Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Bankamatik Kartımı Atm Yuttu Ne Yapmalıyım

22.04.2017
1.665

Günümüzde bankalar hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bankalar teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte atm leri ve elektronik bankacılığı devreye koymuştur. ATM ler ilk defa 1980 yılında kullanılmaya başlamış ve insanların hayatını kolaylaştıran bir araç haline gelmiştir. ATM ler bir banka şubesinden yapacağınız birçok işlemi daha kolay yapabilmenizi sağlamaktadır. ATM üzerinden kartlı ve ya kartsız olmak üzere birçok işlem yapılabilmektedir. Fakat her elektronik cihazda olduğu gibi bankamatikler de bazen sorun çıkarabilmektedir. Bu sorunlar birçok çeşitte olabilir. Örneğin bankamatik birden kapanabilir. Para yok uyarısı verebilir. Çekmiş olduğunuz parayı yutabilir. Yatıracağınız parayı da yutabilir. Veya daha da kötüsü bankamatik kartınızı atm yutabilir. Bu gibi durumlar günlük hayatınızı veya işinizi aksatabileceği gibi sinir bozucu da olabilmektedir. Bir atm nin bankamatik kartı yutması için birçok sebebi olabilir veya sebepsiz yere bir arızadan dolayı da yutmuş olabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak birçok yöntem vardır.

ATM Neden Bankamatik Kartı Yutar

Atm den yapmış olduğunuz bir işlem sırasında bankamatik kartınız atm tarafından yutulursa belli başlı nedenlerden olabilir. Banka tarafında hesabınıza bir bloke işlemi yapılmış ise atm bankamatik kartınızı yutar ve işlem yapmanıza izin vermeyebilir. Bunun sebebi hesabı bloke edilen müşteriyi bankaya getirebilmektir. Eğer banka ile yaşamış olduğunuz bir sorun varsa atm nin bankamatik kartınızı yutmasını bu sebebe bağlayabilirsiniz. Kartınızı kendi isteğiniz ile iptal ettirmeniz atm nin bankamatik kartını yutmasına sebep olabilir. Bankamatik kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda yapılması gereken şey bankanızın çağrı merkezini arayıp bankamatik kartınızı iptal ettirmek yani kullanıma kapamaktır. Bu gibi durumlarda iptal edilen bankamatik kartı ile işlem yapılmak istendiğinde atm bankamatik kartına el koyar. Bazen ise atm kendi içerisinde yaşamış olduğu yazılımsal elektriksel veya donanımsal arızalar sebebiyle kartınızı yutabilmektedir.

Bir anlık bir elektrik kesintisi atmyi güvenlik açısından bu işlemi yapmaya zorlayabilir. Bazen atm lerde sistemsel çöküntülerde bankamatik kartınızı yutmaya sebep olabilir. Kartı kart haznesine doğru yerleştirmek de önemlidir. Kartı atmnin kart yuvasını zorlayacak şekilde yerleştirdiğiniz takdirde sıkışma yaşayabilir. Bu sebeple atm bankamatik kartını kendisine zarar gelmeden yutar. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da zamanında bankamatik kartını almaktır. Para çekme gibi işlemlerde bankamatik kartını almanız için size bir süre tanınır. Bu sürenin tanınma sebebi ise bazen bankamatik kartlarının atm de unutulmasıdır. Atm de unutulan bir karta zarar gelmemesi ve çalınmaması için bankamatik otomatik olarak kartınızı yutar. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için mutlaka paranızı çektikten hemen sonra vakit kaybetmeden bankamatik kartınızı atm’den çıkartmalısınız. Aksi takdirde atm bankamatik kartına güvenlik gereği el koyabilmektedir.

Atm Tarafından Yutulan Bankamatik Kartlarına Ne Olur

Atm’ler son teknoloji cihazlar olduğu ve bir para makinesi olduğu için her türlü sorun ve arızaya karşı bir donanım ile yapılmıştır. Her hangi bir sebepten dolayı atm bankamatik kartınızı yutacak olursa bu kart atm nin içinde yutulan kartlar için ayrılan bir bölüme atılmaktadır. Aynı durum atm tarafından yutulan paralar içinde geçerlidir. İçerisinde bulunan bir hazneye atılır ve içi açılana kadar burada bekler. Atm nin yutarak içine attığı bankamatik kartlarını görevliler atm yi açtığında görebilir. Bu gün sonu işlemi veya para transferi olsun her durumda fark edilmektedir. Bir atm görevlisi atm yi açtıktan sonra içerisinde kart varsa bunu çalışmış olduğu bankaya teslim etmektedir. Banka tarafından kartın kime tespit olduğu öğrenilir ve gereken işlemler başlatılır. Son zamanların gelişen ve değişen makinelerinden olan atmler kartı yok etme özelliğine de sahip olabiliyor. Kartı keserek kullanmaz hale getiren bu özellik her atm de bulunmadığı gibi her yutma olayında da gerçekleşmiyor. Örneğin iptal edilmiş bir bankamatik kartı bu özelliğe sahip bir atm ye sokulursa atm otomatik olarak bunu algılayıp kartı imha eder ve parçalarını size geri verir. Bazen ise arıza gereği böyle talihsiz bir olay ile karşılaşabilirsiniz.

ATM Kartı Yutunca İlk Olarak Yapılacaklar

Atm bankamatik kartınızı yuttu ise yapılacak birçok şey vardır ama bundan önce kullanmış olduğunuz atm nin yeri önemlidir. Banka şubelerinin önünde atmler bulunabileceği gibi banka şubelerine uzak noktalarda da atmler bulunmaktadır. Bu sebeple yapmanız gerekenler yerinize göre değişmektedir.

