Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Limitinin Üstünde Taksitli Alışveriş Yapmak

17.04.2017
2.045

Günümüzde alışverişlerimizin pek çoğunu artık kredi kartlarımızla yapmaktayız. Gerek üzerimizde nakit para taşımamak için, gerek taksitle alışveriş yapabilmek için, gerek daha pratik bulduğumuz için gerekse almamız gereken hizmet veya mal var iken paramızın olmaması sebebiyle kredi kartları hayatımızda olmazsa olmazlardan olmuştur. Bütün bunların dışında internet üzerinden alışveriş yapabilmek veya yüksek maliyeti yüzünden bir anda alamayacağımız üründe ödeme kolaylıkları sağlaması da kredi kartının en büyük avantajları olarak görülmekte. Bu kadar çok avantajı olan kredi kartlarının elbette olumsuz özellikleri de vardır. Özellikle kredi kartlarını bilinçsiz kullanan kişiler bu olumsuzluklardan oldukça şikâyetçidir.

Kredi Kartı Limitinin Üstünde Taksitli Alışveriş Yapmak

Kredi Kartı ile Alışveriş

Bankanıza yaptığınız gerekli başvuruların ardından bankanın size verdiği kredi kartı ile yanınızda hiç bir nakit taşımadan hatta belli bir süreç zarfında paranız dahi olmadan hizmet veya mal alımı yapmanız mümkün. Yaptığınız alışverişin maliyeti belirlenen tarihte ödemeniz için bankanız tarafından sisteme kayıt edilmektedir. Ödemeniz gereken miktarı belirlenen tarihlerde ödemediğiniz takdirde bankanız tarafından belirlenen faizler, puan cezaları gibi olumsuzluklarla karşılaşılır. Alışveriş yaptığınız bu kredi kartlarının yapacağınız alışverişin maksimum maliyetini belirleyen bir sınırı bulunmaktadır. Ancak bu limit(sınır) standart bir limit değildir.

Kredi Kartlarının Limiti Neye Göre Belirlenir

Kredi kartı almak için başvurduğunuz bankanız sizden pek çok bilgi istemektedir. Bankanız kredi kartınızın limitini belirlerken bu bilgiler ışığında belirler. Kredi kartı limiti özellikle başvuran kişinin gelir durumuna ve bankada kayıtlı olan kredi notuna göre belirlenir. Aynı gelir durumuna sahip iki kişinin kredi kartı limiti farklı olabilir. Çünkü bankalar daha önce yaptığınız düzenli veya düzensiz ödemelere bakarak sizin hakkınızda bir fikir elde eder ve bu fikir kredi kartı limiti için belirleyici unsur olur. Eğer bankadan iki kredi kartı almak isterseniz bu sefer tek kredi kartına göre daha düşük limiti olan iki kredi kartı verilecektir.

Kredi Kartı Limiti Yükseltilir mi?

Bankanızdan aldığınız kredi kartınızın limitini değiştirmeniz mümkündür. Kredi kartınızın limitini düşürmek için bankanızdan istediğiniz limiti talep etmeniz yeterli olacaktır. Ancak kredi kartınızın limitini yükseltmek düşürmeye göre biraz daha zordur. Limit yükseltmek istediğinizde bankaya yeniden gelir beyanında bulunarak limit arttırma talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu talep sonrası banka gelir düzeyinizi ve ödeme düzeninizi yeniden gözden geçirecektir. Gelir düzeyinizde bir artma var ise limit arttırma işlemi daha kolay olacaktır eğer gelir aynı ise banka bu kez ödeme düzeninize bakarak hareket edecektir.

Kredi Kartı Limitini Aşmak

Kredi kartlarını bilinçsizce kullanmanın pek çok olumsuz yanı bulunduğunu söylemiştik. İşte kredi kartının limitinin aşılması da bunlardan biridir. Günlük yaşantımızda gerek bilinçsiz kullanım nedeni ile gerekse acil ihtiyaç sebebiyle olsun kredi kartımız ile peşin veya taksitle alışveriş yaparak limitini zorladığımız hatta aştığımız durumlar oluşabilir. Peki, bankalar böyle bir durumda ne yapar?

Bankalar kredi kartı kullanıcısının limit aştığı durumlarda belirlediği özel limit aşım faizlerini devreye sokar. Kredi kartınızın limitini aştığınızda normalde ödediğiniz faizleri değil bankanın belirlediği özel kredi kartı limit aşım faizlerini ödersiniz.

Kredi kartı limit aşım faizleri; kredi kartı başvurusunda size imzalatılan sözleşmelerde açıkça belirtilmek zorundadır. Kredi kartı özel limit aşım faizleri bankadan bankaya değişebilmektedir. Bu oranları bankanızdan öğrenebilmektesiniz.

