Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

17.04.2017
1.693

Kredi

İnsanların farklı parasal ve para ile ifade edilebilen kaynakların temini açısından ilk sırada yer alan kuruluşlar bankalardır. Bankalar temel finans kaynaklarının kişi veya şirketlere teminini farklı aracı hizmet gurupları ile gerçekleştirmektedir. Banka veya bankalar karşısında tüketici/müşteri pozisyonunda bulunan kişi ve şirketler bankanın sunmuş olduğu hizmeti talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda gerekli koşulları sağladıklarında temin edebilmektedir. Her ihtiyaç ve finansal desteğe karşın bankanın tüketici konumundaki kişi veya şirketler için sunmuş olduğu en popüler hizmetler arasında kredi ve kredi kartları gelmektedir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Kredi herhangi bir tüketicinin herhangi bir ihtiyaç nedeni ile belli geri ödeme koşuluyla bankadan almış olduğu finansal desteklerin tümü için ifade edilmektedir. Bankadan talep edilen ve kullanılan kredi ve kredi kartlarının her birinin oluşturulmasında farklı bileşenlerin varlığı mevcuttur. Bu bileşenleri genel olarak sıraladığımızda limit ilk sırada yer alır. Yani her kredi veya kredi kartının kullanıcı tarafından daha öncesinden belirlenen veya aracı finansal kuruluş tarafından kullanıcıya tanımlamış olduğu bir limit bulunmaktadır. Bu limit kullanıcının mevcut gelir ve giderlerinden daha öncesinden kullanılan benzer ürünlerin ödemesine kadar birçok farklı duruma bağlı olarak yüksek veya düşük olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse gelir düzeyi yüksek olan kişi veya firmalar için bu limit daha yüksek olabilecekken gelir düzeyi düşük olan bir kişi için limit çok daha düşük olabilecektir.

Kredi veya kredi kartı ürünlerinde bir diğer değişkenin taksitlendirme ile bağlantılı olduğunu söylemek gerekir. Finansal desteğin sağlayıcı olan bankalar tüketiciye sunmuş olduğu her kredi veya kredi kartı için belli bir taksitlendirme sınırı getirmektedir. Taksitlendirmede sınır konulmasının en önemli nedeni bankanın veya ürün-hizmeti kullanan kişinin daha kontrollü bir sistem üzerinden geri ödeme ve ödeme yapılmasını sağlamaktır. Kredi veya kredi kartları için bileşken olan olarak açıklanması gereken bir diğer husus da kredi veya kredi kartının belli bir faiz oranına dayanılarak tüketiciye sunulmasıdır. Her kredi/kredi kartı hizmetin kullanım süresine bağlı olarak geri ödeme içerisinde bir faiz oranı barındırmaktadır.

Kredi veya kredi kartlarının faiz oranları zaman zaman değişkenlik gösteriyor olsa da faiz oranının hem taksitlendirme hem de limit ile çok yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Uzun dönemde geri ödemesi yapılacak olan bir kredi için faiz oranı daha yüksek olabiliyorken aynı ürün daha kısa sürede ödeme taksiti ile daha düşük faiz oranı üzerinden hesaplanacaktır. Bu ve bu gibi bileşenlerin bankaların tüketicilere sunmuş olduğu kredi/kredi kartı gibi ürün ve hizmetlerde değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi Kartı

Bankaların kişi veya firmalar adına sunmuş olduğu finansal hizmetlerin başında kredi kartlarının varlığı azımsanamayacak derecede ve sayıdadır. Kredi kartı banka ve benzeri finansal kuruluşların tüketici pozisyonundaki kişi ve firmaların daha çok alışveriş ve nakit olmadığında diğer ödemelerin yapılmasını sağlayan belli matematiksel verilerden yaralanarak kişiye özel şifrelenme özelliğine sahip ve bir kart malzemesinden meydana getirilmiş olan hizmet olarak tanımlanabilir. Kredi kartı sayısının fazla olmasının birçok farklı nedenleri bulunmaktadır. Kredi kartı sayısının fazla olmasın birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında kredi kartının diğer birçok para taşıma yönteminden ve yapılan diğer nakit ödeme yöntemlerinden daha fazla güven sağlaması gelmektedir.

