Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartım Yanımda Olmadan Alışveriş Para Çekebilir Miyim?

17.04.2017
1.867

Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır?

Günümüzde alışveriş yapanların, mağazaya değil de bir süre sonra bankaya borçlu olmasını sağlayan bir kolaylıktır. Her gün yaşam içerisinde milyonlarca insan tarafından, nakit para yerine kullanılmakta olan alışveriş aracıdır. Bu kolaylığı sağlayan kredi kartını bireyler bankalara başvurarak elde etmektedir. Bazıları aylık maaşına bağlı hesap üzerinden bazısı ise kendi talebi ile kredi kartı sahibi olmaktadır. Birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların eksiksiz hepsinin çok çeşitli kartları bulunmaktadır. Ayrıca şirketler için özel, ticari işletmelere özel ve bireylere özel kredi kartları bulunmaktadır. Sizin şartlarınıza uygun olduğun düşündüğünüz kartı talep edebilirsiniz ya da nasıl bir kart istiyorsanız bankayı bu konuda bilgilendirip kartınızı talep edebilirsiniz. Bu talebinizden sonra kişiye özel kartınıza çok kısa zamanda elinize ulaşacaktır. Kredi kartı limitinizi banka sizin maaşınızın miktarına göre ayarlamaktadır. Ancak limitiniz, size çok yüksek geldiyse bankanıza bilgi verip, limitinizin düşürülmesini talep edebilirsiniz.

Kredi Kartım Yanımda Olmadan Alışveriş Para Çekebilir Miyim

Kredi Kartı Nerelerde Kullanılır?

Her türlü alışverişi yaptığınız mağazalarda kredi kartı kullanılmaktadır. Her bankanın kredi artlarının çok farklı özellikler vardır. Bu farklılıkların başında taksit miktarları gelmektedir. Bazı kartlar alışverişleriniz de 12 aya kadar taksit yapabilmektedir. Yapılan alışverişlerde istenirse alışveriş yaptığınız yerden, istenirse internet üzerinden veya telefonla yardımıyla taksitlendirme yapılabilir. Kartlardan bazılarına taksit yapılabildiği gibi bazılarına da banka mesaj göndererek veya internet üzerinden taksitlendirme yapılabilmektedir. Alışverişleriniz de kredi kartı kullanacağınız da hangi bankanın kredi kartının en avantajlı olduğuna bakmalısınız. Bütün alışverişlerinizde kullanmak isterseniz, o zaman belli başlı bankaların kredi kartlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca taksit seçeneklerinin daha fazla olduğu kartları da tercih edebilirsiniz. Yapılan son değişikliklerle birlikte bankaların hemen hemen hepsi gıda alışverişleri için taksitlendirme yapmamaktadır.

Bundan dolayı da gıda alışverişleriniz için tek çekim olarak yapılacaktır. Genel olarak kredi katlarının, hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihleri arasında yaklaşık olarak 10 gün kadar bir süre vardır. Bu süre içerisinde ekstrenize, toplam tutar ve asgari tutar ödeme olarak yansıtılacaktır. Son döneme ait kredi kartı ekstresi içerisinde taksitli yaptığınız alışverişleriniz, tek çekim alışverişleriniz bulunur. Kredi kartınızın toplam tutarını ödemeniz sizin için faydalı olacaktır. Diyelim ki toplam tutarı değil de asgari tutar ödemesi yaparsanız kalan borcunuz için günlük olarak faiz uygulanacaktır. Bu durum da sizin borçlarınız daha da artması anlamına gelmektedir. Kredi kartınızın asgari tutarını ödemeniz zorunludur. Asgari tutar ise ana tutarın % 25 ve ya 30 u arasında değişir. Eğer asgari tutarınızı eksik öderseniz kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Alışverişlerinizi yaparken limitinizin yeterli olmadığı uyarısı gelecektir. Kredi kartınızın asgari tutarını dahi 3 ay ödemediğiniz takdir de banka sizi mahkemeye verebilir. Bu aşamadan sonra, bankayla değil mahkeme ile yüz yüze kalabilirsiniz. Bu duruma düşmemek için borçlarınızın tamamından kurtulmak istiyorsanız, kredi kartı borçlarınızı taksitlendirme yöntemlerini başvurabilirsiniz.

Daha küçük borç tutarlarınızı ödemek için ise nakit avans çekebilirsiniz. Genellikle bütün bankalardan nakit avans çekebilirsiniz. Fakat bu işlemi birkaç bankadan yapamazsınız. Maaşınızı çektiğiniz kendi bankanızla görüşmeniz ve talepte bulunmanızda lehinize olabilir. Kredi kartı borçlarınızı kapatabilmeniz için tüketici kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu talebinize olumsuz yanıt aldıysanız, düşük faiz ve vade oranları olan başka bankalardan kredi çekme talebinde bulunabilirsiniz. Bunların yanı sıra taksitlendirme yapan firmalardan borçlarınızın kapatılması için kredi talep edebilirsiniz. Bu kredi sağlayan firmalar sizden kefil ya da senet istememektedir. Yalnızca kartlarınız ve kimliğiniz ile birlikte işlem yapmaktadırlar. Kredi sağlayan firmalarda bankalarda olduğu gibi komisyon almaktadır. Ancak bu komisyon bankalarınkinden daha düşüktür. Kredi kartınız ile istediğiniz ödemeyi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Nakit paranız olmadığında kredi kartları ödeme kolaylığı açısından yanınızda. Her türlü alışveriş, yemek ve fatura ödemeleriniz için nakit paranız olmasa bile kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ancak bazen kredi kartınız yanınızda olmayabilir bu durumda yaptığınız alışverişlerde kredi kartı numaranız ve diğer bilgileriniz ile ödeme yapamazsınız.

