Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

6 Maddede Temettü Dağıtımı ve Bilmeniz Gerekenler

22.02.2017
424

Piyasalarda hisse / pay senetleri ile alakalı merak edilen konuların başında temettü dağıtımı nedir konusu gelmektedir. Aşağıdaki yazımızda 6 maddede temettü dağıtımı ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri size sıralayacağız. Temettü dağıtımı ne demektir, temettü dağıtımı ne işe yarar kısaca bu konulardan bahsedelim.

Temettü Nedir?

Temettü kısaca kar payı olarak da anılmaktadır. Temettü bir işletmenin dönem içerisinde elde ettiği kardan ortaklarına pay dağıtması anlamına gelmektedir. Kar payı alma, para veya hisse senedi şeklinde de olabilmektedir. Hangi ortağın kardan ne kadar pay alacağı sahip olduğu hisse senedi miktarına göre belirlenir. Temettü çoğu zaman hisse senedi olarak dağıtılır çünkü bu şekilde temettü dağıtan şirket bedelsiz olarak sermayesini de arttırmış olur.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Şirketin yıl içerisinde elde ettiği net kardan vergiler ve diğer ödemeler çıktıktan sonra kalan kısmının en az yüzde 20’sinin şirketin hissesine sahip olan hak sahiplerine dağıtılması işlemine ‘temettü dağıtımı’ denmektedir. Temettü dağıtımı yatırımcıların şirkete olan güvenini arttıran önemli bir işlemdir. Çünkü temettü dağıtan bir firma ekonomik piyasalarda karlılığı ve verimliliği yüksek olan bir firma anlamına gelmektedir. Temettü dağıtımının birçok yararı vardır. Şöyle ki;  şirketin yatırımcılar gözünde değerini arttır, hak sahipleri kazanç elde ederler, şirket de bedelsiz olarak sermayesini arttırması gibi çeşitli şekillerde yarar sağlar.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü dağıtımında hak sahibi olabilmek için, temettü dağıtacak şirketin hisse senetlerine sahip olunması gerekmektedir. Hisse senetlerine ne zaman sahip olduğunu önemlidir. Şöyle ki; bu haktan yararlanabilmek için hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan bir gün önce bile almak yeterli olmaktadır. Bu koşul firmanın halka açık sermaye artırımlarından faydalanabilmek için de geçerlidir. Ancak şu unutulmamalıdır ki borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtma zorunluluğu yoktur, bu şirketin kendi politikaları ile ilgili bir durumdur.

Temettü Nasıl Dağıtılır

Temettü dağıtımı genel kurul onayı ile karar verilir ve hisse senedi sahiplerine duyurulur. Temettü dağıtacak firmanın hisse senetlerine sahipseniz, dağıtılacak temettü nakit ise hesabınıza yatırılır, hisse senedi olarak dağıtılacak ise yatırım hesabınıza aktarılır.

Temettü Dağıtımı Sonrası Pay Fiyatları Ne Olur?

Temettü dağıtımında dikkat edilmesi gereken önemli nokta, dağıtılan temettü miktarı kadar hisse senedinin fiyatının düşecek olması durumudur. Bir örnek ile açıklamak istersek şöyle ki; hisse senedinin temettü dağıtımından önceki kapanış fiyatı 5 Türk lirası olsun. Dağıtılacak temettü miktarı ise 1 Türk lirası olsun. Hisse senedi temettü dağıtımından sonra 4 TL olacaktır (5 – 1 = 4 TL şeklinde).

Bu demektir ki bir firma temettü dağıttığında pay senedi dağıttığı temettü kadar düşer yani şirketin payları değer kaybeder. Ancak bu durum kayıp gibi gözükse de yatırımcılar gözünde bir güven artışı içerir. Yatırımcılar dağıtılan temettü, para temettüsü olduğunda genellikle firmanın hisselerinden alma eğilimi gösterirler. Çünkü piyasalarda oluşan bu güvence yatırımcıların yeniden şirketin hisse senedini almaya yöneltir bu şekilde de hisse fiyatlarını yükselir.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü dağıtımı tahmini genellikle şirketin açıkladığı kar oranı ve geçmişteki kar payı oranlarına göre yapılır. Temettü nasıl dağıtılır bir örnek ile açıklayalım;

Elimizde temettü dağıtacağını açıklamış şirketin 100 hisse senedi bulunmakta ve şirket yüzde 60 temettü dağıtacak; Hisse senetleri nominal değerlerle ölçülür ve bu değer 1 Türk lirası olarak belirtilmektedir. Yukarıdaki belirtilen şartlara göre 1 Türk lirası karşılığında 60 kuruş temettü alınacaktır. 100 adet hissemiz olduğunu varsaymıştık o zaman 60 Türk lirası temettü almış oluruz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.