Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir

Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir
8 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 685 kez okundu.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalarda kredi adına yapılan tüm işlemlerin (kredi kartı, konut kredisi vb.) ve hesap hareketlerinin birleştirilerek analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan bir değerdir.

Türkiye’de KKB (Kredi Kayıt Bürosu) bankalarda kredi ile ilgili yapılan tüm işlemleri topluyor ve bu bilgileri analiz ederek her birey adına bir kredi notu hesaplıyor. Kredi Kayıt Bürosu’nun müşteriler açısından bilinen markası Findeks, bu analizler sonucunda 1 ile 1900 sayıları arasında bir puan belirliyor. Bu puan da sizin kredi notunuz olmuş oluyor.

Kredi notunun amacı geçmişte olan ödeme işlemlerinizi analiz ederek gelecekteki olası ödeme performansınızı tahmin edebilmek. Düşün notlu kişiler geri ödeme konusunda riskli grup sayılırken, yüksek puanlı grup daha garantili olan grup olarak görülüyor. Daha önce banka ile hiçbir ilişiği bulunmamış kişilerin kredi notu sıfır olarak işleniyor. Kredi notu sadece Findeks’in hesaplamaları doğrultusunda oluşmuyor. Bazı bankalar kendi kredi notu sistemleri ile çalışıyorlar.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notu hesaplama yönteminde pratik ve hızlı yollar tercih ediliyor. Buradaki amaç değerlendirme sürelerini en aza indirerek hem müşterinin hem de bankanın zaman kaybı yaşamasını önlemek. En riski olarak tabir edilen grup 1 ile 699 arası kredi notuna sahip olan kişiler. Bu gruptaki kişilerin kredi başvuruları büyük ihtimalle ret cevabı alacaktır. Orta riskli grup 700 ile 1099 arası kredi notuna sahip kişilerden oluşuyor. Az riskli olan grup 1100 ile 1499 arasında bir kredi notuna sahip. Bu grup için bankalar kredi verirken mesleklerine, gelir durumlarına göre karar veriyor. İyi durumda olan banka kullanıcılarının kredi notu 1500 ile 1699 puanları arasında oluyor. Çok iyi grubundaki banka müşterileri ise 1700 ile 1900 puan aralığında bulunuyorlar. Bankalardan sms yolu ile kredi çekmek isteyen kişiler bu kriterlere göre değerlendiriliyor. Kredi notu iyi ve çok iyi olan kimseler büyük ihtimal olumlu yanıt alırken diğer gruptakiler ayrıntılı bir incelemeye tabi tutuluyorlar.

Kredi Çekebilmem İçin Notum En Az Kaç Olmalıdır?

Burada gelir durumunuz önemli bir faktör ancak kredi notu ortalama olarak 1500 ve üzeri kişiler kredi çekerken bir sorunla karşılaşmazlar.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Olası risk durumunuzu ortaya çıkartır. Yukarıda da bahsettiğimiz risk grupları oluşturularak müşterilerin risk durumunu ortaya çıkartır. Risk durumunun ortaya çıkması ile banka da müşteri de zaman kaybı ile oyalanmaz. Eğer kredi notunuz iyi veya çok iyi ise bir sms atarak kredi çekebilirsiniz. Bu da sizi olası uzun banka işlemlerinden kurtarır.

Kredi Notu Dışında Bir Değerlendirme Ölçütü Var mı?

Kredi notu kredi çeken müşteriler için tek değerlendirme ölçütü değildir. Findeks markasının elindeki veri sayısı her geçen gün artmaktadır ve böylece bu verilerin analizi de daha ayrıntılı ve daha gelişmiş hale gelmektedir. Kredi notu tek değerlendirme ölçütü olmasa da en önemli değerlendirme ölçütüdür. Diğer değerlendirmeleriniz iyi olsa bile banka size kredi vermeyebilir. Bu noktada kredi verip vermemek bankanın insiyatifine kalmış bir durumdur. Bazı bankalar kredi verebilir bazı bankalar vermeyebilir. Kredi notu dışındaki değerlendirme ölçütleri öncelikle mesleğiniz ve gelir durumunuzdur.

Daha öncesinde kredi notunuzun düştüğü dönemdeki işinizden ayrılmış, terfi etmiş olabilirsiniz. Gelir durumunuzun belirgin bir şekilde yükselmiş olması kredi notunuz dışında size iyi bir değerlendirme sağlayabilir. Kredi notu dışındaki değerlendirme ölçütlerinden biri de hane halkının gelir durumudur. Sizin geliriniz çok yüksek olmasa bile hane halkında geliri yüksek olan bir kişi değerlendirmenizi etkileyecektir. Bir diğer kredi notu dışındaki değerlendirme ise ek gelirlerdir. Maaş durumunuzun dışında ev kirası gibi ek gelirler de banka değerlendirmenizi önemli ölçüde etkileyecektir. Kredi notunuz düşük ise, kredi almaya çalışırken ek gelirlerinizi ayrıntılı bir şekilde belirtmekte fayda var.

