Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar Hangileridir 10 Banka

24.02.2020
1.341

 

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar ; En çok merak edilen kredi notuna bakmayan bankalar hangileridir sorusunun yanıtı; Aktif Bank, Finans Bank, İNG Bank gibi bankalar kredi notuna bakmaksızın müşterilerine kredi vererek 0 müşteri memnuniyeti sağlıyor.

Kredi başvurusunda bulunanlar için kredi notu; bankanın talep edilen miktarı müşteriye verip vermemesinde etkili bir karar sistemi olarak ortaya çıkan ve müşterinin istenilen miktarı geri ödeyebilme potansiyelinin değerlendirilmesiyle belirlenen bir kavramdır. Bu değerlendirmeden yola çıkarak her bankadan kredi almak mümkün olmayabilir. Birçok banka, kefil aramakta ya da verdiği miktarı geri ödeyemeyen müşterilerden tahsil edebilmek için ipotek edebileceği taşınamaz varlık istemektedir. Başvuran kişi kendi adına kayıtlı taşınamaz varlık ispatı ve bir kefil ile başvurduğunda dahi başvurusu reddedilebilir. Hal böyle olunca kredi çekmek de bir hayli zorlaşıyor. Şimdi sizlere kredi notuna bakmayan bankaların listesini oluşturuyorum;

  1. Aktifbank
  2. Fibabank
  3. Burgan Bank
  4. Ziraat
  5. İş Bankası
  6. ING Bank
  7. Odeabank
  8. Türkiye Ekonomi
  9. Finansbank
  10. Akbank

Kredi notu neden önemlidir ?

Bankalara kredi kartı çıkartmak ya da ihtiyaç kredisi çekmek için başvuru yapıldığından bankanın bakmış olduğu bazı durumlar vardır. Bu durumlar kredi kullanmak isteyen kişinin aylık maddi olan geliri, üzerine kayıtlı olan bir taşınmazın olup olmadığı gibi kriterlerdir. Bu kriterlerden daha önemli olanı da kişisel bir puanlama ile bankalar için ortak tutulan kredi notudur. Kredi notu kişinin beş yıl içindeki ödeme durumuna bakılarak kredi kayıt bürosu tarafından tutulur. Bu yüzden son beş yıl içinden bankalardan kullandığınız kredi ya da kredi kartınızın ödemelerini çok aksatmamış olmanız gerekir. Çünkü her aksatılan ödeme için kredi notunuz düşürülürken, zamanında yapılan her ödeme için kredi notunuz yükseltilir. Kredi notunuzu bir değerlendirme sistemi olarak görebilirsiniz.

Banka kredi notuna bakarak çekeceğiniz kredinin taksit ödemelerini aksatıp aksatmamanızı değerlendirir. Çünkü bankalar için borcun zamanında ödenmesi önemlidir. Bu yüzden kredi notu çok düşük olan müşteriler bankalardan kredi çekmekte zorluk yaşamaktadırlar. Kredi notunu düzenli ödemelerle yükseltmekte zaman aldığı için acil nakit ihtiyaçlarını hemen karşılayamayan kişiler zorluk yaşamaktadırlar. Kredi notu bankalar için ortak tutulan bir sistem olduğundan bütün bankalar kredi notu ile değerlendirme yapmaktadır. Ancak kredi notu olmadan nakit ihtiyacını karşılamak mümkündür.

Kredi notu incelemeyen bankalar var mıdır ? Kredi notuna bakılmaksızın nakit nasıl alınır?

Kredi puanı bankacılık düzenleme ve denetleme kuruluna bağlı olarak oluşturulduğu için kredi notuna bakmayan bankalar yoktur. Kredi notunuz düşük ise nakit ihtiyacınızı karşılamak için yapmanız gereken şey ilk önce kredi kartına sahip olmaktır. Eğer aktif olarak kullandığınız bir kredi kartınız yoksa kredi puanınız düşük olsa bile birçok banka düşük limit ile kredi kartı vermektedir. Kart başvurusu yaptıktan sonra en geç bir hafta içinde kredi kartınız çıkacaktır. Kredi kartınızı aldıktan sonra İnternet bankacılığı üzerinden ya da banka atmlerinden kredi kartına bağlı olarak nakit avans çekerek kredi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kredi kartı ile taksitli nakit avansta çekerek çekmiş olduğunuz tutarı 12 aya kadar taksite bağlayabilirsiniz. Kredi kartı ile nakit avans işlemlerinde uygulanan faiz oranı çok yüksek değildir, ihtiyaç kredisine göre 0,1 puan daha yüksek olabilmektedir.

