Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Youtube Para Kazanma , Youtube Nasıl Para Kazanılır ?

23.05.2020
2.321

Youtube’dan Para Kazanmak 2020

Youtube’ye  video yüklemek için önce bir mail adresine sahip olmamız gerekmektedir. Eğer mail hesabınız yok ise buradan https://accounts.google.com/ kolaylıkla açabilirsiniz. Youtube’den para kazanma göründüğü kadarı ile çok basit bir olay değildir. Youtube’da video yayınlayarak para kazanmak pek çok gencin hayalini süslemektedir. İnternet fenomenlerinin Youtube’dan kazandığı paraların açıklanması ile bu alana olan ilgi çığ gibi artarken açılan Youtube kanallarının sayısı da günden güne artmaktadır.

Kimileri için ek kazanç elde etmek amacıyla düşünülen Youtube kanalları, kimileri için servet elde edilme amacına dönüşmektedir. Yüklenen videoların izlenme sayısına ve kanal abone sayısına göre firmaların ilgisini çeken videolar içerisinde ürün reklamları yayınlanarak kanal sahibinin her video izlenişinde kazanç elde edilmesi sağlanır. 2018 yılına girildiğinde şartlarda değişikliğe giden Youtube, abone sayısı, izlenme sayısı ve içerikle ilgili bir takım kıstaslar belirlemiştir. Youtuber adı verilen yüklediği videolarla Youtube’dan para kazanan kişilerin bu işi nasıl yaptıkları ile ilgili tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Youtube Aracılığıyla Ne Kadar Para Kazanılabilir ?

Youtube ile AdSense ortaklığı, Youtube’a yüklenen videolara yerleştirdiği reklamlar aracılığı ile video sahiplerinin para kazanmasını sağlamaktadır. Ek kazanç elde etmek isteyenler için düzenli bir kazanç kapısı sağlayabilen bu durum internet fenomenleri için bir servet elde edilebilmesi ile sonuçlanmaktadır. Yüklenen videolardan ne kadar kazanıldığının hesaplanabilmesi için Youtube para kazanma oranları bilgisine ihtiyaç olsa da bu bilginin standardı bulunmamaktadır. Youtube’da yayınlanan videolardan kazanılan para miktarı;

 • Video sahibinin takipçi sayısı,
 • Videonun izlenme sayısı,
 • Videonun içeriğinin hitap ettiği kitle sayısı,
 • Videoda yayınlanan reklamın sahibi,
 • Reklam veren firmanın reklam bütçesi,

Gibi farklı değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Takipçi sayısı fazla olan ve yüklediği videoların izlenme sayısı milyonlara aşan kişilerin videolarına yüklenen reklamların kazancı ile az takipçi sayısı ve az kitleye hitap ederek nispeten daha az izlenme sayısına sahip videolarla elde edilen kazanç miktarları benzer hesaplanmayacaktır. Görüldüğü gibi reklam veren firmaların tercihleri Youtube para kazanma hesaplama formülünü doğrudan etkilemektedir. Reklam bütçesi yüksek olan işletmeler, ürünlerinin tanıtımı için daha çok bütçeler ayırdığı için ürünlerinin reklamlarının ürünlerini satın alabilecek kitlelerle buluşmasını talep etmekte, bu nedenle video içeriği ve izlenme sayısı doğrudan kazancı etkilemektedir.

Youtube’dan Para Kazanma İçin Neler Gereklidir ?

2018 yılına girilmesi ardından Youtube para kazanma şartları değişikliğe uğrayarak eski şartlara göre yeni şartlar zorlaştırıldı. 16 Ocak 2018 tarihinde yeni kuralları ile açıklanan Youtube İş Ortaklığı programına göre;

