Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Günlük Eft Ve Havale Limiti Nasıl Yükseltilir-Arttırılır

22.04.2017
2.017

Bankacılık Sektörünün Sunmuş Olduğu Hizmetler

Banka ticari hizmet ve ürünlerin insanlara sunulması aşamasında finansal destek ve taleplerin yerine getirilmesinde dünyada ve ülkemizde önemli görevler üstlenen kuruluşlardır. Dünyada ve ülkemizde bu konuda hizmet veren ve geniş müşteri potansiyeline sahip farklı adlarda birçok banka bulunmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu tüm hizmetler paraya dayandığından bunların denetleyicisi olan mekanizmaların varlığını kaçınılmaz kılmaktadır. Çünkü her banka kuruluşu yapmış olduğu her işlem ve sunduğu her hizmet adına denetleyicilere ve kendisi ile ilgili talep edildiğinde müşterisine hesap vermekle yükümlüdür. Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerin bilinmesi insan olarak alınacak hizmetlerin neler olduğunu bilmeye yarayacak ve bu durum biz banka müşterilerine yol gösterici olacaktır.

Dünyada ve ülkemizde bankaların sunmuş olduğu hizmetler hemen hemen aynıdır. Bu hizmetleri sıralı olarak ele almanız gerekirse şu şekilde açıklamak mümkün. Bankaların sunmuş oldukları hizmetin başında hesap açma, hesap işletme sayılabilir. Hesap nedir daha doğrusu banka hesabı nedir nasıl açılır. Banka hesabı kişinin hizmet almak istediği bir banka kuruluşu ile arasındaki genel hizmetlere dayanak oluşturan ve kişinin bu banka hesabı ile bir çok işlem yapmasını sağlayan hizmet akdi olarak tanımlanabilir. Banka hesabı kişi adına veya şirket ya da firma adına açılabilir. Günümüzde kişinin bir bankadan alacağı tüm hizmetleri daha hızlı ve güvenli bir şekilde alması için bu hesabı açması ve kullanması kişiye kolaylık sağlar. Banka hesabının açılmadı için genel olarak banka şubesine gitmek, hesap açmak istediğine dair beyanda bulunmak ve bankanın hesap oluşturması için belirlemiş olduğu bilgi belge ve dokümanların eksiksiz doldurulması, imzalanması müzakere edilmesi gerekir.

Tüm bunlar yapıldıktan sonra artık ilgili bankadan hizmet almak mümkün olacaktır. Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerin bir diğeri insanın herhangi bir ihtiyacı durumunda bankadan destek talep etmesi gelir. Bankalar kişilerin kendilerinden talep edilen nakdi destek için gerekli araştırma ve değerlendirmeyi yaptıktan sonra uygun olan seçenekler doğrultusunda finansal destek ve hizmeti sunar. Bankalar başta müşterisi olmak üzere herkes için sunacağı bu hizmet ve ürünleri kategorilendirilmiş bir şekilde sunmaktadır. Böylelikle insanlar için değerli olan zamanı boşuna harcamalarına engel olurlar.

Bankaların Sunduğu Hizmetlerde Limit

Bankaların geniş müşteri potansiyeline sahip olması ve yaptıkları işlemlerin yoğunluğuna bağlı olarak gerek müşteri gerekse banka ve yapılan veya yapılacak olan işlemin güvenliği açısından her hizmeti ve hizmetin alt kategorisine limit sınırı getirmektedir. Bankanın işlem limiti neye göre değişir? Bu limitler kişiden bağımsız mı yoksa kişiye bağlı olarak mı değişmektedir? Tüm bu sorular bankalardan yapılan her türlü işlemler için ne gibi bir yol izlenilmesi gerektiğini ortaya koyar. İşlem ve işlemlere konulan limitlerin ilk olarak işlemi yapan kişiye bağlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü kişi yapacağı işlemler için daha öncesinden müzakere etmiş olduğu bazı limitlerin olduğu bilmelidir. Bu limitlerde banka müşterisinin güvenliğini ön planda tutarak yapılacak işlem veya işlemlerde müşterisinin zor durumda kalmayacağı düşük limitler koyar. Ancak müşteri talebinin olması ve bankaca uygun görülmesi durumda bu limitler daha yukarı veya daha aşağı çekilebilmektedir.

Limit Konulan İşlemler

Bankalar insanların yapmış oldukları tüm bankacılık işlem ve işlemleri için limit koymaktadır. Bu şekilde ilgili banka kendi müşterisin kontrolsüz davranabileceği durumlara izin vermemektedir. Aynı şekilde banka kendi müşterisi olan kişinin bilgilerinin başka kimselerin eline geçmedi durumunda bile işlem limit güvenliğini devreye koyarak müşterisinin mağdur olma durumlarını ortadan kaldırmaktadır. Bankaların limit koymuş olduğu işlemlere bakıldığında ilk olarak para çekme işlemi gelmektedir. Müşterisi olunan bankanın ilgili atmleri aracılığı ile yapılan fiziksel para çekme işlemlerinde genel olarak bir limit konulmaktadır. Ülkemizde hizmet sunan birçok bankada bu limit günlük para çekme limiti olarak bilinmektedir. Para çekme limiti genelde 1500 TL ile 2000 TL arasında değişiyor olmasına rağmen en çok 1500 TL olarak belirlenmektedir.