Kredi notu hakkında genel bilgiler

Kredi puanı olarak ta bilinen kredi notu Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu bünyesinde yer alan bir kurum olan kredi kayıt bürosunun tuttuğu bir puandır. Kredi kayıt bürosu tuttuğu bu puanları Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar ile paylaşır. Kredi kayıt bürosu bu puanlamaları yaparken belli kıstasları baz alır ve bu kıstaslara göre kişinin puanını yükseltir ya da azaltır. Baz alınan bu kıstaslar kişinin kredi veya kredi kartı borcunun geciktirmeden ödeyip ödemediği, cep telefonun faturalarını son ödeme tarihinden önce ödeyip ödemediği gibi kıstaslardır. Bu kıstaslara göre kredi kayıt bürosu puanınızı yükselttiği takdirde bankalardan kredi çekmeniz ya da kredi kartı çıkartmanız kolaylaşacaktır. Ancak kredi kayıt bürosu puanınızı düşürürse kredi kullanmanız ya da kredi kartı limitinizi yükseltmeniz zorlaşacaktır. Kredi notunuzu internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Findeks ile kredi notunuzun yanında kredi risk raporunuzu da görebilirsiniz. Bu kredi risk raporunda kredi puanınızın yanında çekmiş olduğunuz krediler ve ödeme durumu, borç bilgileriniz, kredi kartı kullanım durumunuz da yer alır.

Kredi notu affı nedir ve kredi notu sıfırlama var mıdır?

Kredi notu kişinin son 5 yıldaki mali durumunu gösterir. Son 5 yıldaki çekilen kredi sayısı, kullanılan kredi kartlarının limitleri ve aylık ödeme durumu, cep telefonu faturalarında ki aksaklıkları gösteren kredi notu en erken 5 yıl sonunda sıfırlanır. Ancak geçen sene çıkarılan yasa da getirilen düzenleme ile kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyip kara listeye düşen kişiler borçlarını ilgili bankalarda yapılandırarak düzenli ödedikleri takdirde kredi affından yararlanacak ve kredi notu normale çekilecektir denmiştir. Bu yasadan yararlanmak isteyen kişiler borçlarını ödeyemediklerini bankalarına bildirerek borçlarını yapılandırmak istediklerini söylemelidirler. Banka yaptığı değerlendirme sonucu borcu yapılandırarak aylık taksitlere bağlar.

Borcun yapılandırılarak taksitlere bağlanmasının ardından kişi borçlarını aksatmadan ödemelidir. Eğer taksitlerin ödenmesinde aksatmalar olursa kredi affından yararlanılamaz ve kişi kara listede kalmaya devam eder. Borç taksitleri düzenli bir şekilde ödenirse kişi kara listeden çıkartılır. Kara listeden çıkan bir kişinin kredi notu normal seviyeye gelir ve bankalardan kredi çekmesi kolaylaşır.

Kredi Notuna Dair Rakam Aralıkları Neyi İfade Etmektedir ?

Kredi notu, kredi kartları, çekilen bireysel krediler, banka hesap hareketleri gibi finansal araç ve kredi çeşitlerinin bir arada incelenmesi sonucu ortaya konulan bir puanlama sistemidir. Ülke içerisindeki bankaların bir araya gelerek kurmuş oldukları Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından kredi notları belirlenmektedir. Bu kurum sayesinde kişilerin bankalardan kullandıkları kredilerin durumu ve geri ödenme oranlarını kontrol etmek mümkün hale getirilmiştir. Bu incelemelere göre kredi notları belirlenmektedir.

Belirlenen kredi notları, yeni kredi kullanımında ve bankalardan kredi talep etme aşamalarında rol oynamaktadır. Banka kredi çekme notu, 1500 puan ve üstünde olduğu durumlarda kredi kullanımı kolaylıkla sağlanabilmektedir. Kredi notları aynı zamanda 1 ile 1900 rakamları belirlenmektedir. Verilen her rakam aralığı başka bir anlamı ifade etmektedir. 1 ile 699 rakamı arası en riskli müşterilerin bulunduğu gurup, 700 ile 1099 arası orta riskli müşterilerin bulunduğu gurubu, 1100 ile 1499 arası az riskli kişilerin bulunduğu gurubu, 1500 ile 1699 rakamları arası iyi durumda olan kişilerin bulunduğu gurubu, 1700 ile 1900 arası ise en iyi durumda olan müşterilerin bulunduğu gurubu ifade etmektedir.

 Bankadan Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Asgari Kredi Puanı Nedir ?

Bankadan Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Asgari Kredi Puanı Nedir

Bu guruplar sayesinde müşterilerin bulunduğu kredi talepleri ret ya da onay almaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin, kredi talebinde bulunmaları durumunda olumlu bir dönüş almaları beklenemez. Bankadan kredi çekme alt limit puanı 1500 olarak bilinmektedir. Kredi notu puanı 1500 olan bir kişi, bankalara kredi çekme talebinde bulunduğunda onaya alabilmektedir. Kişinin kredi onayı alması için gecikmiş olan borçlarının bulunmaması ve ödemelerini periyodik olarak gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar sağlanmadığı sürece, belirli bir dönem içerisinde geri ödeme şartı ile kullandırılan krediler, kişiye güven duyulmaması sebebi ile olumsuz cevap alınmasına sebep olmaktadır.

Kredi notu kişinin geçmiş finansal faaliyetlerinde bulunana borçluluk oranı ve geri ödeme performansına göre hesaplanmaktadır. Bankalar kredi notlarına göre az riskli gurubuna dahil olan kişilere ise insiyatife bağlı olarak, kredi kullandırmaktadır. Az riskli gurupta yer alan kişilerin çalıştıkları kurum ve aylık kazançları göz önüne alınarak karar verilmektedir

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde Banka kredileri için başvuru, en uygun kredi ve Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar