Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Yapı Kredi Kredi Kartı 05 Hata Kodu Nedir? Çözümü Nedir

27.01.2020
2.374

05 Hata Kodu Nedir?

Pos makineleri ile yapılmakta olan işlemler sırasında, post makineleri bazen bazı durumlarda başarısız durumlarla sonuçlanır. Bu hataların oluşumu bankanın yanı sıra kullanılmakta olan kredi kartından dolayı da kaynaklanmaktadır. Bu hataların hepsine Pos makine kodları eşlik etmektedir. Her hata kodlarının ayrı banka post cihazları kullanımında farklı bir anlamı bulunmaktadır. Bazı hata kodları kart hamili tarafından bazı hata kodları ise işyeri tarafından verilebilir olmalıdır. 05 hata kodu da post makineleri tarafından verilen bir hata kodudur. Pos makinesinde bu kod 05 Red-onaylı verilmektedir. 05 hata kodu, kullanılan kredi kartı bilgilerinin biri ya da bir kaçının yanlış girilmesi veya günlük limitin aşılması veya kartın bloke olması anlamına gelmektedir. Bu durumda kart sahibi banka ile irtibata geçmesi gerekir.

hata kodu 05 nedir

hata kodu 05 nedir

Yapı Kredi 05 Hata Kodu

Yapı Kredi bankasında genellikle bu hata müşterilerin kredi kartını kullanması sonucu oluşan bir hata olarak ya da harcamalarda çekme limitinin yetersiz olduğu zamanlarda karşımıza çıkmaktadır. Yani ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan alışverişler için bir günlük limit söz konusu ise (örneğin günlük kart çekiminin 2 defa yapılabilmesi veya günlük 1000 tl limitinde alışveriş yapılabilmesi gibi) günlük limit aşıldığı takdirde bahsi geçen hata kodunu alırsınız. Bahsedilen 05 hata kodunu alırsanız, bilmelisiniz ki 05 numaralı kod size söz konusu sorunun müşterinin kullandığı kredi kartından kaynaklı olduğunu belirtmektedir. Bu sorunu ne müşteriler ne de pos cihazını kullanan işletme sahibi çözebilir. Bu sorunun çözülebilmesi için, müşteri Yapı Kredi bankasının müşteri temsilcisi ile görüşmelidir. Bu görüşmede yaşadığı sorunu dile getirip detaylarını öğrenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pos Hata Kodları

Bu durum Yapı Kredi bankası dışında da mevcut olan bankalar ile ilgili de görülebilecek bir sorundur. Bu durumu çözebilmek için tek yapılması gereken şey online çözümler üretip değerlendirmektedir. Eğer ki ihtiyaçlarımız fazla ise zaman kaybetmeden Yapı Kredi kredi kartımızı incelemeliyiz. Ancak bu şekilde 05 hata kodu ile karşılaşmayabiliriz.

Yapı Kredi 05 Hata Kodu Çözümü

Yapı Kredi kredi kartı limit bakiyesinin yetersiz olmasından dolayı kişilerin 05 hata kodu ile karşılaşabileceğinden bahsetmiştik. Kredi kartı pos cihazlarında 05 hata kodunu almamak için Yapı Kredi kredi kartı limitini yükseltmek gerekir. Kredi kartı bakiyelerini yükseltmek isteyen müşterilerin limit arttırma talebi pos cihazlarında uygulama ile de alınabilmektedir. Kartta yetersiz bakiye olması sebebi ile satış işlemi red edilen müşteriler için limit artırma talimatı pos cihazı ile online olarak sağlanmaktadır. Ayrıca bu pos cihazlarındaki limit artırma uygulaması sayesinde hem kişilerin 05 hata kodu ile karşılaşması engellenir hem de Yapı Kredi bankasına üye işyerleri kazanç elde ederler. Kredi kartlarını Yapı Kredi pos makinesine takarak, uygulamalar menüsünden limit işlemleri adımını izleyerek kolaylıkla limit artırım talebinde bulunulabilir.

Limit artırma/sorgulama işlemi adımları:

– Yapı Kredi kredi kartı Pos cihazına takılır

– Uygulamalar menüsüne girilir ve limit işlemleri adımı seçilir.

– Limit işlemleri adımından limit artırma ve limit sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

– Limit sorgulama işlemi seçildiğinde karşımıza şifre ekranı gelecek ve şifre girişi ardından müşterinin limiti var ise cihazdaki slipte gözükecektir.

– Limit artırma talebi için ise tekrar şifre ekranı gelecek ve şifre girişinin ardından karşımıza Red ve Onay seçenekleri çıkacaktır. Onay seçeneği tıklanırsa limit artırım talebi Yapı Kredi pos cihazından bankaya iletilecektir.

