Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Ziraat Katılım Konut Kredisi Hesaplama 2019

22.10.2018
539

Ziraat Katılım Bankası konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak faizsiz kredi kullanım imkanından yararlanılabilir. Faiz uygulamasına gitmeden sadece belirli kar oranları üzerinden kredi kullanım imkanı tanıyan bankalar arasına Ziraat Bankası da katılmış ve faiz uygulamasına dahil olmak istemeyen kişiler için Ziraat Katılım Bankası şubesiyle hizmet vermeye başlamıştır. Ziraat Katılım Bankası da İslami prensiplere uygun şekilde finansman ürünlerini müşterileriyle buluşturmaktadır. Finansman ürünlerinin içinde konut kredisi de yer almakta ve konutlar için sunulan finansmanda düşük kar oranları ve düşük tutarda dosya masrafı ücreti uygulanmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi Hakkında

Ziraat Katılım şubeleri üzerinden ilk defa konut satın almak isteyenler ile ikinci konutunu satın almak isteyen tüm kişiler başvuru yapabilir. Konut finansmanları, alınmak istenen konutun bankaya ipotek ettirilmesiyle kişilere sunulur. Kullanılmak istenen finans tutarı, konutun piyasa değeri ile eş değerde olmaktadır. Bu bakımdan yüklü miktardaki konut kredilerinde en çok tercih edilen katılım bankalarından biri olmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi Kar Oranları

Ziraat Katılım konut kredisi hesaplama işlemi kar oranları üzerinden yapılmaktadır. Kullanılan finans tutarının geri ödemesi için banka 10 yıla varan vade seçenekleri sunar. Ancak bu noktada unutulmamalıdır ki; kullanılan finans tutarı ne kadar kısa vadede ödenirse, o kadar düşük oranda kar payı alınır. Konut finansmanı için uygulanan kar oranları ise ortalama olarak % 1.11 ile % 1.15 aralığında olmaktadır. 100 bin TL tutarında konut finansmanı kullanmak isteyen bir kişinin vadelere göre ödeme planı ise şu şekilde olmaktadır:

 • 12 aylık vade için aylık 8.947 TL ve toplam tutarda 108.529 TL,
 • 24 aylık vade için aylık 4.769 TL ve toplam tutarda 115.629 TL,
 • 36 aylık vade için aylık 3.385 TL ve toplam tutarda 123.022 TL,
 • 48 aylık vade için aylık 2.711 TL ve toplam tutarda 131.278 TL,
 • 60 aylık vade için aylık 2.304 TL ve toplam tutarda 139.413 TL,
 • 72 aylık vade için aylık 2.050 TL ve toplam tutarda 148.759 TL,
 • 84 aylık vade için aylık 1.863 TL ve toplam tutarda 157.657 TL,
 • 96 aylık vade için aylık 1.726 TL ve toplam tutarda 166.844 TL,
 • 108 aylık vade için aylık 1.622 TL ve toplam tutarda 176.310 TL,
 • 120 aylık vade için aylık 1.541 TL ve toplam tutarda 186.047 TL.

Tablo üzerinden de anlaşılacağı üzere vade sayısının artması geri ödenen toplam tutarın da artmasına neden olmaktadır. Düşük kar oranından yararlanmak için vade sayısının daha az tutulması önerilmektedir.

Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi Başvuruları

Ziraat Katılım Bankası konut kredisi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, başvuru esnasında birtakım belgeleri temin etmeleri gerekir. Temin edilmesi gereken belgeler;

 • Şubeden temin edilmesi gereken başvuru formu ve formun doldurulmuş hali,
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin gelir belgesi,
 • Satın alınmak istenen konutun tapu fotokopisi,
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi, şeklindedir.

Ziraat Katılım Bankası konut kredisi başvuruları, bankanın katılım bankacılığında uyguladığı prensipler doğrultusunda sadece şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Şubeler aracılığıyla yapılan konut kredisi başvurusu onaylanan kişilerin istedikleri finansman tutarı, direkt olarak evin satışını yapan kişiye ödenmektedir. Alınan konut, vadeli olarak kredi başvuru sahibine satılmaktadır. Ziraat Katılım hesaplama işlemleri de katılım bankası çalışma şartları gereğince bu şekilde yapılmaktadır. Dolayısıyla kullanılmak istenen kredi tutarının yani nakit sermayenin paylaşılması usulü uygulanmaz. Bankacılık esası, para ve faiz uygulaması üzerinden değil, bir malın alış – satışı üzerinden oluşturulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Bankkart Şifre Alma Öğrenme ve Değiştirme başlıklı makalemizde ziraat bankası bankkart şifre alma ve Ziraat Bankası Bankkart Şifresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.