Banka Önündeki Atm Bankamatik Kartı Yutarsa Ne Yapmalı?

Eğer atm bankamatik kartınızı yutmuş ve bu atm de banka şubesinin önünde ise yapılacaklar ve daha sonrasında kartı alma süreniz daha da kısalmaktadır. Tabi mesai saatleri içerisinde iseniz. İşlem yapmış olduğunuz atm banka şubesi içinde ise hemen şubeye girip güvenlik görevlisinden yardım istemelisiniz. Banka çalışanlarında mutlaka atmleri açmaya yarayan bir anahtar olacaktır. Banka görevlileri atm yi açma yetkisine sahip olduğundan klasik bir gün sonu işlemi yapar gibi atm’nin içi açılacaktır ve yutulan karta ulaşılacaktır. Kart çıkarıldıktan sonra prosedür gereği bir takım işlemler ve kimlik tanıması yapılması gerekir. Daha sonra banka şubesi size kartınızı teslim edecektir. Bu gibi durumlardan ötürü banka şubeleri önünde olan atmlerin kullanımı daha güvenli olabilmektedir.

Banka Önündeki Atm Bankamatik Kartı Yutarsa Ne Yapmalı

Atm Bir Banka Şubesine Uzak İse Ne Yapmalısınız

Bankalar müşterilerine daha iyi ve hızlı bir hizmet verebilmek için atm sayılarını gün geçtikçe arttırmaktadır. Bu sebeple atmler sadece banka şubeleri önünde değil çeşitli yerlerde de bulunabilmektedir. Müşterilere hizmet kolaylığı sağlayan bu uygulama sayesinde bir banka şubesi aramak yerinde en yakın atm ye giderek de işinizi kolayca halledebilirsiniz. Fakat bankamatik kartınızı yutan atm banka şubesine yakın değilse bankamatik kartınızı almak o kadar hızlı olmayacaktır. Atm birden bankamatik kartınızı yuttu ve siz bunun bloke gibi bir işlemden ötürü olmadığına emin iseniz direkt olarak bankanızın müşteri hizmetleri numarasın çevirmelisiniz. Çağrı merkezine bağlandıktan sonra görüşmüş olduğunuz müşteri hizmetleri yetkilisine durumu anlatıp atm tarafından yutulan kartınızı bloke ettirmelisiniz. Hatta siz oradan ayrılacağınız için hesaplarınızı da kullanıma kapatmak en mantıklı ve güvenli uygulama olacaktır.

Günümüzde bankamatikler ile uğraşan birçok kötü niyetli insan olduğundan atm tarafından yutulan bankamatik kartınız başkalarının eline geçebilir. Bu gibi olumsuz durumlara karşı yapılması gereken ilk şey kartınızı ve hesabınızı kapatmak olacaktır. Müşteri hizmetleri yetkilisine durumu anlattıktan sonra banka gerekli işlemleri başlatacaktır. Para transferi veya gün sonu işlemi yapmak için atmye giden görevliler tarafından atm açılacak ve bankamatik kartınıza ulaşılacaktır. Görevliler tarafından alınan kart bankanızın merkezine iletilecek ve oradan da kartınızı almış olduğunuz şubeye gönderilecektir. Bankamatik kartlarını yutulması gibi durumlarda kartı almanız için kartınıza sahip olduğunu yani aldığınız şubeye gitmelisiniz. Farklı bir ilde böyle bir olay yaşadıysanız ve kartı almış olduğunuz banka şubesine gidemiyorsanız en yakın banka şubesine giderek bir dilekçe ile bankamatik kartınızın bulunmuş olduğunuz ile ve banka şubesine gönderilmesini talep edebilirsiniz. Dilekçe sonucunda bir hafta ile on gün gibi bir sürede bankamatik kartınız elinize ulaşmış olacaktır.

ATM Tarafından Yutulan Banka veya Kredi Kartı Başkasına Aitse Neler Yapılmalı

Başkasına ait banka kartı veya kredi kartı ile atm üzerinden işlem yaparken herhangibir neden ve sebepten kaynaklı kartın atm tarafından yutulması sonucu kartı bankadan geri almanız zordur. ATM nin kart yutma sebepleri çoğunlukla
yanlış girilen kart şifresi , şüpheli kullanıcı durumları , işlem sonrası uzun süreli atm üzerinde kart çıkış noktasında kartı bekletmek ATM nin kart yutma sebeplerinden en sık görülen sorunlardır.
Başkasının ismine kayıtlı olan ve farklı bir kişi ile işlem yaptırılan veya işlem yapılmaya çalışan kartı ATM yuttuğu anda banka personellerine durumla ilgili bilgi verildiğinde muhtemelen banka kartınız size geri verilmeyecektir. Kart için yapılacak işlemler arasında ilk olarak kart üzerinde yazan isim ile kimliğinizin birbirine uyuşması özellikle istenecektir. Yani kart sahibi siz olmalısınız.
Eğer kart size ait değil ama kartın kullanım hakları sizde ise bunun için vekalet türü bir belgeye sahip olmanız gerekmektedir.Bu belge ile kartınızı banka personellerinden teslim alabilirsiniz. Kart sahibinin bankayı arayarak banka kartınının başkasına teslim edilmeside istenemez. Banka bu durumu kabul etmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.