Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yapı Kredi Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

18.04.2017
1.996

Kredi kartı aidatı aynı dosya masrafı iadesi veya hesap işletim ücreti gibi ufak da olsa can sıkıcı bir ödeme çeşididir. Açıklanmış olan rakamlara göre son bir yıl içinde bankaların müşterilerinden aldıkları kart aidatı 3,2 milyar liradır.

Yapı Kredi Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

Yapı Kredi Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilmekte Midir?

Bankaların yapmış oldukları peşi sıra açıklamalar ile bu ücreti geri talep edemeyeceklerini ve yasal olduğunu belirtmektedirler. Ancak bu açıklamaların esas olan ve aksini belirten Yargıtay kararları mevcuttur. Hatta Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alınan son kararın sonucunda kredi kartı aidatlarının geri alınabileceği belirtilmemektedir. Bu konu ile ilgili zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Yani kredi kartı aidatlarını geri almayı isteyen banka müşterileri son 10 yıl içinde bankaya ödedikleri kredi kartı aidat paralarını geri alabilmektedirler.

Peki, Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatı geri alınması için farklı birkaç yol mevcuttur. Öncelikle bankanın müşteri hizmetleri aranarak kredi kartı aidatı iadesi konusunda talepte bulunulması gerekmektedir. Yapı kredi bankası gibi bazı bankalar müşterilerini bu konuda uğraştırmadan ücreti iade ederlerken bazı bankalar ise olumsuz cevap verebilmektedirler. Fakat bu durumda ise müşteri banka ile olan ilişiğini kesmekle ve kartını kapatmakla tehdit edebilmektedir. Bu durumda genelde bankaların müşterilerini kaybetmemek amacıyla ücreti iptal etmektedirler veya pazarlık yapmaya başlamaktadırlar. Şayet bankayı arayarak bir çözüme ulaşılamadıysa diğer bir seçenek olarak bankaya kredi kartı aidatı için itiraz dilekçesi yazılmalıdır. Bu dilekçe iadeli taahhütlü olarak gönderilerek alan kişinin imzası ile müşterinin eline geçebilmektedir. Fakat ödemelerini aksatan veya bankaya hali hazırda borcu bulunan müşteriler için bu ilk iki yol uygun olmayabilmektedir. Bu iki yol ile de olumsuz yanıt alınmış ise o zaman kredi kartına ait geriye dönük olarak 10 senelik ekstrelerle kredi kartı alınırken imzalanmış sözleşmenin bir kopyasını kredi kartı aidatı iadesi dilekçesinin yanına alınarak Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılarak ilgili banka şikâyet edilebilir. Tüketici hakem heyetlerinde açılan davalar genelde 1 ile 3 ay arasında sürebilmektedir ve sonuçları ise yine büyük ihtimal ile müşterilerin lehine sonuçlanmaktadır.

Kredi Kartı Aidatı Hangi Müşterilerden Alınmaz?

Bazı durumlar karşısında kredi kartı aidatı banka müşterilerinden talep edilememektedir. Fakat öğrenci kartı olan müşteriler, su, internet, elektrik gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı vermiş müşteriler veya bankanın bireysel emeklilik veya başka bir hizmetinden yararlanmış olan müşterilerden bankaları hesap işletim ücreti almamaktadır. Fakat bu durum karşısında her bankanın farklı şartları bulanabilmektedir. Bu nedenle bankanın müşteri hizmetleri aranarak detaylı bilgi sahibi olunabilir.

Kredi kartı aidatı iadesi konusu, 2014 yılının Ekim ayından beridir yayınlanan yönetmelikten önce çok şikâyet edilen bir konuydu. Bankalara kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi hakkında birçok müşteri talebi gelmektedir, bankalardan istediklerini alamayan müşteriler mahkeme yolu ile geri almaya gitmektedirler. Bunların önüne geçmek amacıyla BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) ise Tüketicilerin Korunması Hakkında ki kanunda alınacak masraflar ile ilgili bir yönetmelik çıkarıp konuyu netleştirmişlerdir. Bankalar ise bu konu ile ilgili uygulamalarda çok fazla değişiklik yapmak zorunda kalmışlardır.

Alınan Kredi Kartı Aidatlarının Geri Ödenmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Yasal olarak bankaların kredi kartı aidatı iadesi yapabilmeleri için ilgili mahkemenin yönetmeliği iptal etmesi gerekmektedir. Bankalar aldıkları aidatları her zaman için iade edebilmektedirler ya da puana çevirme, öteleme gibi farklı yöntemlere başvurabilmektedirler.

Fakat geçmişte alınmış kart aidatları ile ilgili bu durum bu kadar net değildir. 2014 yılının ekim ayından önce alınmış olan kart aidatları hakkında mahkemeler ve tüketici hakem heyetleri genellikle bankaların aleyhinde karar vermektedirler. Yani müşteriler, 2014 yılının ekim ayı öncesinde alınmış kart aidatlarını geri almak istiyorlarsa, bu konuda ilgili olan hakem heyetine başvuruda bulunmalıdırlar.

