Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Dolar Ne Zaman Alınır, Ne Zaman Satılır?

26.11.2016
1.497

İlk başta döviz olarak bakacak olursak yatırımcıların birçoğunun ana yatırım ya da tasarruf aracının Amerikan Doları veya altın olduğunu söylememiz gerekiyor. Burada Amerikan doları dememizden kasıt ise bilinen ‘’dolar’’ tanımının aksine dolar, yalnızca Amerika’ya ait bir para birimi değildir.  örneğin Kanada’nın da para birimi Kanada Doları’dır. Fakat elbette burada bizim ele alacağımız dolardan kasıt herkesin bildiği üzere Amerikan Doları’dır. Zira borsaya girme niyeti olmayan fakat elindeki mevcut birikimini yatırıma dönüştürmek isteyen insanların ilk tercihi yinelemek gerekirse dolar ve altındır. Dolar alım satımı yapmak kolay gibi gözükse de aslında kesinlikle öyle değildir. Bu konuyu birkaç alt başlık şeklinde incelemeye çalışalım.

Dolar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle dolar alımı yapmak isteyen yatırımcı, mutlak suretle siyaseti ve gündemi takip etmelidir. Çünkü alım satıma konu olan doların iniş-çıkışlarına doğrudan etki eden ve doların değerini belirleyen ana etmenler bunlardır. Siyasetçilerin ağızlarından çıkacak bir kelime bile doları bir anda zirveye çıkarmakta ya da tam tersi bir şekilde en aşağıya indirmektedir. Bu noktada ilk olarak gündem ve siyaseti takip etmek yatırımcıya büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır. Diğer bir konu, siyaset ve gündemin de yanında bu işi ciddiyetle yapacaklar ve büyük yatırım düşününler için ekonomi takip etmek olacaktır. Ki bu husus da oldukça önemlidir. Özellikle Merkez Bankası kararları bu ölçüde önemli etkiye sahiptir. Demek istediğimiz eğer dolar almak için doğru vakti kollayanlardansanız Federal Reserve (Federal Rezerv Sistemi) ya da en bilinen adıyla FED’i takip etmeli ve kararlarına odaklanmalısınız. FED, merkezi Washington’da olan, Amerikan Doları basma ve dağıtma yetkisini elinde tutan Amerikan Merkez Bankası’dır. Burada şu söylenmelidir ki FED, doların dünya piyasasında değer kaybetmesine ve  özellikle de Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin uluslararası düzeyde itibar kaybetmesine müsade etmez.

dolar-ne-zaman-alinir

Peki Doğru Zaman Ne Zaman?

Esasında zaman kavramı olarak bakıp, dolar ne zaman alınır sorusuna cevap vermeye çalışırken bunu iki dönemde incelememiz gerekiyor. Yatırım kısa dönemde mi yapılacak uzun dönemde mi? Yani eğer zamanınız varsa bir süre bekleyip ekonomik ve siyasi gelişmeleri takip etmelisiniz. Ve bu konuda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki özellikle dolar yatırımı konusunda, yatırım kararınızı alırken yılın son çeyreğini değerlendirmemeye yani bu dönemde yatırım yapmamaya dikkat etmelisiniz. Zira yılın son çeyreği belirsiz olmakla beraber birçok beklenmeyen gelişmeye, ani ortaya çıkan durumlara gebedir.  Yani bu çeyrek pek de tahmin edilemeyen bir süreçtir. Bu da size kardan çok zarar getirebilir. Çünkü para belirsizliği sevmez. Buradan şu sonucu çıkarmak gerekir ki yatırımlarınızı daha çok yılın ikinci ve üçüncü çeyreği yapmak size bu anlamda daha çok kar getirecektir.

dolar ne zaman satılır

Çünkü bu dönemlerde tahmin edilebilirlik seviyesi daha yüksektir. Bu durumu günümüz koşullarında kısaca değerlendirecek olursak; örneğin, 8 Kasım ABD seçimlerinin ardından nispeten sürpriz bir sonuç çıkmasından ötürü doların özellikle gelişmekte olan (Türkiye gibi) ülkelerde hızla yükselmesi fakat İngiltere’de de sterline göre ya da Almanya’da euro’ya göre değer kaybetmesi düşünülebilir. Ya da Trump’un seçimi kazanmasının ardından Meksika ile ilgili söylemlerinden dolayı Meksika Pesosu’nun da ilk günden  %20 değer kaybetmesi örnek gösterebilir. Bu durumu şuraya bağlayacak olursak, Donald Trump’un seçimi kazanmasının ardından yılın son çeyreğine girilirken tüm dünya piyasasında bir belirsizlik hakim zira başta ABD ekonomi sistemi veya ABD’nin bundan sonraki sürecinde dış ülkelerle ilişkileri konusunda ciddi değişiklikler yaşanabilir bu durumda da mevcut durumda yatırım yapmak, dolar alıp satmak pek de mantıklı gözükmüyor.

Son Olarak toparlayacak olursak, dolar alım satımı için;

– doğru zaman beklenmeli,

-gündem, siyaset, özellikle de ekonomi yakından takip edilmeli,

-hatta gerekirse yatırım konusuyla ilgilenen uzman kişilerden dolar dersleri alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.