 • Video içeriğinin reklam veren firmaların ürünlerinin reklamının yayınlanabilmesi için uygun olmalıdır.
 • İçerikler özgün olmalı ve herhangi bir ticari işletme açısından içerik üstünde hak sahipliği bulunmamalıdır.
 • İçeriklerin özgünlüğünün araştırılması gerektiğinde videoda kullanılan tüm ses, görüntü, vb. içeriklerin hak sahibi olunduğuna dair kanıtlayıcı belgeler sunulabilmelidir.
 • Satın alınan veya televizyondan kaydedilen içeriklere reklam verilmeyecektir.
 • Yayınlanan herhangi bir içeriğin yeniden yayınlanması nedeniyle gelir elde edilemeyecektir.
 • Youtube İş Ortağı Programı kapsamında bulunan video kanalı sahiplerinin içeriklerine reklam verilecektir.

youtube para kazanma

Yukarıdaki şartlara ilave olarak Youtube İş Ortağı Programına başvuruda bulunularak kabul edilmek gerekmektedir. Youtube’un bu programına üye olunması için Youtube kaç aboneden sonra para veriyor sorusuna cevap verilmesi gerekmektedir. Youtube İş Ortağı Programı’na başvuruda bulunulabilmesi için;

 • En az 1.000 aboneye sahip olunması gerekmektedir.
 • Son 1 yıl içerisinde en az 4.000 saatlik izlenme süresine sahip olunması gerekmektedir.

Verilen şartların ikisinin de sağlanması durumunda Youtube İş Ortaklığı Programına başvuruda bulunulabilir. Talep edilen abone ve izlenme sayısı şartlarının sağlandığının kontrolü için Youtube Analytics’den yararlanılabilmektedir. Her kanal sahibi, Youtube Analytics aracılığı kanalının izlenme istatistiklerini detaylıca görüntüleyebilir, her bir videosunun hangi gün kaç kere izlendiğini takip edebilir.

MUTLAKA OKUYUN : Kısa Yoldan Zengin Olmanın Yolları 2018

Youtube’dan Para Kazanma İçin Hesapta Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Youtube kanal sahipleri tarafından Youtube para kazanma ayarları olarak bilinen bir takım işlemlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte para kazanma süreci başlamaktadır. 2 Temmuz 2018 tarihi itibari ile Youtube para kazanma aktif etme işlemlerinde değişiklik yapılarak son güncel prosedür yayınlanmıştır. Youtuber olmak isteyen kanal sahipleri için izlemeleri gereken işlem basamaklarını detaylıca anlatmak gerekirse;

 • Öncelikle Youtube’a oturum açılarak giriş yapılır. Hesap simgenizin olduğu bölümden İçerik Stüdyosu sekmesine giriş yapılır.
 • Açılan sekmenin sol bölümünde yer alan menüden Kanal sekmesi üzerinden Durum ve Özellikler sekmesini giriş yapılır.
 • Açılan sekmede Para Kazanma kısmının etkinleştirilmesi sonrasında Youtube İş Ortaklığı Programı şartlarının kabul edilmesi için istenen işlem adımları sırası ile tamamlanarak programa başvuru gerçekleştirilir.
 • Hesabınızı aktif etme işlemini gerçekleştirdikten sonra yeni bir AdSense hesabı oluşturarak kanalınızı bu hesaba bağlamanız gerekmektedir. AdSense hesabınızın açılması için gerekli formu eksiksiz olarak doldurarak yeni AdSense hesabınızı açabilirsiniz.
 • Kanalınızı yeni açtığınız AdSense hesabınıza bağladıktan sonra para kazanma tercihlerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken önceden yüklenen videolarınızın da para kazanılması için kullanılması gerektiğinin onayının verilmesi amacıyla kanalınızda mevcut olan ve kanalınıza ileride yükleyeceğiniz tüm videolarınızdan para kazanmak istediğinizi belirten onay kutucuğunu işaretleyerek tercihinize sunulan reklam türleri arasından seçim yapmanız ve işlemlerinizi kaydetmeniz gerekmektedir.
 • Yukarıda belirtilen işlem basamakları eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra Youtube İş Ortaklığı Programına uygunluğu incelemeye alınır. İnceleme sonucu tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra videolarınız izlendikçe para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kazanç miktarınızı AdSense hesabınız aracılığı ile takip edebilirsiniz. Kazançlarınızın 1 ay sonrasında hesabınızda görüntülenecek olup ilk aşamadan görüntülenmemesi nedeniyle paniğe kapılmamanız gerekmektedir.