YAPI KREDİ POS DESTEK HATTI : 444 0 448

Yapı Kredi 05 Hata Koduna Sebep Olan Pos Makineleri

Yapı Kredi pos makineleri, dükkân veya işletme sahipleri tarafından müşterilerine ödeme yaptırmak amacı ile kullanılan makineler olup müşterilerine kredi kartları ya da nakit kartlar ile nakit tek çekim olarak veya taksitli olarak satın alma gücü sunmaktadır. Yapı Kredi pos makinesi yalnız Yapı Kredi bankası tarafından dükkân veya işletmeye verilebilir. Yapı Kredi pos makinesine sahip olmak isteyen işletme veya dükkânın bankadan talepte bulunması gerekir. Yapı Kredi bankasından alınan pos makinesi ile farklı bankalara ait kredi kartlarının çekimi de belirli bir komisyon karşılığında ya da daha az avantajlar ile yapılabilmektedir.

Yapı Kredi pos makinesi iş yerinin sabah mesaiye başlaması ile açılması sağlanarak aktif hale getirilir. İş yeri mesai bitiminde ise kapatılır.

Müşterinin harcamasına karşılık satış işlemini gerçekleştirilmesinde müşteri tarafından iş yeri kasasına bakan kişiye verilen kart, POS makinesinde yer alan kart temas ya da kart çekme ünitesine yerleştirilerek geçirilir. Karttaki bilgilere kartın üzerinde ki manyetik ile erişilmektedir. Kart ile bağlantı kurulduktan sonra ise harcanan tutar girilir ve pos makinesi üzerinde yer alan giriş tuşuna basılır. Müşterinin isteği doğrultusunda satış işlemi ya tek çekim olarak ya da taksitli olarak yapılır. Eğer taksit yapılacak ise karşımıza gelen pos ekranına taksit sayısı girilir. Yeni teknolojik temassız kartların özelliği sayesinde, kartlar pos makinesinin yakınında hareket ettirildiğinde dahi satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemler ile pos cihazı kart bilgisine ulaşır ve bağlı olduğu telefon hattı ile veriler bankanın merkezine otomatik olarak iletilir.

İşlemin onaylanmasının ardından, pos makinesinde kayıt edilen çekim makbuz olarak iki kopya halinde dışarıya çıkarılır ve bir kopyası müşteriye verilir bir kopyası ise iş yerinde saklanır. Tekrar başa geri dönmek için ise dönüş tuşuna basılarak menüden geri dönüş seçeneği seçilir. Gerekli olan bilgilerin girilmesinin ardından, fiş üzerine yazılan numara girilir. Ardından satış tarihi girilerek giriş tuşuna basılır. Geri ödeme tutarı hiçbir zaman satış tutarını aşamaz. Gün boyu iş yerindeki satışlarda bu işlemlere benzer basamaklar uygulanır. Gün sonu geldiğinde ise hesap özeti raporunun Yapı Kredi pos makinesinden alınması gerekir. Bu hesap özeti raporunun her gün saat 23.45’e kadar alınması gerekmektedir. Rapor alındığında pos cihazının ekranında gün sonu sekmesi görüntülenmektedir. Ayrıca gün sonunda uygulanan bu işlem Yapı Kredi pos makinesi cihazı ile istenen zamanlarda da alınabilmektedir.

Yapı Kredi Pos Cihazı Hata Kodları

Türkiye’nin önde gelen özel sermayeli bankaları içerisinde olan Yapı Kredi Bankası bireysel müşterilerine ve ticari kaynaklı kurumsal müşterilerine vermiş olduğu hizmetler ve yapmış olduğu kampanyaları ile kendini her daim kanıtlamıştır. Bu konuda öncü bir kurum olmayı başarmıştır. Yapı Kredi pos cihazının diğer hata kodlarından bir kaçı aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki kodlar arasında hata kodu 05 yoktur sebebi ise yukarıdaki yazımızda detaylı bir şekilde anlattığımız içindir.

– 01 Hata kodu: Kart yaptığınız işleme izin vermiyor ya da kartın kredisi yetersizdir.

– 04 Hata kodu: Kart bloke edilmiş olabilir.

– 07 Hata kodu: Kart bloke olmuş, çalınmış ve kayıp olmuş olabilir (özel bir durum).

– 12 Hata kodu: Red – geçersiz işlem uyarısıdır.

– 14 Hata kodu: Kart numarasının hatalı olduğunu belirtir.

– 15 Hata kodu: Provizyonun alınmadığını, cihazın bu işlem için yetkisi olmadığını ve işyerinin bu işlem için uygun olmadığını anlatmaktadır.

– 30 Hata kodu: Kredi kartı veren Yapı kredi bankasının posa gönderdiği bozuk veriden kaynaklıdır.

– 41 Hata kodu: Kayıp kart uyarısı olup karta el koymak gerekir.

– 43 Hata kodu: Çalıntı kart uyarısı olup karta el koymak gerekir.

– 51 Hata kodu: Kartın bakiyesinin yetersiz olması durumudur.

– 53 Hata kodu: Böyle bir hesabın olmadığını gösterir.

– 54 Hata kodu: Son kullanım tarihi geçilen bir kart olduğunu gösterir.

– 65 Hata kodu: Kredi kartı para çekme limitinin aşıldığı anlamına gelmektedir.

– 91 Hata kodu: Yapı Kredi bankası ile iletişimde zaman aşımı olmuştur.

– 100 Hata kodu: Banka sisteminde geçici bir sorun oluşmuştur daha sonra tekrar denenebilir demektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.