Havale Ve Eft İşlemlerinde Limit

Bankalar aracılığı ile müşterilerin en çok talep ettikleri ve gerçekleştirdikleri işlemler arasında havale ve eft işlemleri gelmektedir. Havale ve işlemler banka müşterilerinin fiziksel olarak değil banka sistemi aracılığı ile para aktarma işlemi olarak bilinmektedir. Para aktarma işlemleri arasında sıkça müşteriler tarafından kullanılan havale işlemi genel olarak aynı bankanın farklı şubelerine hesaba, isme, iban numarasına, cep telefonu numarasına yapılan para aktarma işlemidir. Eft ise farklı bankalar arasında havale sistemine dayanan şekilde para aktarılması işlemidir. Banka müşterileri bankadan bu işlemi talep ederken bankaların kendi bünyesinden ve müşterisi ile ilişkilendirilmiş bir limit belirlenmektedir.

Bu işlem limiti ile günlük bazda kişinin ne kadar havale ve ne kadar eft yapacağını belirtir tutarlar mevcuttur. Banka müşterileri için belirlenmiş olan bu limitlerin yükseltilmesi veya düşürülmesi mümkündür. Bunun için banka müşterisinin yapması gereken ilk iş banka şubesine uğraması veya bu mümkün değilse diğer bankacılık kanallarını kullanarak işlem yapılabilir. Banka hesabınızın daha güvenli olması ve yapacağınız her türlü işlemlere yönelik bankanın belirlemiş olduğu tüm limit tutarlarının sizin güvenliğiniz amacı ile belirlenmiş olduğunu asla unutmayınız.

Bankaların Müşterisi İçin Belirlediği Diğer Limitler

Bankalar müşterisi için belirlemiş olduğu limitler havale ve eft işlemleri ile sınırlandırılmamaktadır. Bir bankanın müşterisi için belirlemiş olduğu diğer limitlere bakıldığında kredi limiti gelir. Kredi limiti hem nakit krediler için hem de diğer kredi kartı ürünleri için geçerlidir. Ayrıca bankaların müşterisi için sunmuş olduğu artı para, kredili hesap gibi işlemler de bunlara dahildir. Bankanın krediler için müşterisine koymuş olduğu limit kişinin alabileceği en üst kredi limitini belirler. Bu şekilde kişi bu limitin üzerinde bir kredi talebinde bulunduğunda kişinin bu talebi reddedilir. Bunun için de kişinin talep edebileceği en üst kredi limitini bilmesi büyük önem taşır. Kredi yanında kredi kartı da aynı mantık içerisinde bankaların müşterisi için belirlemiş olduğu bir limite dahil edilir.

Günlük Eft Ve Havale Limiti Nasıl Yükseltilir

Bankalar bu limitleri belilerken ilk olarak kişinin müşteri bilgilerinden hareketle, gelir düzeyi, ödeme düzeyi gibi faktörlere göre belirler. Bu belirlemelere kişinin daha önceki ilgili banka veya diğer bankalarla olan ilişkileri, kredi alma, kredi geri ödeme, toplam borç durumu ve benzeri durumları değerlendirir ve limitleri buna göre şekillendirir. Bankalar kredi, havale, eft, para çekme, ödeme alt limiti ve benzeri gibi aslında her işlem için bir limit koyduğunu açık ve nettir. Kişinin bankadan yapacağı her işlem için bir limitin olduğu ve ancak bu limit dahilinde işlem yapabileceğini bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerektiğini bilmelidir. Kişi bunu bilerek yapacağı bankacılık işlemlerini daha rahat, daha güvenli ve daha doğru şekilde yapması sağlanılır. Bankanın siz müşterilerine sunduğu limitleri yükseltmek veya düşürmek için bankanın ilgili şubesine başvurabilir, bankanın diğer işlem kanallarını kullanarak limit değişikliğinizi yapabilirsiniz. Bankaların insan hayatını özellikle finansal iş ve işlemler açısından daha kolay hale getirdiğini, bankaların günlük insan yaşamının vazgeçilmezi olduğu tartışılmaz gerçektir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
 1. Nurten dedi ki:

  Merhaba, yazi icin tesekkurler. Benim sorum:Banka onay almadan veya bildirim yapmadan havale limitini arttirabilir mi?

  1. admin dedi ki:

   evet bazen otomatik olarak arttırım yapabilmektedir. buda düzenli banka müşterisi durumuna göre değişmektedir.

   1. Nurten dedi ki:

    Bankanın limitleri bildirim yapmadan/onay almadan arttırması sebebiyle uğranılan zarardan sorumluluğu nedir? Örneğin dolandırıcılar havale/eft kullanıyorlar, düşük limitin yükseltilmiş olması zararın miktarını doğrudan etkiliyor. Limit 100 tl ise o kadar zarara uğrayacakken, otomatik olarak yükseltildiği için daha büyük meblağlarda dolandırmanın önü açılıyor.

    1. admin dedi ki:

     Tavsitemiz bankanızı arayarak otomatik yükseltme talimatınızı kapattırmanızdır. ayrıca limitide istediğiniz kadar düşürebilir ve yükseltebilirsiniz. Eğer usulsuz bilginiz dışında kredi kartı kullanılmışsa İtiraz dilekçesi yazarak bankanıza başvuru yapabilirsiniz.