Youtube Üzerinden Para Kazanma Hızlı Yolu Varmıdır ?

Youtube üzerinden kanal açıp hızlı para kazanmak isteyen yüz binlerce insan var. Fakat bu sanıldığı kadar kolay değil. Youtube kanalını oluşturmakpara kazanmak için yeterli değil. Çok fazla politikaya riayet edilmesi gerekir. Youtube kanalı açıldıktan sonra içerik oluşturmaya başlamalısınız bu içerikleriniz benzersiz ve size ait olmalıdır. Kendinize bir video yükleme günü ve saati seçmelisiniz youtube düzenli içerik yükleyenleri daha fazla destekler. Yeni kanalınıza ait bir adet video yüklediniz ve izlenmesini bekliyorsunuz.

İlk günlerde ve ilk aylarda ziyaretçi trafiğiniz fazla olmayacaktır. 1 yıl içerisinde 4000 saat izlenme ve 1000 abone almalısınız. Bu işlem sonrasında kanalınız para kazanmaya açılacaktır. Hızlı yoldan para kazanmak isteyenler kanallarının para kazanması açıldıktan sonra çeşitli hileli yöntemlere baş vururlar bunların en başında sahte hit siteleri olur. Ama google yani youtube sandığınız kadar saf değil. Sizi her attığınız adımda izler. Kanalınıza giren kişi sayısına video izlenme sürelerine ve kişileri takip edecek olursanız herşey orantılı ilerler.

Bugün kanalınıza 100 kişi girmişse yarın 120 kişi ve diğer gün 90 kişi girer. bugün 100 abone almışsanız yarın 90 ila 110 abone arasında bir değişim söz konusu olur. Bundan dolayı youtube kanalınıza sahte hit ve sahte abone toplayarak kanalınızın para kazanmasını arttırmak yerine kanalınızın kapanmasına sebep olursunuz. Youtube dan para kazanmak istiyorsanız en azından 2 yıl boyunca düzenli video yaratıp kanalınıza aynı peryotlarda yüklemenizi tavsiye ederim.

Youtube Haber Kanalları Ne Kadar Kazanıyor ?

Youtube da merak edilen konulardan biri olan haber kanalları izlenimleri yüksek olan kanallardır. Fakat aklınıza çok fazla insan bu kanala giriyor ve burada haberler izliyorlar çok fazla para kazanılıyor gibi bir düşünceye kapılmayın. Haberler bilindiği üzere tv kanallarına veya ajanslara aittirler siz bu mevcut videoları kullanmaya başladığınızda aynı videolar başka kanallarda da mevcut oluyor. Youtube herhangi bir telif hakkı ihtarı olmamasından dolayı bu haber kanallarına genellikle müdehale etmez. Ama ajans ve tv kanallarından biri bu youtube kanallarına yüklenen haberlerde hak talebinde bulunursa yine kanalınızın kapanma sebebi olur.

Haber kanallarında hak talebinde bulunulmayan videolardan kazanç ise görüldüğünden farklıdır. 1 video 1 kanala yüklendiğinde ve eşsiz bir video ise bu video 1000 izlenime 1 tl gibi bir kazanç sağlar. Ama aynı video 10 kanala yüklenmiş ise bu gelir 1000 izlenime 10 kuruş gibi düşüşe sebep olur. Bu tür haber videolarının 100 den fazla youtube kanalına yüklendiğini bilmekteyiz. 1000 izlenim için 1 kuruş gibi kazanç sağlanır.

Youtube Videolar İçin Ne Kadar Reklam Geliri Kazandırıyor ?