Örneğin belli bir ödeme yapmak için cebimizde bulunan yüksek meblağ nakit paranın ne kadar güvenli olabileceği tartışılırken yanınızda bulunan kredi kartı aracılığı ile yapacağınız ödemeyi sadece bir kart ve şifre ile yapmak hem paranın kaybolma ve benzeri risklerini ortadan kaldıracak hem de kafanızın daha rahat olmasını sağlayacaktır. Diğer bir taraftan kredi kartı ile yapılacak alışverişlerde özellikle banka ve işyerlerinin anlaşmalarına bağlı olarak belli bir Bonus veya indirim kazanma şansını yakalamış olmak mümkün. Ancak nakit para ile yapılacak olan alışverişlerde bu gibi bir avantajdan yararlanmak asla mümkün görünmemektedir. Kredi kartı ile sadece alışveriş değil aynı zamanda birçok işyeri ve anlaşmalı kurum ödemelerini de kredi kartı aracılığı ile yapmak mümkündür. Durum böyle olunca zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Diğer yandan kendinizi daha çok güvende hissedersiniz.

Kredi Kartı Çeşitleri

Banka veya diğer farklı finansal kuruluşların tüketiciler için sunduğu kredi kartı özellikler bakımından değişiklik göstermektedir. Kredi kartlarının değişiklik göstermesi talep edenin kendi ihtiyacı için en uygun kartı seçme fırsatı sunmaktadır. Birçok banka özellikle her bir yaş gurubu için farklı kredi kartları çıkarmakta ve tüketici için sunmaktadır. Örneğin 20-30 yaş arası genç kredi kartı verilebilir. Kredi kartlarındaki farklılıklardan bir diğeri kredi kartının sadece alışveriş veya hem alışveriş hem de nakit çekim için kullanılabile özellikli olması gelir. Sadece alışverişlerde kullanılacak olan kredi kartları bir nevi ön ödemeli kart olarak ta bilinmektedir.

Kredi kartını sadece alışveriş için kullanmak isteyen kişiler için ideal bir kredi kartıdır. Kredi kartının farklı bir çeşidi de meslek gurubuna göre sunulan çeşididir. Örnek vermek gerekirse çifti olanlar için çiftçilere avantaj sağlayan nitelikte bu kredi kartı talep edilmelidir. Kamu çalışanları için de aynı örneği vermek mümkün. Yani yaptığınız işe yönelik bankaların sunmuş oldukları birçok kredi kartı bulunmaktadır. Dolaysıyla işinize yönelik bankaların sunmuş oldukları kredi kartlarını alarak daha avantajlı fırsatları yakalamak mümkündür.

Kredi Kartı Güvenlik Seçenekleri

Kredi kartlarını tüketici pozisyonundaki kişi veya şirketlere sunan bankalar sağlayıcı olarak temel güvenlik önlemelerini almaktadır. Bunun yanında kredi kartı güvenliklerini kişiselleştirmek ile ileri seviyede bir güvenlik önlemi alınabilir. Bu şekilde gerek kredi kartının kaybolmasında gerekse de kredi kartınızın başka birilerinin eline geçmesi durumunda işleme kapatmak mümkün olacaktır. Kredi kartı

sağlayıcıları olan bankalar kredi kartının temel özelliklerine ileri düzeyde güvenlik seçeneklerini de talep edildiğinde yüklemektedirler.

Bankaların kredi kartlarına yüklemiş oldukları en ileri düzey güvenlik özelliği fiziksel temas özelliğidir. Fiziksel temas özelliği bir kredi kartının herhangi bir temasa gerek kalmadan barkod ve uzaktan algılama ile okuma yöntemi üzerinden işlem yapılmasını sağlayan özellik olarak tanımlanır. Kredi kartının temassızlık özelliği programlanmış tüm pos, atm ve okuyucular tarafından basit bir şekilde kartın çip kısmını cihazın okuyucu kısmına göstermek yeterli. Cihaz bu şekilde kart bilgilerini çipten alıp işlem yaparak kullanıcıya zaman kazandırmış olur. Kredi kartlarında temassızlık özelliğinin en büyük amacı ileri seviyede güvenlik ve zamandan en iyi şekilde tasarruf sağlamaktır.

Temassız Kredi Kartı Avantajlarını Değerlendirmek

Kredi kartının temassızlık özelliğini kullanmak kredi kartı kullanıcıları için bir adım daha önde olmak demektir. Siz de kredi kartı alırken temassızlık özellikli olmasını istiyorsanız bunu kredi kartı başvurusu yapmış olduğunuz esnada ilgili bankaya belirtmeniz yeterli banka size özel olarak temassız özelliği barındıran kredi kartını size sunar. Sizin temassız özellikli kartınızı aldıktan sonra kendi belirleyebileceğiniz size özel birçok seçenek mevcut. Kredi kartlarının insan hayatını kolaylaştırması temassız özellik oluşturulması ile daha ileri bir seviyeye taşınmış oldu. Bankacılık sektörünün insanlar için sunmuş olduğu temassız özellikli kredi kartlarının her biri ayrıcalıklı ve avantajlı kolaylık.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.