Kredi Notunu Kim Belirler?

Kredi notunu ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks markası belirler. Bunun sebebi Findeks’in analiz için yeterli veriye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’de toplam dokuz (9) banka tarafından kurulmuştur. Bu sebeple Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks’ten daha fazla veri bulunduran başka bir kuruluş bulunmamaktadır. Ülkemizde faaliyetine devam eden tüm finansal kuruluşlar Kredi Kayıt Bürosuna üyedir ve verilerini Kredi Kayıt Bürosu ile ve dolayısıyla Findeks ile paylaşırlar.

Bankalara Göre Kredi Notu Değişir mi?

Bankadan bankaya göre kredi notunuz değişmez. Tek bir kredi notunuz vardır. Ancak bankalar kendi kredi ihtiyaçlarına göre kredi notunuz düşük olsa bile size kredi verebilirler. Bankaların yıl sonu ve çeyrek sonlarında yaptıkları değerlendirmelerde hedefleri tutmayabiliyor. Bu gibi durumlarda kredi çekme kriterlerini daha esnek hale getirebiliyorlar. Bunu bu zamanlara denk gelen kredi reklamları, kredi avantajları ve krediye dair yapılan yeniliklerle de tahmin etmek mümkün. Bankaların kendi hedeflerinin olması gibi banka şubelerinin de hedefleri vardır. Bu yüzden bankadan bankaya da kredi çekme şansı değişebilir şubeden şubeye göre de. Krediye ihtiyacı olan ama kredi notu düşük kişilerin farklı banka ve şubelerde şansını denemesinde fayda var.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunun kredi çekebilmek için en önemli ölçüt olması sebebi ile kredi notunu yükseltmek her geçen gün daha fazla önem arz eden bir konu. Kredi notunun düşük olması sebebiyle kredi alamayan kişiler kredi notunu nasıl yükselteceği soruları hakkında araştırma yapmaya başladı. Kredi notumuzu en kısa sürede nasıl yükseltebiliriz? Kredi notunu 1 ayda düzeltmek için neler yapılabilir?

1.Borçlarımızı Yapılandırmak

Birden fazla borcu olan kişiler; borçların durumu, ne kadar kaldığı, taksitlerin düzenli ödenmesi gibi önemli konuları birbirine karıştırıyor ve bu yüzden ödeme sorunu yaşıyor. Aslında rahatça ödenebilecek borçları karmaşık taksitler sebebiyle ödeyemiyor. Bu durumda yapmamız gereken öncelikle borçlarımızı yapılandırmak. Kredi notumuzu yükseltebilmemiz için aylık ödemelerimizi zamanında yapmamız gerekir. Eğer aylık ödemelerimiz bütçemizi zorluyorsa bankalar ile iletişime geçip kredilerimizin vadelerini uzatmalıyız. Böylece aylık ödemelerimiz azalacağından düzenli ödeme yapmaya başlayabiliriz. Borçlarınız birden fazla ise ve bu sebepten ötürü aylık ödemelerde zorlanıyorsanız tüm borçlarınızı tek bir kredi de birleştirebilir ve vadesini bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

2.Takibe Düşen Kredileri Kapatmak

Kredi borçlarını kapatmaktadır. Takip durumunda bir kredi borcunuz varsa kredi notunuz yükselmez. Kredi takibine düşmemek için taksitlendirmeyi iyi yapmalısınız ve taksitlerinizi zamanında ödemelisiniz.

3.Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Almak

Takibe düşmüş kredi kartlarınızı kapattıktan sonra düşük limitli de olsa bir kredi kartı sahibi olmanız kredi notunuzu yükseltecektir. Eğer kredi kartı alabildiyseniz bu kartın ödemelerini düzenli bir şekilde yapmak kredi notunuzu yükseltecektir.

4.Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Kredi kartına otomatik ödeme talimatı vermek kredi notunuzu az da olsa yukarı çekecektir. Kredi kartınıza faturalarınız gibi giderlerinizi otomatik ödeme talimatı verirseniz bankanın size olan güveni daha çok artacak ve kredi notunuz yükselecektir. Aynı zamanda bu sayede finansal ürünleri satın almak daha kolay hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Not Danışmanlığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Avatar Deniz dedi ki:

    Açtığınız başlıkla anlattığınız konunun ne alakası var?

    1. Avatar admin dedi ki:

      Kredi Notu Nasıl Yükseltilir Başlıklı yazımız Konumuzun içerisinde yer alıyor. ve diğer kredi notu bilgilerinide sunuyoruz

Sayfa başına git