Tüm kanal içeriğiniz youtube un kanatları altındadır. Siz bugün 1000 izlenim için 10 tl kazanmışsanız eğer yarın 1000 izlenim için 100 tl kazandırabilir. Kanalınızın düzeni ile ilgili bir konudur. Youtube her youtube kanalının kendini ıspatlaması için sabırla bekler. Youtube kanalları yıllarca süre gelen bir çalışma sonrasında youtube un yani google ın güvenini ya kazanır yada kaybeder. Eğer youtube tarafından kanalınıza bir güven sağlanmışsa ki bu 2 yıl kadar sürmektedir gelirlerinizde oynamalar meydana gelir. Youtube bilindiği üzere adsense üzerinden gelirleri belirler. Bugün youtube da 1000 izlenim başına size 70 kuruş ödüyor olabilir. 2 yıl boyunca düzenli video çekip her videoyu aynı saatte yayınlamış ve aksatmamışsanız artık 1000 izleyici başına kazancınızı 3 lira veya katlarına yükseltir. Yine herşey youtube elindedir. O isterse kazanır isterse kazanmazsınız. Youtube ile iyi geçinmeye bakın.

 

Youtube’da Ne Tür Videolar Çekmeliyim

Değerli okuyucu bu konu youtube a yeni başlayan herkesin merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Çoğu insan büyük hatalar yapıyor. Youtbe da bilindiği gibi başından beri en çok izlenen konulardan biri how to  yani nasıl yapılır kanallarıdır. Fakat en çok yapılan hata en çok izlenen kanalları taklit etmektir. Bıçakla nesneler kesmek , araba ile birşeyler ezmek vb…  Sizler bu içeriklere benzer içerikler üretseniz bile mevcut kanalların izlenimlerinin milyonda 1 i kadar izlenme alamazsınız. Bunun sebebi şudur ;

Bir kanal youtube da yıllardır içerik üretiyor ve belli bir konuma tırnakları ile gelmişse youtube bu kanala izlenme arttırma için destek verir. Siz bu kanal içerisindeki o kanala ait fikirleri taklit ettiğinizde youtube sizi video yğklendiği an görür fakat bu fikir zaten başka bir kanalda olduğundan ve bu mevcut kanalın konumu dolayısıyla sizin videolarınız izlenmez. Bu hatalara düşmeyin. Bir kanal açacaksanız ilk önce ana fikrini , kategorisini belirlemelisiniz. Kanalınıza yükleyeceğiniz videoların aynı kategoride olmasına dikkat edin. Hayvanlarla ilgili video çekiyorsanız hayvanlar kategorisinde bu videoların izleneceğini unutmayınız.

Bir hayvan kategorisi için haber videosu kabul edilemez. 1 kanal içerisinde hem hayvan hem haber hem eğlenceli yada vlog tarzı videolar çekecekseniz bu kanalınızın gelişmesi için çok daha zor bir yoldur. Belirleyeceğiniz kanal kategorisi dışına çıkmamalısınız. Videoları hangi gün yüklediğiniz önemli değildir. Youtube a haftanın her günü aynı saatte video atıyorsanız bu alışkanlığınızdan vaz geçmeyin. İşlemleriniz periyodik olmalıdır. Youtube da her video öne çıkmaz youtube kaliteli çözünürlüğü yüksek ve zahmetli videoları sever. İzleyiciler youtube için müşteridir ve youtube müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı amaçlar.

Çektiğiniz video konu içermiyor ve anlamsızca videolar uzun tutuluyorsa bu videolar youtube için çöp sayılır. Kanalınızın güven puanını düşürür. Youtube da açacağınız kanalın kategorisi ve içeriğini seçerken dikkat edilmesi gereken konu yapacağınız işin benzersiz olmasıdır. Youtube da her alandan her kategoriden kanallar vardır ve milyonlarca video konusuna sahiptirler. Siz bu videolar dışında bir video çekmelisiniz. Yani çektiğiniz video konusu youtube da mevcur konulardan olmamalıdırç Bu yapacağınız işin youtube da açacağınız kanalın hızlı büyümesini sağlar.

 

Youtube Kanal Reklam Ödemelerini Nasıl Gerçekleştirir ?

