Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İBAN Yerine TC ve Telefon Numarası Geliyor !

28.11.2020
747

Bilindiği üzere bankacılık işlemleri İBAN aracılığıyla gerçekleştiriliyordu. Ancak bankacılık sektörüne artık daha farklı bir sistemin geleceği konuşulmaya başlandı. İBAN yerine TC ve telefon numarası konusu banka müşterilerinin oldukça dikkatini çekmeyi başardı.

Bu yeni sisteme bakıldığında uzun numarası olan İBAN yazılmadan pek çok işlemin gerçekleştirileceği mümkün kılınıyor. Böylece her banka müşterisi istediği zaman para transferini ve diğer işlemleri sektöre konulacak yeni sistem üzerinden yapabilecekler.

Genel şekilde bankacılık sisteminin standartlarına baktığımızda İBAN numarası müşteriler için olmazsa olmazdı. Şimdi ise gelmesi beklenen İBAN yerine TC ve Telefon numarası sistemi aynı tarzda bir hizmet sistemi olacak. Öyleyse bu geliştirilen özel sistem tam olarak nedir? İşleyiş durumu nasıl gerçekleşiyor ?

İBAN Yerine TC ve Telefon Numarası Sistemi Nedir?

iban

Merkez Bankası 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama şeklinde başlangıç yapacağı anlık ödeme sistemini İş Bankası, bünyesinde olan müşterileri adına

sunacağını açıkladı. Kısaca FAST olarak adlandırılan bu sistem üzerinden İBAN numarasına gerek duyulmadan işlemlerin gerçekleştirileceği en önemli vurgudur.

Özellikle TC kimlik numarası, cep telefonu numarası ve e-posta sistemlerinin bilgileri kullanılarak tüm banka müşterileri tarafından para gönderim işlemleri yapılabilecek. Sistemin açılımı ise “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi” şeklinde müşteriler için belirtiliyor. Böylece müşterilere “Kolay Adres” ismi çerçevesinde sunumunu gerçekleştiriyor.

Sistem İşleyişi Nasıl Olacak ?

Bahsettiğimiz üzere müşterilere “Kolay Adres” ismiyle sunulan bu sistem, İBAN dışında para transferi yapması adına sektör içerisinde yavaşça yerini alıyor. Sistem, ilk olarak TC kimlik, cep telefonu numarası, vergi kimlik numarası ve e-posta gibi bilgilerin hesap ile eşleştiriliyor.

İşlemden sonra yalnızca e-posta, cep telefonu numarası veya diğer bilgiler ile müşteri hesabına para transferinin yapılması mümkün duruma geliyor. Ülkemiz sınırları içerisinde 7 gün 24 saat para transferi işlemini gerçekleştirmeye yarayan bu sistem ile yepyeni bir bankacılık dönemine adım atılmış olacak.

TC ve telefon numarası sistemine baktığımız zaman ileri ki zamanlarda tüm bankacılık sektörlerinin kullanacağı oldukça aşina. İş Bankası ile başlangıç yapılacak bu sistem sayesinde her müşteri için para transferinde kolaylık gerçekleşecek.

Uzun şekilde girilmesi gereken İBAN numarası yakın bir zaman içerisinde bankacılık sistemi üzerinde kullanılamayabilir. Her müşterinin işini kolaylaştıracak olan “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi” sistemi sayesinde dijital kanallardan her an işlem yapılabilecek.

Bir önceki yazımız olan Aylık 4.000 TL Kazandıran 20 Ek İş başlıklı makalemizde bilgisayardan para kazan, ek iş ve evde ek iş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.