Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

28.07.2017
1.779

Cep telefonundan bir mesaj göndererek kredi notunu öğrenebilirsiniz. Mesaj ile kredi notu sorgulama 2018 yılı itibari ile tüm operatörler için yapılabilmektedir. Kredilerin çıkamama nedenlerinden biri de kredi notunuzun yetersiz olmasıdır. Küçük nedenlerden bile kredi notunun düşürülmesi kredi başvurularını negatif yönde etkiler. En kolay yolu sms ile kredi notu öğrenme yöntemidir. Tek bir sms ile kredi notunuz cebinize geliyor.

Kredi notunun bilinmesi oldukça önemlidir. Kredi notunun öğrenebilmek için birçok yol vardır Kredi notu sorgulamada tüm operatörler belli bir ücret almaktadır ve bu ücret sabittir. Tüm operatörler için TC kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi yıl olarak yazıp 1122’ye sms göndererek kısa sürede kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.


Kredi Notu Öğrenme

Bankalarla arasından su sızmayan kişiler kredi notu kavramının da ne anlama geldiğini çok iyi bilir. Öyle ki kredi notu artık finans hayatımızın vazgeçilmezidir. Kredi notuna bakılmadan bankalarda herhangi bir işlem gerçekleştirmek neredeyse mümkün değil. Durumdan bir haber olanlar veya bankalarla yeni yeni ilişki kurmaya başlayan tüketiciler için bir açıklama yapmak gerekirse, kredi notu her tüketiciye özel olarak hazırlanan, geçmiş dönemde bankalarla gerçekleştirilen kredi çekimleri, kredi kullanımlarını gösteren bir nevi tüketici karnesidir. Karne benzetmesinden de anlaşılacağı gibi tüketicilerin bu platformda bir notu bulunur. Yeni gerçekleşecek olan münasebetlerde de kurumlar, kuruluşlar tüketicinin öncelikle karnesine bakar ve duruma göre kişi hakkında karar verir. Kredi notu platformunda 0-1900 arasında bir puan sistemi olduğunu görmek mümkün. Eğer tüketicinin notu 1500 ve üzeri ise bankalarda işlerini sıkıntısız halledebilirler. Ancak, puan daha düşükse işlemlerde sıkıntı olduğunu gözlemlemek mümkün.

Kredi Notu Ogrenme

Kredi notu kavramı haliyle oldukça önemli bir bilgi. Her tüketicinin kredi notundan haberdar olması gerekiyor. Herkesin bilmesi gerektiği bir durum da haliyle tüketicilerin kolay bir şekilde erişebileceği kanallarla ulaşılabiliyor. Yani kredi notu öğrenmek çok zor bir işlem değil. Günümüz koşullarında da kredi notu SMS ile öğrenilebilmektedir. SMS ile kredi notu öğrenme tüketicilerin ulaşabilecekleri en basit ve hızlı yöntem. Cep telefonlarını yanımızdan bir an bile ayırmadığımız için sorgulama işlemi de cep telefonlarından kolaylıkla öğrenilebiliyor. Siz de cep telefonunuz arayıcılığı ile kısa mesaj kısmına gelerek RİSKİM yazarak ardından kimlik numaranızın son 4 rakamını yazarak 4552’ye SMS gönderebilirsiniz.

Gönderdiğiniz numaraya aynı şekilde kredi notunuz SMS olarak gönderilecektir. Kredi notu ne işime yarayacak gibi bir düşünce içerisinde iseniz hemen belirtelim bankadan kredi çekip çekemeyeceğiniz, kredi kartı ürünlerinden faydalanıp faydalanamayacağınız kredi notunuza bağlıdır. Bankalar da kredi notunuza bakarak yukarıda söylediğimiz gibi sizlere güvenip güvenemeyeceklerini anlamaktadırlar.

Kredi notunuz cebinize geldikten sonra eğer iyi bir kullanıcı iseniz dilediğiniz banka ürünlerinden rahatça faydalanabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir durum var ki oda kredi notunuzun sabit kalmadığıdır. Yani notunuz bugün iyi ise daima iyi kalacak gibi bir kaide bulunmaz. Gerçekleştirdiğiniz işlemler sonucunda düşüşe veya yükselişe geçebilir.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmenin en basit yöntemi SMS ile olandır. SMS ile sorgu işlemini kısa sürede gerçekleştirebilir ve yanıtınızı da kısa süre içerisinde alabilirsiniz. Ancak özellikle belirtilmesi gereken bir durum var. Sorgulama işlemleri ücretli. Yani hangi operatörden olursa olsun Türk Telekom, Vodafone veya Turkcell karşılığında sizden 9 TL’lik bir ücret tahsis edecektir. Bu ücreti ay sonunda cep telefonu faturanızdan da takip edebilirsiniz. Hangi operatörle kredi notu sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında bilgi verelim.

Turkcell SMS ile kredi notu sorgulama:

turkcell kredi notu ogrenme

kullandığınız cep telefonu operatörü Turkcell ise telefonunuzun kısa mesaj kısmına girerek sırayla TC kimlik numaranızı ardından doğum yılınızı bir boşluk bırakarak yazınız daha sonra hazırladığınız mesajı 1122’ye kısa mesaj olarak göndermeniz yeterli olacaktır. Diğer operatörler gibi Turkcell’de sizden 9 TL ücret almaktadır.

Avea SMS kredi notu sorgulama:

turktelekom kredi notu ogrenme

kullandığınız cep telefonu operatörü Avea ise cep telefonunuzun mesaj kısmına girerek önce TC kimlik numaranızı ardından doğum yılınızı yazarak 1122’ye göndermeniz gerekir. Türk Telekom’un da kredi notu sorgulama bedeli 9 TL olarak karşınıza çıkar.

Vodafone SMS kredi notu sorgulama:

Vodofon Kredi Notu Ogrenme

burada da karşımıza çıkan farklı hiçbir durum yok. Aynı şekilde TCKN ve doğum yılınızı telefonunuzun mesaj kısmına yazarak 1122’ye göndermeniz gerekmektedir. Ücret durumunda da bir fark olmadan 9 TL.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
  1. ramço dedi ki:

    sms ile sorgulamak daha avantajlı bence hiç uğraşmadan sorgulayabiliyoruz teşekkurler

  2. orhan dedi ki:

    kardesım kredı notumu ogrenmem gerek bu lınk cok faydalı oldu tesekkurler

  3. sekim dedi ki:

    Kredi notu ne ile yarar açıklar mısınız