Youtube da kanal açtınız ve kanalınız 4000 saat izlenim 1000 abone sınırını aştı. Reklamlarınızın açılması için baş vuru yaptınız ve kanal incelemeniz bittikten sonra kanalınız reklam gösterimlerine açıldı. Artık kazanç elde etmeye çalıştınız. Bu kazançları hesabınıza aktarmak için 200 tl para sınırına gelmeniz gerekir. Youtube 199 tl lik ödemeyi size göndermez. en az 200 tl ve üzeri kazanç elde etmeniz gereklidir. Youtube saniyelik peryotlarda izlenim sayınıza göre size çeşitli reklamlar ve çeşitli formasyonlarda para kazandırır.

Kazandığınız youtube gelirleri günlük olarak hesabınızda kesinleşir. Kesinleşen ödemeler ayın 10 u ile 12 si arasında vergiler düşülerek hesabınıza yatmak için beklemeye geçer. Her ayın 12 sinde net olarak kazanacağınız parayı artık adsense hesabınızda görmeye başlarsınız. Bu kesinleşen aktarılacak tutarın ödenmesi için ise her ayın 21 inde ödemeler başlar ve genellikle 24 üne kadar ödemeler hesaplara aktarılır. Bazı durumlarda kazançlarınız askıda kalabilir Kanalınız video politikalarına aykırı olduğu tespit edilirse bu para 1 tl veya 1000000 tl olsa bile bekletilir . İnceleme işlemleri başlatılır ve para tarafınıza ödenmez. Her politika ihlali için size uyarı göndermez. Bazen kanalınızın kapanması yanı sıra hesabınız tamamen bloke edileblir. Yani kendi isminizle tekrar kanal kurmanıza izin vermeyebilir.

Youtube’dan Aylık 100.000 TL Nasıl Kazanılır ?

Youtube dan her ay 100.000 tl kazanmak herkesin hayalidir. Genellikle bu hayal ile yola çıkarak kanallar açılıryor ve bir çoğu ilerlemeden kapanıyor. Youtube dan aylık 100.000 tl kazanmak aslında hayal değil. Yüksek kazançlar elde etmek istikrarlı çalışma gerektirir. Kısa sürede hızlı ilerlemek istiyorsanız biraz yatırım yapmalısınız. Tek başına yatırım hiç birşey ifade etmez. Çok kaliteli içerik üretmelisiniz. Mesela bir bitkinin büyüme hızını video olarak her gün 3 saniye çekip 6 ay boyunca biriktirdiğiniz görüntüleri yayınlamak youtube tarafından takdir ile karşılanır ve sizi bekletmeden öne sürer. Bu tarz videolar dünya genelinde youtube tarafından bolca izletilmektedir. İster günlük ister haftalık ister aylık videolar çekin ama dikkat edin ayda 1 kez video yüklüyorsanız aynı tarih ve aynı saatte yayına sokmalısınız. Ucuz basit kolay ve taklit içerikli videolar çekmenizi önermiyoruz.

Youtube zaten bu tarz videolar ile size ilgi göstermeyecektir. İstikrarlı olun güzel becerikli kaliteli bir video çektiğinizden emin olun. Eğer çektiğiniz video herkesin beğeneceği ilgi çekici bir video ise ve siz aileniz çevreniz videonuzu çok beğenmişse mutlaka bu video ya tanıtım yapın. Youtube kanalında videolar yanında tanıt butonu vardır. Belirleyeceğiniz reklam ödemesi karşılığında youtube videonuz ödemeniz tutarı kadar youtube izleyicilerine sunulur. Videonuz beğeni görürse izleyiciler tarafından paylaşıma girer ve 1 kişi 100 kişiye bu video yu izletmeye ve 100 kişi 10.000 kişiye kadar bu videoları izletir. Sizlerde bu paylaşım karşısında payınızı alırsınız. Ama dediğimiz gibi video gerçekten sıkıcı değilse. Bir video sıkıcı değilse aynı kişi tarafından ard arda 20 kez sıkılmadan izlenebiliyorsa bu videonuzun başarısını tastikler.

Sosyal Medya Hesapları Youtube Gelirlerini Arttırır Mı ?

Bu konu hem youtube da kanalı olanlar için hemde yeni başlayanlar için merak konusudur ama merak etmeyin şimdi size tüm ayrıntılarını eksiksiz olarak aktaracağım.