Limit Aşım Ücreti

Kredi kartı kullanıcılarının yaptıkları alışveriş sonrası oluşan borçlarının belli bir son ödeme tarihi ve belli bir asgari ödeme zorunluluğu olan tutar vardır. Bu tarihe ve asgari tutara uyulmadığı takdirde normalde daha yüksek oranlı faizler işlenir veya cezai ücretler ödenir. Bunların dışında eğer kredi kartınız ile yaptığınız harcamalar ve nakit çekme işlemleri sonrasında bankanızın sizin için belirlediği kredi kartı limitini aşmış bulunursanız banka bu durum için özel faiz uygulaması yapar. İşte bu faiz uygulamasına da limit aşım ücreti denmektedir. Limit aşım ücreti bankalara göre ve aşılan limit oranına göre değişebilmektedir. Limit aşım ücreti kredi kartınızın limitini aştığınız miktara günlük olarak uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Aşılır

Bankalar kredi kartı verirken genellikle başvuran kişi gelirinin 4 katı kadar bir limit belirler. Örnek vermek gerekirse 1000 TL maaşı olan birine maksimum limiti 4 bin TL olan bir kredi kartı verilir. Bu formül (Gelirin 4 katı) aynı zamanda kredi kartı aşım limitini de belirler. Yani aynı kişi 4 bin TL limitli kredi kartı yerine 2 bin TL’lik kredi kartı aldığında en fazla 4 bin TL limite kadar aşım yapabilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz bu kartın aşım hakkı olsa da belirlenen limiti geçtiği anda farklı faizler uygulanmaktadır. Bu yüzden farkında olmadan kredi kartı limitini aşan kişiler daha sonra kötü bir sürpriz ile karşılaşabilmektedirler.

Kredi Kartı Limitini Aşmamak İçin Neler Yapılabilir?

Kredi kartı kullanıcılarının pek çoğu farkında olmadan kredi kartı limitini aşmakta ve bu yüzden yüksek faizler ödemek zorunda kalmaktadır. Bu yüzden bankalar ile kredi kartı kullanıcılar arasında bitmek bilmeyen bir tartışma söz konusu. Kredi kartı kullanıcıları bazen kart limitlerinin düşürüldüğünden haberlerinin olmadıklarından, bazense kredi kartı limitini aştığının farkında olmadıklarını ve buna dair bankadan bir bilgi gelmediğini bu yüzden yüksek faizler ödemek zorunda kaldıklarını söylemektedirler. Kredi kartı kullanıcılarının bu tarz olumsuz bir durumla karşılaşmaması için muhakkak;

Kredi kartlarını kullandıktan hemen sonra hesaplarını kontrol etmesi gerekmektedir. Özellikle mobil bankacılık bu anlamda çok pratik gözükmektedir. Kredi kartı ile yaptığınız bir alışveriş sonrası çok kısa bir sürede telefonunuzdan kredi kartı hesabınızda ki işlemleri görebilirsiniz. Ayrıca mobil bankacılık sayesinde herhangi bir harcama yapmadan önce telefonunuzdan kredi kartı hesabınızın durumunu ve limitinizi kontrol ederek buna göre harcama yapabilirsiniz böylece limit aşma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Eğer kendinizi limit aşmak zorunda hissediyorsanız mutlaka limit aşmadan önce bankanıza kredi kartı limit artırımı talebinde bulunun. Geliriniz aynı olsa bile geçmişte yaptığınız düzenli ödemeler ve benzeri işlemlerle yükselen bir kredi notunuz olabilir. Banka bu durumu göz önünde bulundurarak limit artırımına gidebilir ve böylece limit aşım yapmak zorunda kalmaz limit aşım faizleriyle karşılaşmamış olursunuz.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde zaman zaman yanlış çekimler olabilir. Hak verirsiniz ki post cihazına yazılan fazladan bir rakam kredi kartı limitini aşmanıza sebep olabilir. Bu yüzden kredi kartı ekstrelerinizi ve dönem içi harcamalarınızı mutlaka kontrol edin. Kredi kartı paranız olmasa bile harcama yapabilmenizi sağlar bu yüzden muhakkak önünüzde ki günleri de düşünerek hareket etmelisiniz. Plansız bir harcama düzeni, ilerleyen günlerde oluşan kredi kartı borcunu ödeme konusunda sizi zora sokabilir. Böyle bir durumda kredi kartınızın borcunu düzenli ödeyemeyerek bankanızda ki kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir bu da zamanla kredi kartınızın limitinin düşmesi anlamına gelebilir. Unutmayınız ki böyle bir durumda kredi kartı limit aşımı olma olasılığı çok daha yüksektir. Son olarak nakit olarak ödeyebileceğiniz hizmet veya ürünleriniz için kredi kartı kullanmamaya özen göstermeniz limit aşımı olmaması için size kolaylık sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor ? Kart Numarası Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.