Kredi Kartsız Alışveriş Yapma

Kredi kartı olmaksızın dışarıda alışveriş yapılamaz, bunun nedeni kredi kartınızın post cihazından geçirilerek ödemenin yapılması gerekmektedir. Ancak internet ortamında yaptığınız alışveriş için kredi kartı bilgilerinizi biliyorsanız, kredi kartınız olmadan da bu bilgileri kullanarak kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Bu sebeple kredi kartınızdaki bilgileriniz çok önemlidir ve bu kredi kartı bilgileri ikinci şahıslarla paylaşmamak gerekir. Ayrıca kartınızın ortalık bir yerde bulundurmaktan kaçınınız. İkinci ve üçüncü şahısların kartınızı kullara alışveriş yapması istemiyorsanız buna çok dikkat etmelisiniz. Böyle bir durum başınıza gelmiş ise bu kişiye dava açma hakkınız vardır. Çünkü kredi kartı kişiye özeldir ve bunu başka kişilerin izinsiz kullanması suçtur.

Kredi Kartı Olmadan Hesaptan Para Çekme İşlemi

Bankalar tarafından başlıca bankacılık işlemlerini yapabilmek için verilen kartlara banka kartları denir. Bütün bankaların banka kartları yardımıyla, bankamatiklerden para yatırıp çekme işlemi yapılabilir. Bu yatırma ya da çekme işleminin yapılabilmesi için bankamatiğe banka kartınızı takmalısınız daha sonra da şifreyi girerek banka kartının kişisel hesabınıza erişmelisiniz. Bu işlemin ardından istediğiniz para çekme ya da yatırma işlemin yapabilirsiniz. Eğer banka kartınızda yanınızda yoksa para çeke işlemini yapabilirsiniz. Bunun birçok şekli vardır.

Banka Kartı Olmadan Para Çekme Alternatifleri

  1. Cep Bank ile Para Çekme İşlemi: Banka kartınız yanınız da yoksa ya da kartınızı kaybettiyseniz ve hesabınızdan para çekmek gerekiyorsa, para çekmek için çeşitli yollar vardır. Bunların başında cep bank yardımıyla para çekmektir. Eğer ki şahsi hesabınızın internet bankacılığı uygulamasına, cep telefonunuz, tablet, bilgisayar veya herhangi bir cihaz vasıtasıyla ulaşabiliyorsanız bu işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bu durumda banka hesabınıza girerek cep bankacılığı yardımıyla cep telefonu numaranıza para gönderebilirsiniz. Bu gönderdiğiniz parayı bankamatiklerden çekebilirsiniz. Bazı bankalar bu işleme onay vermeyebilir. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için bankanızın şartlarını incelemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğer size herhangi biri para gönderimi yapılacaksa bunu cep bank işlemi ile gönderebilir. Yani yanınızda banka kartınız olmasa da bir tane bankamatik bularak parayı çekebilirsiniz. Bu işlem esnasında cep telefonunuza işlem ile ilgili bir şifre gelecektir. ATM’ ye giderek bu şifreyle birlikte kartsız işlemler bölümünden para çekme işlemini yapabilirsiniz.
  2. Mobil imza ile Para Çekme İşlemi: Cep bank ile para çekmenin işleminin dışında diğer bir seçenekte mobil imza ile para çekme işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bankada kayıtlı olan bir cep telefonu numarası olmalıdır. Bu cep telefonuna bir mobil imza tanımlanmalıdır. Ayrıca müşteri numaranızı bilmeniz de gerekecektir. Bu müşteri numaranız ve mobil imza tanımlanmış olan cep telefonu numaranızı girmenizden sonra banka tarafından cep telefonunuza mesaj ile tek kullanımlık bir şifre gönderilecektir. Bu şifre yardımıyla hesabınızdan para çekim işleminizi yapabilirsiniz. Bazı bankalar cep şifrematik gibi seçenekler geliştirmişlerdir. Bu tür uygulamalar da mobil imzaya benzeyen uygulamalardır. Mobil imza olarak bilinen bu uygulamada bazı bankaların isim olarak kullandığı uygulamalardır. Başka bankalarda da buna benzer hizmetler değişik isimlerle müşteriye sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar
  1. Halil ibrahim dedi ki:

    Kredi çekebilir durumdamiyim