Bir youtube kanalınız var ve reklam yayınınız açık. Bu kanaldan para kazanıyorsunuz ve daha fazla para kazanmak istiyorsunuz. Youtube sizi önerdiği kadar aramalarda gösterdiği kadar stabil kazanca sahipsiniz. Akşam uyurken aklınıza sosyal medya hesapları geliyor ve düşünüyorsunuz.1 milyon takipçili bir sosyal medya hesabı satın alsam yada kursam videoları orada da paylaşsam ekstra dan 500 bin kişiye video izletsem iyi kazanırım…  Sevgili dostlarım google internet dünyasının filozofu vede kurucusudur.

Tüm internet dünyası google üzerinde dönmektedir. Siz nerde ne kurarsanız kurun izlenimlerinizi illegal veya legal yoldan arttırıyor ziyaretçi çekiyor olsanız bile. Youtube size müsade ettiği kadar reklam gösterebilirsiniz. Youtube kanal kalitenize göre size ayık bir reklam grubu oluşturur bu reklam grubu kazanacağınız paranın belirlenmiş olduğu anlamına gelir. 1 kanal için bu ay 5000 tl ödeyeceğini var sayalım ve bunun için kanalınıza 1 milyon kişinin girmesi gerektiğini var sayalım. Youtube kanalınıza belirlediği ay içerisinde önerilen ve diğer youtube özelliklerini kullanarak 1 milyon kişiye kanalınızda video izleterek size bu tutarı kazandırır. Ama siz sosyal medya aracılığı ile duruma müdehale ederseniz şunlar meydana gelir ;  Youtube sizi normalde %30 öneriyor ve aramalardan %45 izleyici yönlendiriyor ise her yapacağınız hamlede bu oranlar %0 a kadar düşecektir. Siz bu durumu dahada zorlarsanız ve daha fazla ziyaretçi için daha fazla paylaşımda bulunursanız bu kez de videolarınızda reklam görülmeyecektir. Yani anlayacağınız youtube sistemini alt etmenin bir yolu yoktur.

Youtube Oyun Kanalları Ne Kadar Kazanıyor ?

Youtube da oyun kanalları bilindiği üzere gün geçtikçe artıyor. Kimi sadece oynadığı oyunun bölümlerini yayınlarken kimide oyun oynarken yorum yapıyor. Oyun videoları youtube da çok izlenen video kategorilerinden biridir. Fakat haber kanallarından farkı yoktur hatta daha da kötüsü kazançları en düşük olanlardandır. Youtube çocuk izleyicileri baz almaz çünkü gösterilen reklamlar yetişkinler için satın alma içerir. Çocuklar bu reklamlar ile ilgili olmadıklarından kazançları yok denecek kadar azdır.

Bir How To kanalı 1 vide izlenimi için 25 kuruş kazanabilir fakat bir oyun kanalı 1000 izlenim için bazen 1 kuruş kazanamaz. Bunun sebebi çok açıktır. 1 Oyun firmasına ait olan oyunlar aynı konu içerisinde aynı hikaye üzerinden ilerleyişe sahip olduklarından ve binlerce oyun kanalı tarafından paylaşıma açıldığından kazançları neredeyse yoktur. Bundan dolayı oyun kanalları oyun yayınlamanın yanın sıra sohbet ve bazen kendi aktivitelerinide videoya çekerek benzersiz içerikler üretmeye çalışırlar. İşte bu aktiviteler ile daha fazla para kazanmaları mümkün olur.

Tavsiyelerimize uyarsanız Youtube Kanalınız kısa sürede parlar ve olması gerektiği saygıyı google ve Youtube tarafından fazlası ile alırsınız. Bol kazançlar dileriz.

Bir önceki yazımız olan Cepten Para Gönderme Havale Nasıl Yapılır ? Cepbank başlıklı makalemizde cebe havale ve cepbank hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar
 1. emirhan dedi ki:

  yararlı bir anlatım olmuş internetten para kazanmak isteyen kişiler için ideal bir konu

  1. admin dedi ki:

   Konu İle Alakalı Yorumunuz için Teşekkür Ederiz.