmek sizin için faydalı olacaktır. Altın yatırımın da kısa vade değil uzun vade de düşünenler bu uygulamaya oldukça fazla talep edeceklerini düşünüyoruz. Tabi ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çağrı olması uygulamanın etkili olmasını sağlamıştır. En nihayetinde kararın sizin tarafınızdan uygulama incelendikten sonra yapılması daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Bankkart Şifre Alma Öğrenme ve Değiştirme başlıklı makalemizde ziraat bankası bankkart şifre alma ve Ziraat Bankası Bankkart Şifresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.