Kredi Kartı Aidatları ile İlgili Yönetmelikte Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

Bu yönetmelik ile kredi kartı çıkartan her banka için aidat olmadan kredi kartını müşterilerine sunma zorunluluk getirilmiştir. Fakat çıkarılacak bu aidatsız kredi kartı ile yapılacak alışverişlerde puan vermesi, taksit yapması ve çeşitli kampanyaları kullanıcılarına sunması kredi kartını çıkartan bankanın inisiyatifine bırakılmıştır. Aidat ödediği bir kredi kartı olanlar, limitini değiştirmeden ve kredi kartı aidatını iptal ettirmeden kartlarını, aidatsız karta çevirebilmektedirler.

Bankaların Aidat Talep Edemeyecekleri Durumlar Nelerdir?

Sanal olarak oluşturulmuş olan kredi kartları için, borçlandıracak nitelikte olan ilk kullanımı yapılmayan kredi kartları için, en az 6 ay süre ile hareket görmemiş olan kredi kartları için, Bu durumlar karşısında bankalar, herhangi bir şekilde kredi kartı aidatı talebinde bulunamamaktadır.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Aidatı nasıl geri alınır?

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Aidatı Bedelinin tahsil edilmesi hakkında hukuki anlamda ve uygulamalarda çelişkili kararlar ve neticeler ileri sürülmekte ve Yapı Kredi Bankası hala Kredi kartı aidatı veya Kredi Kartı aidatı bedeli adının altında müşterilerinin kredi kartlarından belli bir miktar da para tahsil etmeye devam etmektedir. Genellikle kredi kartının dönem içerisindeki işlemleri incelediği zaman görülemeyecek bu kredi kartı bedeli tahsilâtı, kredi kartının ekstresi dikkatli incelendiği takdirde görülebilir. Yapı Kredi Bankasının dönüşleri incelendiği zaman ve Yapı Kredi Bankası yönünden de bakıldığı zaman sistem şu şekilde işlemektedir: Eğer Kart aidatı bedeline itiraz varsa ve müşteri kredi kartını aktif bir şekilde kullanıyorsa Yapı Kredi Bankasının müşteri memnuniyeti politikasından dolayı Ücret iadesi ya da karşılığında kredi kartına puan yüklemesi yapılmaktadır

Şayet Yapı Kredi Bankasının Tarafından olumsuz bir dönüş yapılır ise ve kart aidatı iadesi yapılmıyor ise; Yapı Kredi Bankasının müşteri hizmetleri aranarak (0850 222 0 444 / 444 0 444 Yapı Kredi Bankası) banka tarafından fazladan tahsil edilmiş olan ve kart ekstresine yansımış olan kredi kartı kart aidatının ödenmek istenmediğinin belirtilmesi gerekmektedir. Yapı kredi bankası kredi kartınızı aktif olarak kullanan müşteriler, kredi kartlarının kapatılmasını da talep edebilmektedirler.

Diğer bir durum ise doğru yoldan müşteri temsilcisine bağlanıldığı an kredi kartının kapatılmasının talep edilmesidir. Müşteri temsilcisi, müşteriye neden Yapı kredi bankası kredi kartının iptal ettirilmek istendiğini soracaktır ve müşteri temsilcisinin sorusuna cevaben kart aidatı konusu belirtilmesi gerekmektedir. Şayet müşteri temsilcisi kredi kartını iptal eder ise kredi kartının kart aidatı bedeli kredi kartına 1 sene boyunca kredi kartının iptal ettirilmeyeceğinin taahhüt edilmesinin karşılığın da nakit olarak ya da puan cinsinden geri yüklenebilecektir. Genel olarak bakıldığında Yapı Kredi Bankası müşterilerinin memnuniyetine önem vermekte ve bu amaca yönelik çalışmaya devam etmektedir.

Bütün bu yolların tüketilmesine rağmen bir neticeye ulaşılamadıysa Yapı Kredi Bankasının kredi kartı ekstreleri ile birlikte Tüketici hakem heyetlerine başvurularak dilekçe verilmelidir. Yargıtay mahkemesinin 13. Hukuk Dairesi’nin de son kararı ile 10 sene geriye doğru kredi kartı aidatı bedellerinin alınma imkânı sağlanmıştır. Hakem heyetine yapılmış olan bütün başvurular da ortalama olarak 1 ile 3 ay arasında sonuç alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar
  1. abdul cabbar çiçek dedi ki:

    kasım 2018 ayı hesap ektremde 104 tl kart ücreti yansıtılmıştır.kart ücretinin iptal edilşmesini saygılarımla arz ederim

  2. Finans Krediler dedi ki:

    Abdul Cabbar Bey Lütfen Banka Müşteri Temsilciniz ile Bu Durumu Görüşünüz.

  3. caner dedi ki:

    merhabalar peki aidatsız kredi kartı verelim derlerse ki taksit işimize yarayabiliyor bu durumda neyapa biliriz acaba